Resultat
[Uppdaterad: ]Vill du se tidigare, äldre resultat kan du söka efter dem på Söksidan (kan nås via förstoringsglaset - - i huvudmenyn)!
Resultat Topptipset söndag 11 augusti 2024
Spelstopp: 2024-08-11 23:59
Visa
| Kupong | |
| Nr | Match |
| 1 | Internaci-Paranaen |
| 2 | Estudiant-Independi |
| 3 | Once Cald-Bucaraman |
| 4 | Alianza F-Envigado |
| 5 | Cusco FC-Cesar Val |
| 6 | Mushuc Ru-CS Emelec |
| 7 | CS Heredi-Deportivo |
| 8 | Albirex N-Kyoto San |
| Resultat | |||
| Mål | 1 | X | 2 |
| 2 - 2 | 1 | X | 2 |
| 0 - 2 | 1 | X | 2 |
| 2 - 1 | 1 | X | 2 |
| 1 - 1 | 1 | X | 2 |
| 2 - 1 | 1 | X | 2 |
| 3 - 0 | 1 | X | 2 |
| 2 - 0 | 1 | X | 2 |
| 2 - 0 | 1 | X | 2 |
| Antal rätt: | |||
| Mitt spel | ||
|
Spikar och garderingar | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| Statistik | ||||
| Matchform | Inbördes | |||
| Hemmalag | Bortalag | Hemmalag | Oavgjort. | Bortalag |
20% |
80% |
1 | 1 | 3 |
53% |
33% |
3 | 0 | 2 |
87% |
33% |
2 | 2 | 1 |
47% |
40% |
1 | 0 | 0 |
60% |
20% |
1 | 2 | 2 |
67% |
47% |
0 | 3 | 2 |
67% |
87% |
1 | 0 | 4 |
27% |
67% |
2 | 1 | 2 |
| Svenska folket (%) | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
45% | 27% | 28% | 4 | 17 | 2 | 3 | 18 |
1 |
X |
2 |
52% | 28% | 20% | 5 | 24 | X | 5 | 32 |
1 |
X |
2 |
55% | 27% | 18% | 6 | 28 | X | 6 | 37 |
1 |
X |
2 |
62% | 23% | 15% | 7 | 39 | X | 7 | 47 |
1 |
X |
2 |
66% | 21% | 13% | 8 | 45 | X | 8 | 53 |
1 |
X |
2 |
45% | 30% | 25% | 3 | 15 | X | 4 | 20 |
1 |
X |
2 |
33% | 27% | 40% | 1 | 7 | 1 | 1 | 13 |
1 |
X |
2 |
42% | 27% | 31% | 2 | 11 | 2 | 2 | 15 |
| Tipper Odds | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
9,7 | 9,0 | 1,3 | 6 | 7,7 | X | 7 | 8,47 |
1 |
X |
2 |
1,6 | 5,3 | 5,9 | 4 | 3,76 | X | 4 | 4,39 |
1 |
X |
2 |
1,3 | 9,6 | 10,0 | 8 | 8,31 | X | 8 | 8,71 |
1 |
X |
2 |
1,6 | 5,4 | 5,4 | 3 | 3,76 | 2 | 3 | 3,84 |
1 |
X |
2 |
1,4 | 7,4 | 7,3 | 5 | 5,89 | 2 | 5 | 6 |
1 |
X |
2 |
1,9 | 4,9 | 3,7 | 1 | 1,83 | 2 | 1 | 3 |
1 |
X |
2 |
3,7 | 5,1 | 1,9 | 2 | 1,83 | 1 | 2 | 3,24 |
1 |
X |
2 |
9,3 | 9,0 | 1,3 | 7 | 7,74 | X | 6 | 8,01 |
| Oddsmixen | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
3,2 | 3,8 | 2,4 | 2 | 0,84 | 1 | 1 | 1,44 |
1 |
X |
2 |
1,9 | 3,8 | 4,9 | 5 | 1,94 | X | 5 | 3,07 |
1 |
X |
2 |
1,6 | 4,8 | 5,9 | 7 | 3,15 | X | 7 | 4,29 |
1 |
X |
2 |
1,6 | 4,5 | 5,9 | 6 | 2,88 | X | 6 | 4,24 |
1 |
X |
2 |
1,5 | 5,3 | 7,0 | 8 | 3,84 | X | 8 | 5,54 |
1 |
X |
2 |
2,0 | 3,9 | 3,9 | 4 | 1,87 | 2 | 3 | 1,88 |
1 |
X |
2 |
3,1 | 4,0 | 2,3 | 1 | 0,83 | 1 | 2 | 1,67 |
1 |
X |
2 |
3,5 | 4,2 | 2,1 | 3 | 1,36 | 1 | 4 | 2,08 |
| Wild 'n' Crazy (%) | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
18% | 38% | 44% | 4 | 6 | X | 6 | 26 |
1 |
X |
2 |
22% | 34% | 44% | 7 | 10 | X | 4 | 22 |
1 |
X |
2 |
22% | 34% | 44% | 8 | 10 | X | 5 | 22 |
1 |
X |
2 |
14% | 40% | 46% | 5 | 6 | X | 7 | 32 |
1 |
X |
2 |
12% | 41% | 47% | 6 | 6 | X | 8 | 35 |
1 |
X |
2 |
20% | 39% | 41% | 1 | 2 | X | 3 | 21 |
1 |
X |
2 |
33% | 38% | 29% | 3 | 5 | 1 | 1 | 9 |
1 |
X |
2 |
23% | 40% | 37% | 2 | 3 | 2 | 2 | 17 |
| Startodds | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
2,07 | 3,15 | 3,80 | 5 | 1,08 | X | 4 | 1,73 |
1 |
X |
2 |
2,00 | 3,05 | 4,45 | 4 | 1,05 | X | 6 | 2,45 |
1 |
X |
2 |
2,20 | 2,80 | 4,10 | 3 | 0,6 | X | 5 | 1,9 |
1 |
X |
2 |
1,77 | 3,50 | 5,00 | 7 | 1,73 | X | 7 | 3,23 |
1 |
X |
2 |
1,53 | 4,00 | 6,00 | 8 | 2,47 | X | 8 | 4,47 |
1 |
X |
2 |
2,35 | 3,40 | 2,85 | 2 | 0,5 | 2 | 2 | 1,05 |
1 |
X |
2 |
2,40 | 3,25 | 2,75 | 1 | 0,35 | 2 | 1 | 0,85 |
1 |
X |
2 |
2,10 | 3,60 | 3,25 | 6 | 1,15 | 2 | 3 | 1,5 |
| Odds | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
1,86 | 3,35 | 4,50 | 5 | 1,49 | X | 6 | 2,64 |
1 |
X |
2 |
2,15 | 2,90 | 4,20 | 2 | 0,75 | X | 4 | 2,05 |
1 |
X |
2 |
2,12 | 2,90 | 4,25 | 3 | 0,78 | X | 5 | 2,13 |
1 |
X |
2 |
1,67 | 3,80 | 5,40 | 7 | 2,13 | X | 7 | 3,73 |
1 |
X |
2 |
1,53 | 4,00 | 6,00 | 8 | 2,47 | X | 8 | 4,47 |
1 |
X |
2 |
1,90 | 3,50 | 3,80 | 6 | 1,6 | X | 3 | 1,9 |
1 |
X |
2 |
2,70 | 3,20 | 2,45 | 1 | 0,25 | 1 | 1 | 0,75 |
1 |
X |
2 |
2,10 | 3,60 | 3,25 | 4 | 1,15 | 2 | 2 | 1,5 |
| Favoritodds (%) | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
51% | 28% | 21% | 6 | 23 | X | 6 | 30 |
1 |
X |
2 |
44% | 33% | 23% | 2 | 11 | X | 3 | 21 |
1 |
X |
2 |
45% | 33% | 22% | 3 | 12 | X | 4 | 23 |
1 |
X |
2 |
57% | 25% | 18% | 7 | 32 | X | 7 | 39 |
1 |
X |
2 |
61% | 23% | 16% | 8 | 38 | X | 8 | 45 |
1 |
X |
2 |
49% | 27% | 24% | 5 | 22 | X | 5 | 25 |
1 |
X |
2 |
34% | 29% | 37% | 1 | 3 | 1 | 1 | 8 |
1 |
X |
2 |
45% | 26% | 29% | 4 | 16 | 2 | 2 | 19 |
| Slumpade odds (%) | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
45% | 30% | 25% | 4 | 15 | X | 4 | 20 |
1 |
X |
2 |
48% | 31% | 21% | 6 | 17 | X | 6 | 27 |
1 |
X |
2 |
43% | 34% | 23% | 3 | 9 | X | 5 | 20 |
1 |
X |
2 |
54% | 27% | 19% | 7 | 27 | X | 7 | 35 |
1 |
X |
2 |
61% | 23% | 16% | 8 | 38 | X | 8 | 45 |
1 |
X |
2 |
40% | 27% | 33% | 2 | 7 | 2 | 2 | 13 |
1 |
X |
2 |
38% | 28% | 34% | 1 | 4 | 2 | 1 | 10 |
1 |
X |
2 |
45% | 26% | 29% | 5 | 16 | 2 | 3 | 19 |
| ♈ Väduren | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♉ Oxen | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♊ Tvillingarna | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♋ Kräftan | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♌ Lejonet | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♍ Jungfrun | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♎ Vågen | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♏ Skorpionen | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♐ Skytten | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♑ Stenbocken | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♒ Vattumannen | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♓ Fiskarna | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
Notera att ‘Antal rätt’ indikerar antal möjliga rätt för enkelrader eller vid matematisk gardering.
Utdelning
| Antal rätt | Rätta rader | Utdelning |
|---|---|---|
| 8 rätt | 46 | 2 650 kr |
| Total utdelning | 121 900 kr (69,99 % av omsättningen) |
|
Resultat Topptipset söndag 11 augusti 2024
Spelstopp: 2024-08-11 20:44
Expert: Henrik Johansson
Coppa Italia frontar söndagskvällens Topptips med två kamper. Fotboll från Portugal och Island följer innan brasilianska Série A tar kupongen i mål med tre matcher. Där väljer jag att nyttja flera tecken. Framförallt sätts förhoppningar till att Goianiense ska kunna sätta fart på utdelningen. Kupongens bästa spik hittas i Genua där uppstickaren Como ska ses med strålande utsikter. Avanti!
Spikarna
1. Sampdoria - Como - 2
Como stod för en magisk fjolårssäsong när de lyckades lösa uppflyttning från Serie B. Gänget från Italiens kanske vackraste stad har onekligen rustat inför sejouren i finrummet. Lirare som Varane, Strefezza och Belotti har hämtats in av klubben som ska ledas av ingen mindre än Cesc Fàbregas.
En av de viktigaste nyförvärven kommer dock från söndagens motståndare i Coppa Italia. Målvakten Emil Audero har gott om rutin från spel i Serie A och kommer göra stor nytta i Comos jakt på nytt kontrakt. Han förväntas ta plats mellan stolparna när tidigare hemmaborgen, Stadio Luigi Ferraris, ska besökas för säsongens första tävlingsmatch.
Sampdoria kom inte alls upp i nivå i Serie B i fjol när sejouren i andradivisionen var tänkt att bli ettårig. Truppen Andrea Pirlo har till förfogande är tillräckligt stark för att lösa uppflyttning denna säsong, men frågan är om den tidigare Milan-mittfältaren får bitarna på plats. Defensiven var inte tillräckligt bra den gångna säsongen och frågetecken finns kring målvaktsposten sedan Audero lämnat.
Como har ett bättre material och känns dessutom mer homogena som lag. Det tror jag räcker till avancemang trots bortaplan. När värdet till höger i sin tur ser ut att bli fint är det inte mycket att tveka kring – bra spiktvåa!
5. Valur - Kópavogur - 1
Valur har en tung period bakom sig med uttåg ur Europa Conference League och tre förluster på de fyra senaste i Besta deild karla. Någon ligatitel lär det således inte bli för gänget från Reykjavík, utan nu handlar det istället om att bibehålla topp 3-placeringen som Valur innehar inför helgens omgång.
Ledningen har agerat och plockat in ingen mindre än tidigare Öster- och Skövde-tränaren Srdjan Tufegdzic som ny ansvarig. Han har en av Islands bästa trupper till förfogande och jag räknar med att serben kommer att få Valur på rätt köl. Dansken Patrick Pedersen har inte minst dominerat i denna serie otaliga år och finns föga förvånande med i toppen av skytteligan.
Kópavogur har det rejält kämpigt i de nedre regionerna efter blott en poäng på de fem senaste. Varken offensiv eller defensiv är tillräckligt bra hos gästerna som inte besegrat Valur sedan 2008 trots otaliga försök. Klasskillnad råder och ettan är odiskutabel på Hlídarendi. Given etta.
Skrällen
8. São Paulo - Goianiense - 1X2
São Paulo tassar med en bra bit upp i Série A, men det har gått lite grus i maskineriet på senare tid. Raden 2-2-2 på de sex senaste i ligaspelet är SPFC:s facit och det faktum att mittbacken Diego Costa har lämnat för Krasnodar har onekligen påverkat. Samtidigt ska det sägas att São Paulo är ett skickligt lag, inte minst hemma på Morumbi.
Goianiense har som väntat haft det tufft som nykomlingar i Série A. “Drakarna” bottnar tabellen och goda råd börjar bli dyra. Generellt är dock de rödsvarta med i matcherna men kulturbäraren Luiz Fernando är alldeles för ensam i offensiv riktning. Där finns dock förhoppningar om att nya Joel Campbell ska kunna bidra.
Hemmasegern ligger självfallet närmast i Brasiliens största stad, men när ettan skenar iväg sätter jag ändå förhoppningar till att vi kan få se en knall. X2 streckas väl lågt och är tecken jag vill få med till rådande procent. Vamos, Dragão!
Systemförslag
216 rader
1. Sampdoria - Como 2
2. Torino - Cosenza 1x
3. Braga - Estrela Amadora 1x
4. Stjarnan - Breidablik 12
5. Valur - Kópavogur 1
6. Bahia - Vitória 1x2
7. Flamengo - Palmeiras 1x2
8. São Paulo - Goianiense 1x2
/ Henrik Johansson
| Expertens matchanalyser | |||||
| Kupong | Spelförslag |
Expertanalys | |||
| Nr | Match | 1 | X | 2 | (detaljer) |
| 1 | Sampdoria - Como | 1 | X | 2 | Dessa klubbar huserade tillsammans i Serie B i fjol och då var det överraskande Como som tog klivet upp till det italienska finrummet. Gänget från en av Italiens vackraste städer har rustat och bland annat plockat in Varane samt Belotti. Dessutom har Sampdorias målvakt Emil Audero tillkommit. Värdarna är ett lag för toppen av Serie B men det kommer ta tid innan Andrea Pirlo får bitarna på plats. Cesc Fàbregas går vinnande ur denna heta tränarduell när Como avancerar i Coppa Italia. Spiktvåan gillas. |
| 2 | Torino - Cosenza | 1 | X | 2 | Torino imponerade stort i fjol när “Tjurarna” slutade nia i Serie A. Defensivt var de rödbruna ruskigt solida då samtidigt som Duván Zapata var sylvass i de främre leden. Han finns kvar och in har även Che Adams kommit. Cosenza håller till i Serie B där de var ett mittenlag i fjol. Gästerna ska normalt inte ha något att säga till om i Piemonte, men med tanke på att det är första matchen för säsongen lockas jag av att få med det lågt streckade krysset i denna fight i Coppa Italia. Mer än så behövs inte. |
| 3 | Braga - Estrela Amadora | 1 | X | 2 | Braga lyckades inte få hål på Servette i torsdags. 0-0 hemma i norra Portugal innebär en tuff retur i Schweiz om några dagar. Det kan påverka Bragas insats i denna premiär i Liga Portugal. Estrela Amadora ska normalt värdarna besegra men gästerna från utkanten av Lissabon är organiserade och kryssade i över hälften av sina bortamatcher i fjol. Krysset gör den givna utgångsettan följe. |
| 4 | Stjarnan - Breidablik | 1 | X | 2 | Endast fem omgångar återstår i Besta deild karla innan serien delas upp i två delar. Stjarnan återfinns precis utanför topp 6 och har således väldigt mycket att spela för under avslutningen. Värdarna stod för ett lågvattenmärke senast mot Fram, men besitter ett högt kunnande och ska inte räknas bort trots att ligatvåan Breidablik står på andra sidan. Besökarna kommer från dubbla vinster men trepoängarna har kommit hemma i Kópavogur. Jag öppnar med tvåan men vågar inte lita på gästerna. |
| 5 | Valur - Kopavogur | 1 | X | 2 | Valur har inte fått till det på senare tid och följden har blivit ett tränarbyte. Srdjan Tufegdzic, tidigare Öster och Skövde, har kommit in som ny ansvarig och jag räknar med att han kommer få ordning på Reykjavík-klubben. Kópavogur hemma på Hlídarendi ska ses som en tämligen enkel uppgift. Gästerna går kräftgång och brukar ha enormt svårt mot Valur. Bergsäker etta. |
| 6 | Bahia - Vitoria | 1 | X | 2 | Rivalmöte från Salvador där Bahia gått tydligt bättre under säsongen, men har stora bekymmer för stunden. Fem raka utan seger har fått se Bahia dala i tabellen, och det är målskyttet som har spökat. Vitória har vaknat till liv och tagit sig upp på rätt sida nedflyttningsstrecket efter två raka vinster. Den i senaste bortamatchen mot Palmeiras (2-0) övertygade oerhört och även om gästerna slår ur underläge ska de knappast räknas bort på Arena Fonte Nova. Jag garderar ettan hela vägen. |
| 7 | Flamengo - Palmeiras | 1 | X | 2 | Tungviktsmöte mellan de två guldfavoriterna inför säsongen. Båda finns med i toppen men har vacklat något på senare tid. Framförallt Palmeiras som kommer från tre raka utan seger i ligaspelet. Dessutom blev det uttåg för de grönklädda i Copa do Brasil i veckan mot just Flamengo, men det ska sägas att Palmeiras vann hemmamötet. I Rio de Janeiro är det fördel Flamengo, men små marginaler kommer att avgöra denna heta duell. Jag streckar från vänster men snålar inte med tecken. |
| 8 | Sao Paulo - Goianiense | 1 | X | 2 | Goianiense får det inte att stämma i Série A, men värvningen av Joel Campbell kan möjligen ge “Drakarna” en skjuts i botten av tabellen. São Paulo är otvivelaktigen det bättre laget, men det har inte sprakat om SPFC på senare tid. Jag tycker att hemmalagets favoritskap blir omotiverat stort och då blir mitt val att gardera från start, helst hela vägen. |
Visa
| Kupong | |
| Nr | Match |
| 1 | Sampdoria-Como |
| 2 | Torino-Cosenza |
| 3 | Braga-Estrela |
| 4 | Stjarnan-Breidabli |
| 5 | Valur-Kopavogur |
| 6 | Bahia-Vitoria |
| 7 | Flamengo-Palmeiras |
| 8 | Sao Paulo-Goianiens |
| Resultat | |||
| Mål | 1 | X | 2 |
| 1 - 1 | 1 | X | 2 |
| 2 - 0 | 1 | X | 2 |
| 1 - 1 | 1 | X | 2 |
| 2 - 2 | 1 | X | 2 |
| 5 - 1 | 1 | X | 2 |
| 2 - 0 | 1 | X | 2 |
| 1 - 1 | 1 | X | 2 |
| 1 - 0 | 1 | X | 2 |
| Antal rätt: | |||
| Mitt spel | ||
|
Spikar och garderingar | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| Statistik | ||||
| Matchform | Inbördes | |||
| Hemmalag | Bortalag | Hemmalag | Oavgjort. | Bortalag |
60% |
53% |
2 | 1 | 2 |
47% |
60% |
5 | 0 | 0 |
73% |
27% |
2 | 0 | 0 |
60% |
60% |
1 | 1 | 3 |
27% |
7% |
5 | 0 | 0 |
40% |
40% |
1 | 2 | 2 |
60% |
27% |
2 | 2 | 1 |
53% |
13% |
4 | 0 | 1 |
| Svenska folket (%) | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
32% | 28% | 40% | 1 | 8 | 1 | 1 | 12 |
1 |
X |
2 |
74% | 19% | 7% | 7 | 55 | X | 7 | 67 |
1 |
X |
2 |
69% | 21% | 10% | 6 | 48 | X | 6 | 59 |
1 |
X |
2 |
31% | 26% | 43% | 2 | 12 | 1 | 2 | 17 |
1 |
X |
2 |
77% | 15% | 8% | 8 | 62 | X | 8 | 69 |
1 |
X |
2 |
49% | 29% | 22% | 3 | 20 | X | 3 | 27 |
1 |
X |
2 |
51% | 29% | 20% | 4 | 22 | X | 4 | 31 |
1 |
X |
2 |
62% | 24% | 14% | 5 | 38 | X | 5 | 48 |
| Tipper Odds | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
4,4 | 4,3 | 1,9 | 3 | 2,39 | X | 2 | 2,53 |
1 |
X |
2 |
4,9 | 2,4 | 2,7 | 1 | 0,28 | 2 | 1 | 2,48 |
1 |
X |
2 |
1,4 | 7,2 | 7,8 | 6 | 5,85 | X | 6 | 6,46 |
1 |
X |
2 |
1,4 | 6,8 | 6,6 | 5 | 5,17 | 2 | 5 | 5,4 |
1 |
X |
2 |
1,6 | 4,7 | 6,0 | 4 | 3,05 | X | 4 | 4,4 |
1 |
X |
2 |
2,0 | 3,5 | 4,9 | 2 | 1,51 | X | 3 | 2,92 |
1 |
X |
2 |
1,3 | 8,3 | 8,3 | 8 | 6,98 | X | 8 | 7,02 |
1 |
X |
2 |
1,3 | 7,5 | 8,2 | 7 | 6,16 | X | 7 | 6,82 |
| Oddsmixen | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
3,6 | 3,7 | 2,2 | 2 | 1,39 | 1 | 1 | 1,52 |
1 |
X |
2 |
1,8 | 3,4 | 7,3 | 3 | 1,67 | X | 6 | 5,58 |
1 |
X |
2 |
1,4 | 5,6 | 8,2 | 7 | 4,16 | X | 7 | 6,81 |
1 |
X |
2 |
2,3 | 4,1 | 3,0 | 1 | 0,68 | 2 | 2 | 1,79 |
1 |
X |
2 |
1,4 | 5,6 | 9,2 | 8 | 4,18 | X | 8 | 7,84 |
1 |
X |
2 |
1,9 | 3,6 | 5,1 | 4 | 1,68 | X | 3 | 3,18 |
1 |
X |
2 |
1,6 | 4,8 | 5,7 | 5 | 3,15 | X | 4 | 4,04 |
1 |
X |
2 |
1,6 | 4,8 | 6,5 | 6 | 3,21 | X | 5 | 4,92 |
| Wild 'n' Crazy (%) | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
38% | 38% | 24% | 1 | 0 | X | 2 | 14 |
1 |
X |
2 |
5% | 45% | 50% | 4 | 5 | X | 8 | 45 |
1 |
X |
2 |
10% | 43% | 47% | 3 | 4 | X | 7 | 37 |
1 |
X |
2 |
37% | 42% | 21% | 5 | 5 | 1 | 3 | 21 |
1 |
X |
2 |
0% | 0% | 0% | 2 | 0 | X | 1 | 0 |
1 |
X |
2 |
13% | 40% | 47% | 7 | 7 | X | 6 | 34 |
1 |
X |
2 |
17% | 39% | 44% | 6 | 5 | X | 4 | 27 |
1 |
X |
2 |
17% | 38% | 45% | 8 | 7 | X | 5 | 28 |
| Startodds | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
3,25 | 3,25 | 2,20 | 2 | 1,05 | 1 | 1 | 1,05 |
1 |
X |
2 |
1,28 | 5,50 | 9,50 | 7 | 4,22 | X | 7 | 8,22 |
1 |
X |
2 |
1,36 | 5,10 | 7,50 | 6 | 3,74 | X | 6 | 6,14 |
1 |
X |
2 |
2,65 | 3,90 | 2,20 | 1 | 0,45 | 1 | 3 | 1,7 |
1 |
X |
2 |
1,17 | 8,45 | 13,00 | 8 | 7,28 | X | 8 | 11,83 |
1 |
X |
2 |
1,64 | 3,90 | 5,20 | 4 | 2,26 | X | 4 | 3,56 |
1 |
X |
2 |
2,07 | 3,30 | 3,65 | 3 | 1,23 | X | 2 | 1,58 |
1 |
X |
2 |
1,55 | 3,90 | 6,40 | 5 | 2,35 | X | 5 | 4,85 |
| Odds | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
3,30 | 3,35 | 2,15 | 2 | 1,15 | 1 | 2 | 1,2 |
1 |
X |
2 |
1,25 | 5,90 | 11,75 | 8 | 4,65 | X | 8 | 10,5 |
1 |
X |
2 |
1,41 | 4,80 | 6,50 | 7 | 3,39 | X | 7 | 5,09 |
1 |
X |
2 |
3,20 | 3,80 | 1,90 | 3 | 1,3 | 1 | 3 | 1,9 |
1 |
X |
2 |
0,00 | 0,00 | 0,00 | 1 | 0 | X | 1 | 0 |
1 |
X |
2 |
1,65 | 3,70 | 5,60 | 6 | 2,05 | X | 6 | 3,95 |
1 |
X |
2 |
1,75 | 3,65 | 4,70 | 5 | 1,9 | X | 4 | 2,95 |
1 |
X |
2 |
1,82 | 3,35 | 4,80 | 4 | 1,53 | X | 5 | 2,98 |
| Favoritodds (%) | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
28% | 28% | 44% | 2 | 16 | 1 | 2 | 16 |
1 |
X |
2 |
76% | 16% | 8% | 8 | 60 | X | 8 | 68 |
1 |
X |
2 |
66% | 19% | 14% | 7 | 47 | X | 7 | 52 |
1 |
X |
2 |
28% | 24% | 48% | 3 | 20 | 1 | 3 | 24 |
1 |
X |
2 |
0% | 0% | 0% | 1 | 0 | X | 1 | 0 |
1 |
X |
2 |
57% | 26% | 17% | 6 | 31 | X | 6 | 40 |
1 |
X |
2 |
54% | 26% | 20% | 5 | 28 | X | 5 | 34 |
1 |
X |
2 |
52% | 28% | 20% | 4 | 24 | X | 4 | 32 |
| Slumpade odds (%) | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
29% | 29% | 42% | 2 | 13 | 1 | 1 | 13 |
1 |
X |
2 |
73% | 17% | 10% | 7 | 56 | X | 7 | 63 |
1 |
X |
2 |
69% | 18% | 13% | 6 | 51 | X | 6 | 56 |
1 |
X |
2 |
35% | 23% | 42% | 1 | 7 | 1 | 2 | 19 |
1 |
X |
2 |
82% | 11% | 7% | 8 | 71 | X | 8 | 75 |
1 |
X |
2 |
58% | 24% | 18% | 4 | 34 | X | 4 | 40 |
1 |
X |
2 |
45% | 29% | 26% | 3 | 16 | X | 3 | 19 |
1 |
X |
2 |
61% | 24% | 15% | 5 | 37 | X | 5 | 46 |
| Experttipset | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♈ Väduren | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♉ Oxen | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♊ Tvillingarna | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♋ Kräftan | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♌ Lejonet | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♍ Jungfrun | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♎ Vågen | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♏ Skorpionen | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♐ Skytten | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♑ Stenbocken | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♒ Vattumannen | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♓ Fiskarna | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
Notera att ‘Antal rätt’ indikerar antal möjliga rätt för enkelrader eller vid matematisk gardering.
Utdelning
| Antal rätt | Rätta rader | Utdelning |
|---|---|---|
| 8 rätt | 230 | 1 046 kr |
| Total utdelning | 240 580 kr (69,96 % av omsättningen) |
|
Resultat Topptipset (europa) söndag 11 augusti 2024
Spelstopp: 2024-08-11 15:59
Expert: Henrik Johansson
Allsvenskan, The Championship. Eredivisie, Jupiler League och schweiziska Super League står på programmet på söndagens mest spelade Topptips. AIK och Sirius är två favoriter jag väljer att gardera hela vägen i jakten på de större pengarna. Min väg mot åtta gröna bockar tar ni del av nedan. Ryggar du?
Spikarna
2. Elfsborg - GAIS - 1
Jalal Abdullai var inblandad i det mesta i Elfsborgs match borta mot Rijeka i torsdags. 19-åringen gav boråsarna ledningen halvvägs in i den första halvleken men hann även med att se rött i början av den andra. Elfsborg fredade sig dock väl och kom undan med ett 1-1-resultat, något som innebär ett utmärkt slagläge inför torsdagens retur här på Borås Arena.
Hiljemarks gulsvarta värdskap får kort vila in till denna duell, men det ska samtidigt sägas att de inte hade någon match i Allsvenskan föregående helg. Truppläget är dessutom bra och då tror jag inte Elfsborg störs nämnvärt över att denna match kommer i kläm. Viktiga poäng står på spel på allsvenskans övre halva och jag räknar kallt med att få se ett koncentrerat hemmalag.
GAIS har skrapat ihop tre poäng fler efter en storartad säsong som nykomlingar. Senast föll dock “Makrillarna” tungt hemma mot Norrköping efter en slätstruken insats. Spelet på konstgräs har därtill varit allt annat än bra. Enda poängen på det underlaget kom i “bortapremiären” mot Värnamo just på denna arena när GAIS segrade med 2-1.
När lagen möttes på Gamla Ullevi i mitten av maj vann GAIS rättvist med 2-1, men sedan dess har Elfsborg steppat upp rejält. Det är inget snack om att de hemmahörande ska hållas högre och runt 60-65 procent på ettan tycker jag är tillräckligt bra för att lämna vänstertecknet allena. Vettig spik!
7. Servette - Basel - 1
Servette har tillhört toppskiktet av Super League de senaste säsongerna och kommer även finnas med och kriga högt upp i tabellen i år. Det har onekligen gått att skymta bara efter fyra omgångar. Senast blev det visserligen förlust i den tuffa bortamatchen mot Lugano, men dessförinnan hade Genève-klubben radat upp tre raka vinster. Dessutom övertygade Servette i torsdagens bortamatch mot Braga, där de höll portugiserna stången (0-0) i Europa League.
Den matchen kommer naturligtvis sitta något i benen tre dagar senare, men samtidigt tror jag att Servette kommer dra tillräcklig styrka av sina hemmafans. Young Boys och Yverdon har hittills besegrats på Stade de Genève, där de granatfärgade vann elva av 19 matcher i Super League i fjol.
Tidigare Basel-spelaren Dereck Kutesa har öppnat säsongen strålande, och jag blir inte förvånad om han avgör mot sin gamla klubb. Basel är som bekant långt ifrån fornstora dagar. 3-0-vinsten mot Grasshoppers var välkommen, men just nu är de blåröda väl beroende av att unga fransmannen Thierno Barry levererar.
Kan Servette hålla honom i schack är mycket vunnet. Det ska även tilläggas att Basel inte har segrat borta mot Servette på sina nio senaste besök. På en lurig kupong gillar jag spikettan trots att den möjligen streckas i högsta laget.
Systemförslag
216 rader
1. AIK - Mjällby 1x2
2. Elfsborg - GAIS 1
3. Sirius - Kalmar 1x2
4. Sheffield W - Plymouth 1x
5. Ajax - Heerenveen 1x
6. Charleroi - Gent 12
7. Servette - Basel 1
8. Zürich - Lausanne 1x2
/ Henrik Johansson
| Expertens matchanalyser | |||||
| Kupong | Spelförslag |
Expertanalys | |||
| Nr | Match | 1 | X | 2 | (detaljer) |
| 1 | AIK - Mjällby | 1 | X | 2 | Gulsvart möte som förväntas bli tillknäppt på förhand. Mjällby har visserligen haft defensiva problem på senare tid och när Rösler samt Ståhl gått till konkurrenter finns vissa frågetecken i MAIF:S bakre led. AIK lyckades besegra Västerås med 2-1 men har inte varit att känna igen hemma på Friends Arena denna säsong. Det har slutat med nederlag på denna arena mot såväl Kalmar (1-2) som GAIS (0-1) efter uppehållet och Mjällby har stått upp väl i Solna de senaste åren. Jag räknar med en jämn duell. Alla tecken. |
| 2 | Elfsborg - GAIS | 1 | X | 2 | Elfsborg krigade sig till ett 1-1-resultat borta mot Rijeka i torsdags och sitter därmed i en bra sits inför kommande veckas retur här på Borås Arena. Med tanke på att Elfsborg inte lirade i Allsvenskan förra helgen drar jag inte alltför stor vikt vid kort vila. Hemma i Knalleland är Hiljemarks gulsvarta trojka erkänt starka och med tanke på hur GAIS sett ut på konstgräs ger jag inte uppstickaren från Göteborg speciellt stora möjligheter. Elfsborg segrar och passerar “Makrillarna” i tabellen! |
| 3 | Sirius - Kalmar | 1 | X | 2 | Kalmar har gått på pumpen två raka och befinner sig på nedflyttningsplats i Allsvenskan. Att bästa poängspelaren Trenskow därtill lämnat för Heerenveen är oroväckande. KFF lär agera på transfermarknaden men har samtidigt kvalitet i truppen för att klara kontraktet. I detta “Derbi della Rydström” utesluter jag inte att smålänningarna kan få med sig något. Sirius är inne i en bra period men har tappat Stensson till Djurgården och är ojämna i sina prestationer. Till hög procent litar jag inte på de blåsvarta på Studenternas, där de bara har vunnit tre av åtta matcher denna säsong. X2 missas inte till låg procent. |
| 4 | Sheffield W - Plymouth | 1 | X | 2 | Dessa klubbar klarade, efter många om och men, kontraktet i fjol och Plymouth förväntas få slåss i de nedre regionerna även denna säsong. För Wednesdays del ser det bättre ut. Omåttligt populära tränaren Danny Röhl är kvar samtidigt som truppen bland annat stärkts upp med Jamal Lowe, Ike Ugbo, Ben Hamer och Svante Ingelsson. Plymouths val att plocka in Wayne Rooney som ny tränare känns tveksamt och här slår de grönklädda ur tydligt underläge. Med hänsyn till att ettan skenar iväg plockar jag med ett rensande kryss. |
| 5 | Ajax - Heerenveen | 1 | X | 2 | Ajax stod för en strålande insats borta mot Panathinaikos i torsdags när Steven Berghuis mål i mitten av den första halvleken blev matchens enda. Farioli har onekligen prioriterat defensiven som redan ser bättre ut jämfört med i fjol. Hemma mot Heerenveen brukar Ajax trivas och det är inget snack om att de mesta mästarna ska gälla som tydliga favoriter i Amsterdam mot gänget från Friesland, som numera rattas av Robin van Persie. Här streckas dock ettan i högsta laget och då är en kryssgardering på sin plats. |
| 6 | Charleroi - Gent | 1 | X | 2 | Gent stod för ett rejält snedsteg senast mot nykomlingen Dender (1-2) och frågetecken finns kring de blåvitas status sedan bland annat Tissoudali lämnat. Charleroi har, likt Gent, inlett med en vinst och en förlust. “Zebrorna” stod för en urladdning i den första halvleken mot St. Truidense, men förväntas inte få riktigt samma ytor att operera på här. Mycket talar emellertid för en målrik historia, precis som i fjol när lagens två möten såg totalt nio mål. Ovisst, men krysset kan gott lämnas därhän. Etta-tvåa! |
| 7 | Servette - Basel | 1 | X | 2 | Servette har inte vunnit Super League sedan 1999, men jag blir inte förvånad om det är dags denna säsong. De granatfärgade från Genève håller hög nivå och har bland annat spets i Stevanovic samt Crivelli. Hetast hittills har dock tidigare Basel-spelaren Kutesa varit. Basel har tappat mark på senare år och kommer inte ha något med ligatiteln att göra. Det faktum att FCB får längre vila in till denna duell är en fördel, men jag tror inte det är tillräckligt. Servette brukar trivas hemma mot Basel och drar den längsta stickan även denna söndag. Vettig spiketta. |
| 8 | Zürich - Lausanne | 1 | X | 2 | Zürich plockades ned på jorden rejält i torsdags när de åkte på däng med hela 0-3 här på Letzigrund mot Guimarães. Även om FCZ gått starkt tidigare under säsongen är jag inte övertygad om att de studsar tillbaka på direkten, särskilt inte när mittbacken Kryeziu är avstängd. Lausanne har läckt bakåt men brukar trivas mot söndagens opponent. Fem raka utan nederlag mot Zürich vittnar om att den höga procenten till vänster inte är befogad. Lågt streckade X2 är av högsta prio i Schweiz största stad. |
Visa
| Kupong | |
| Nr | Match |
| 1 | AIK-Mjällby |
| 2 | Elfsborg-GAIS |
| 3 | Sirius-Kalmar |
| 4 | Sheff W-Plymouth |
| 5 | Ajax-Heerenvee |
| 6 | Charleroi-Gent |
| 7 | Servette-Basel |
| 8 | Zürich-Lausanne |
| Resultat | |||
| Mål | 1 | X | 2 |
| 1 - 0 | 1 | X | 2 |
| 2 - 1 | 1 | X | 2 |
| 3 - 1 | 1 | X | 2 |
| 4 - 0 | 1 | X | 2 |
| 1 - 0 | 1 | X | 2 |
| 1 - 0 | 1 | X | 2 |
| 0 - 6 | 1 | X | 2 |
| 2 - 0 | 1 | X | 2 |
| Antal rätt: | |||
| Mitt spel | ||
|
Spikar och garderingar | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| Statistik | ||||
| Matchform | Inbördes | |||
| Hemmalag | Bortalag | Hemmalag | Oavgjort. | Bortalag |
40% |
47% |
3 | 2 | 0 |
67% |
47% |
3 | 0 | 2 |
60% |
40% |
2 | 2 | 1 |
33% |
67% |
3 | 0 | 2 |
100% |
60% |
4 | 0 | 1 |
67% |
67% |
2 | 1 | 2 |
67% |
47% |
2 | 2 | 1 |
53% |
47% |
0 | 3 | 2 |
| Svenska folket (%) | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
48% | 29% | 23% | 3 | 19 | X | 2 | 25 |
1 |
X |
2 |
62% | 22% | 16% | 7 | 40 | X | 7 | 46 |
1 |
X |
2 |
56% | 25% | 19% | 4 | 31 | X | 4 | 37 |
1 |
X |
2 |
58% | 25% | 17% | 5 | 33 | X | 5 | 41 |
1 |
X |
2 |
74% | 17% | 9% | 8 | 57 | X | 8 | 65 |
1 |
X |
2 |
33% | 25% | 42% | 1 | 9 | 1 | 1 | 17 |
1 |
X |
2 |
61% | 23% | 16% | 6 | 38 | X | 6 | 45 |
1 |
X |
2 |
48% | 30% | 22% | 2 | 18 | X | 3 | 26 |
| Tipper Odds | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
4,0 | 4,4 | 1,9 | 3 | 2,11 | 1 | 3 | 2,49 |
1 |
X |
2 |
1,7 | 5,0 | 4,8 | 5 | 3,12 | 2 | 4 | 3,31 |
1 |
X |
2 |
1,6 | 5,5 | 4,8 | 4 | 3,12 | 2 | 5 | 3,9 |
1 |
X |
2 |
6,2 | 5,8 | 1,5 | 6 | 4,3 | X | 6 | 4,73 |
1 |
X |
2 |
1,3 | 8,7 | 8,3 | 8 | 7,04 | 2 | 8 | 7,43 |
1 |
X |
2 |
3,5 | 4,0 | 2,2 | 2 | 1,38 | 1 | 1 | 1,8 |
1 |
X |
2 |
1,5 | 6,2 | 6,2 | 7 | 4,73 | 2 | 7 | 4,77 |
1 |
X |
2 |
2,1 | 3,3 | 4,4 | 1 | 1,19 | X | 2 | 2,28 |
| Oddsmixen | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
2,3 | 3,6 | 3,4 | 3 | 1,04 | 2 | 2 | 1,25 |
1 |
X |
2 |
1,7 | 4,7 | 5,3 | 7 | 3,02 | X | 7 | 3,63 |
1 |
X |
2 |
1,7 | 4,5 | 5,0 | 5 | 2,74 | X | 5 | 3,22 |
1 |
X |
2 |
2,4 | 3,5 | 3,3 | 2 | 0,83 | 2 | 1 | 1,11 |
1 |
X |
2 |
1,4 | 6,5 | 9,1 | 8 | 5,17 | X | 8 | 7,74 |
1 |
X |
2 |
3,1 | 3,9 | 2,4 | 1 | 0,75 | 1 | 3 | 1,53 |
1 |
X |
2 |
1,7 | 4,7 | 5,3 | 6 | 2,98 | X | 6 | 3,62 |
1 |
X |
2 |
2,1 | 3,5 | 4,3 | 4 | 1,42 | X | 4 | 2,19 |
| Wild 'n' Crazy (%) | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
16% | 41% | 43% | 4 | 2 | X | 4 | 27 |
1 |
X |
2 |
15% | 42% | 43% | 3 | 1 | X | 5 | 28 |
1 |
X |
2 |
16% | 40% | 44% | 5 | 4 | X | 6 | 28 |
1 |
X |
2 |
16% | 40% | 44% | 6 | 4 | X | 7 | 28 |
1 |
X |
2 |
8% | 44% | 48% | 7 | 4 | X | 8 | 40 |
1 |
X |
2 |
32% | 40% | 28% | 8 | 8 | 1 | 1 | 12 |
1 |
X |
2 |
20% | 40% | 40% | 1 | 0 | 2 | 2 | 20 |
1 |
X |
2 |
20% | 40% | 40% | 2 | 0 | 2 | 3 | 20 |
| Startodds | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
1,89 | 3,65 | 3,90 | 4 | 1,76 | X | 3 | 2,01 |
1 |
X |
2 |
1,68 | 4,10 | 4,50 | 7 | 2,42 | X | 7 | 2,82 |
1 |
X |
2 |
1,72 | 4,10 | 4,35 | 6 | 2,38 | X | 6 | 2,63 |
1 |
X |
2 |
1,82 | 3,55 | 4,30 | 3 | 1,73 | X | 5 | 2,48 |
1 |
X |
2 |
1,44 | 4,80 | 6,10 | 8 | 3,36 | X | 8 | 4,66 |
1 |
X |
2 |
2,95 | 3,80 | 2,23 | 1 | 0,72 | 1 | 1 | 1,57 |
1 |
X |
2 |
1,70 | 4,00 | 4,10 | 5 | 2,3 | X | 4 | 2,4 |
1 |
X |
2 |
1,90 | 3,60 | 3,60 | 2 | 1,7 | X | 2 | 1,7 |
| Odds | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
1,72 | 3,90 | 4,50 | 6 | 2,18 | X | 4 | 2,78 |
1 |
X |
2 |
1,63 | 4,35 | 4,50 | 7 | 2,72 | X | 5 | 2,87 |
1 |
X |
2 |
1,70 | 3,85 | 4,60 | 5 | 2,15 | X | 7 | 2,9 |
1 |
X |
2 |
1,72 | 3,80 | 4,60 | 4 | 2,08 | X | 6 | 2,88 |
1 |
X |
2 |
1,37 | 5,10 | 7,50 | 8 | 3,73 | X | 8 | 6,13 |
1 |
X |
2 |
2,75 | 3,60 | 2,45 | 1 | 0,3 | 1 | 1 | 1,15 |
1 |
X |
2 |
1,90 | 3,65 | 3,60 | 2 | 1,7 | 2 | 3 | 1,75 |
1 |
X |
2 |
1,90 | 3,60 | 3,60 | 3 | 1,7 | X | 2 | 1,7 |
| Favoritodds (%) | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
55% | 24% | 21% | 5 | 31 | X | 4 | 34 |
1 |
X |
2 |
58% | 22% | 21% | 7 | 36 | X | 7 | 37 |
1 |
X |
2 |
55% | 24% | 20% | 6 | 31 | X | 5 | 35 |
1 |
X |
2 |
55% | 25% | 20% | 4 | 30 | X | 6 | 35 |
1 |
X |
2 |
69% | 19% | 13% | 8 | 50 | X | 8 | 56 |
1 |
X |
2 |
35% | 26% | 39% | 1 | 4 | 1 | 1 | 13 |
1 |
X |
2 |
49% | 25% | 26% | 2 | 23 | 2 | 3 | 24 |
1 |
X |
2 |
49% | 26% | 26% | 3 | 23 | X | 2 | 23 |
| Slumpade odds (%) | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
50% | 26% | 24% | 3 | 24 | X | 3 | 26 |
1 |
X |
2 |
56% | 23% | 21% | 7 | 33 | X | 7 | 35 |
1 |
X |
2 |
55% | 23% | 22% | 6 | 32 | X | 6 | 33 |
1 |
X |
2 |
52% | 26% | 22% | 4 | 26 | X | 4 | 30 |
1 |
X |
2 |
65% | 20% | 15% | 8 | 45 | X | 8 | 50 |
1 |
X |
2 |
32% | 25% | 43% | 1 | 11 | 1 | 1 | 18 |
1 |
X |
2 |
54% | 23% | 23% | 5 | 31 | X | 5 | 31 |
1 |
X |
2 |
48% | 26% | 26% | 2 | 22 | X | 2 | 22 |
| Experttipset | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♈ Väduren | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♉ Oxen | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♊ Tvillingarna | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♋ Kräftan | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♌ Lejonet | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♍ Jungfrun | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♎ Vågen | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♏ Skorpionen | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♐ Skytten | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♑ Stenbocken | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♒ Vattumannen | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♓ Fiskarna | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
Notera att ‘Antal rätt’ indikerar antal möjliga rätt för enkelrader eller vid matematisk gardering.
Utdelning
| Antal rätt | Rätta rader | Utdelning |
|---|---|---|
| 8 rätt | 2152 | 434 kr |
| Total utdelning | 933 968 kr (69,94 % av omsättningen) |
|
Resultat Topptipset söndag 11 augusti 2024
Spelstopp: 2024-08-11 01:29
Visa
| Kupong | |
| Nr | Match |
| 1 | Corinthia-Bragatino |
| 2 | Vasco da-Fluminens |
| 3 | River Pla-Huracan |
| 4 | Chico-Dep. Cali |
| 5 | Oddevold-Sandviken |
| 6 | Hibernian-Celtic |
| 7 | Rotterdam-Heracles |
| 8 | Genk-Club Brüg |
| Resultat | |||
| Mål | 1 | X | 2 |
| 1 - 1 | 1 | X | 2 |
| 2 - 0 | 1 | X | 2 |
| 1 - 1 | 1 | X | 2 |
| 1 - 0 | 1 | X | 2 |
| 2 - 2 | 1 | X | 2 |
| 0 - 2 | 1 | X | 2 |
| 0 - 0 | 1 | X | 2 |
| 3 - 2 | 1 | X | 2 |
| Antal rätt: | |||
| Mitt spel | ||
|
Spikar och garderingar | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| Statistik | ||||
| Matchform | Inbördes | |||
| Hemmalag | Bortalag | Hemmalag | Oavgjort. | Bortalag |
40% |
27% |
1 | 0 | 4 |
33% |
67% |
1 | 2 | 2 |
40% |
60% |
1 | 1 | 3 |
0% |
47% |
0 | 2 | 3 |
33% |
40% |
0 | 0 | 1 |
40% |
100% |
1 | 1 | 3 |
87% |
20% |
3 | 1 | 1 |
13% |
33% |
1 | 1 | 3 |
| Svenska folket (%) | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
42% | 30% | 28% | 4 | 12 | X | 4 | 14 |
1 |
X |
2 |
37% | 30% | 33% | 2 | 4 | 2 | 1 | 7 |
1 |
X |
2 |
57% | 23% | 20% | 6 | 34 | X | 6 | 37 |
1 |
X |
2 |
29% | 31% | 40% | 3 | 9 | X | 2 | 11 |
1 |
X |
2 |
36% | 26% | 38% | 1 | 2 | 1 | 3 | 12 |
1 |
X |
2 |
9% | 15% | 76% | 8 | 61 | X | 8 | 67 |
1 |
X |
2 |
68% | 19% | 13% | 7 | 49 | X | 7 | 55 |
1 |
X |
2 |
27% | 25% | 48% | 5 | 21 | 1 | 5 | 23 |
| Tipper Odds | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
3,6 | 1,9 | 5,2 | 4 | 1,69 | 1 | 4 | 3,33 |
1 |
X |
2 |
4,2 | 2,8 | 2,4 | 1 | 0,39 | X | 1 | 1,77 |
1 |
X |
2 |
5,4 | 1,9 | 3,4 | 3 | 1,53 | 2 | 5 | 3,48 |
1 |
X |
2 |
6,1 | 6,1 | 1,5 | 6 | 4,56 | X | 6 | 4,64 |
1 |
X |
2 |
4,6 | 3,3 | 2,1 | 2 | 1,19 | X | 2 | 2,5 |
1 |
X |
2 |
7,2 | 7,6 | 1,4 | 7 | 5,86 | 1 | 7 | 6,27 |
1 |
X |
2 |
1,2 | 9,9 | 10,6 | 8 | 8,61 | X | 8 | 9,39 |
1 |
X |
2 |
4,8 | 1,9 | 3,7 | 5 | 1,83 | 2 | 3 | 2,94 |
| Oddsmixen | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
2,6 | 2,8 | 4,0 | 1 | 0,17 | X | 4 | 1,36 |
1 |
X |
2 |
3,2 | 3,1 | 2,7 | 2 | 0,35 | X | 1 | 0,5 |
1 |
X |
2 |
2,4 | 2,9 | 4,1 | 3 | 0,49 | X | 6 | 1,64 |
1 |
X |
2 |
3,6 | 3,7 | 2,2 | 6 | 1,44 | 1 | 5 | 1,48 |
1 |
X |
2 |
3,1 | 3,5 | 2,5 | 4 | 0,65 | 1 | 2 | 1,03 |
1 |
X |
2 |
9,2 | 6,7 | 1,3 | 8 | 5,31 | X | 8 | 7,84 |
1 |
X |
2 |
1,4 | 6,4 | 8,0 | 7 | 4,98 | X | 7 | 6,58 |
1 |
X |
2 |
3,8 | 3,1 | 2,4 | 5 | 0,66 | X | 3 | 1,35 |
| Wild 'n' Crazy (%) | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
25% | 36% | 39% | 4 | 3 | X | 4 | 14 |
1 |
X |
2 |
34% | 35% | 31% | 2 | 1 | 1 | 1 | 4 |
1 |
X |
2 |
13% | 40% | 47% | 7 | 7 | X | 6 | 34 |
1 |
X |
2 |
30% | 35% | 35% | 1 | 0 | 2 | 2 | 5 |
1 |
X |
2 |
27% | 40% | 33% | 8 | 7 | 2 | 3 | 13 |
1 |
X |
2 |
49% | 44% | 7% | 6 | 5 | X | 8 | 42 |
1 |
X |
2 |
11% | 43% | 46% | 5 | 3 | X | 7 | 35 |
1 |
X |
2 |
38% | 40% | 22% | 3 | 2 | 1 | 5 | 18 |
| Startodds | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
2,12 | 3,30 | 3,55 | 4 | 1,18 | X | 4 | 1,43 |
1 |
X |
2 |
2,50 | 3,15 | 2,90 | 1 | 0,4 | 2 | 2 | 0,65 |
1 |
X |
2 |
1,57 | 3,90 | 6,10 | 6 | 2,33 | X | 6 | 4,53 |
1 |
X |
2 |
2,55 | 3,00 | 3,10 | 3 | 0,45 | X | 1 | 0,55 |
1 |
X |
2 |
2,38 | 3,55 | 2,80 | 2 | 0,42 | 2 | 3 | 1,17 |
1 |
X |
2 |
7,50 | 5,00 | 1,37 | 8 | 3,63 | X | 8 | 6,13 |
1 |
X |
2 |
1,46 | 4,80 | 6,00 | 7 | 3,34 | X | 7 | 4,54 |
1 |
X |
2 |
3,50 | 3,65 | 2,02 | 5 | 1,48 | 1 | 5 | 1,63 |
| Odds | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
2,17 | 3,15 | 3,55 | 4 | 0,98 | X | 4 | 1,38 |
1 |
X |
2 |
2,88 | 3,00 | 2,65 | 1 | 0,23 | 1 | 1 | 0,35 |
1 |
X |
2 |
1,60 | 3,60 | 5,40 | 6 | 2 | X | 6 | 3,8 |
1 |
X |
2 |
2,60 | 3,00 | 3,05 | 2 | 0,4 | X | 2 | 0,45 |
1 |
X |
2 |
2,38 | 3,55 | 2,80 | 3 | 0,42 | 2 | 3 | 1,17 |
1 |
X |
2 |
8,50 | 5,50 | 1,30 | 8 | 4,2 | X | 8 | 7,2 |
1 |
X |
2 |
1,47 | 4,60 | 6,10 | 7 | 3,13 | X | 7 | 4,63 |
1 |
X |
2 |
3,50 | 3,65 | 2,02 | 5 | 1,48 | 1 | 5 | 1,63 |
| Favoritodds (%) | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
43% | 30% | 27% | 4 | 13 | X | 4 | 16 |
1 |
X |
2 |
33% | 32% | 36% | 1 | 3 | 1 | 1 | 4 |
1 |
X |
2 |
57% | 26% | 17% | 6 | 31 | X | 6 | 40 |
1 |
X |
2 |
37% | 32% | 31% | 2 | 5 | X | 2 | 6 |
1 |
X |
2 |
40% | 27% | 34% | 3 | 6 | 2 | 3 | 13 |
1 |
X |
2 |
11% | 17% | 72% | 8 | 55 | X | 8 | 61 |
1 |
X |
2 |
64% | 20% | 15% | 7 | 44 | X | 7 | 49 |
1 |
X |
2 |
27% | 26% | 47% | 5 | 20 | 1 | 5 | 21 |
| Slumpade odds (%) | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
44% | 29% | 27% | 4 | 15 | X | 4 | 17 |
1 |
X |
2 |
38% | 30% | 32% | 2 | 6 | 2 | 2 | 8 |
1 |
X |
2 |
60% | 24% | 16% | 6 | 36 | X | 6 | 44 |
1 |
X |
2 |
37% | 32% | 31% | 1 | 5 | X | 1 | 6 |
1 |
X |
2 |
40% | 26% | 34% | 3 | 6 | 2 | 3 | 14 |
1 |
X |
2 |
12% | 19% | 69% | 8 | 50 | X | 8 | 57 |
1 |
X |
2 |
64% | 20% | 16% | 7 | 44 | X | 7 | 48 |
1 |
X |
2 |
27% | 26% | 47% | 5 | 20 | 1 | 5 | 21 |
| ♈ Väduren | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♉ Oxen | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♊ Tvillingarna | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♋ Kräftan | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♌ Lejonet | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♍ Jungfrun | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♎ Vågen | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♏ Skorpionen | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♐ Skytten | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♑ Stenbocken | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♒ Vattumannen | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♓ Fiskarna | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
Notera att ‘Antal rätt’ indikerar antal möjliga rätt för enkelrader eller vid matematisk gardering.
Utdelning
| Antal rätt | Rätta rader | Utdelning |
|---|---|---|
| 8 rätt | 13 | 8 386 kr |
| Total utdelning | 109 018 kr (70,00 % av omsättningen) |
|