Resultat
[Uppdaterad: ]Vill du se tidigare, äldre resultat kan du söka efter dem på Söksidan (kan nås via förstoringsglaset - - i huvudmenyn)!
Resultat Topptipset måndag 1 juli 2024
Spelstopp: 2024-07-01 23:59
Visa
| Kupong | |
| Nr | Match |
| 1 | USA-Uruguay |
| 2 | Bolivia-Panama |
| 3 | Palmeiras-Corinthia |
| 4 | Santos-Chapecoen |
| 5 | CR Brasil-Brusque |
| 6 | National -Smouha SC |
| 7 | Enppi Clu-Al Mokawl |
| 8 | Pyramids -Zed FC |
| Resultat | |||
| Mål | 1 | X | 2 |
| 0 - 1 | 1 | X | 2 |
| 1 - 3 | 1 | X | 2 |
| 2 - 0 | 1 | X | 2 |
| 1 - 0 | 1 | X | 2 |
| 1 - 1 | 1 | X | 2 |
| 0 - 0 | 1 | X | 2 |
| 2 - 2 | 1 | X | 2 |
| 0 - 0 | 1 | X | 2 |
| Antal rätt: | |||
| Mitt spel | ||
|
Spikar och garderingar | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| Statistik | ||||
| Matchform | Inbördes | |||
| Hemmalag | Bortalag | Hemmalag | Oavgjort. | Bortalag |
47% |
67% |
0 | 2 | 0 |
0% |
60% |
0 | 0 | 4 |
80% |
27% |
2 | 3 | 0 |
27% |
33% |
4 | 0 | 1 |
47% |
40% |
1 | 2 | 1 |
73% |
53% |
1 | 3 | 1 |
73% |
20% |
3 | 1 | 1 |
100% |
53% |
2 | 1 | 0 |
| Svenska folket (%) | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
35% | 30% | 35% | 1 | 0 | 2 | 1 | 5 |
1 |
X |
2 |
13% | 21% | 66% | 6 | 45 | X | 6 | 53 |
1 |
X |
2 |
69% | 20% | 11% | 7 | 49 | X | 7 | 58 |
1 |
X |
2 |
74% | 18% | 8% | 8 | 56 | X | 8 | 66 |
1 |
X |
2 |
56% | 29% | 15% | 4 | 27 | X | 4 | 41 |
1 |
X |
2 |
36% | 31% | 33% | 2 | 3 | 2 | 2 | 5 |
1 |
X |
2 |
61% | 23% | 16% | 5 | 38 | X | 5 | 45 |
1 |
X |
2 |
51% | 29% | 20% | 3 | 22 | X | 3 | 31 |
| Tipper Odds | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
4,8 | 4,2 | 1,8 | 2 | 2,38 | X | 2 | 2,98 |
1 |
X |
2 |
8,7 | 8,7 | 1,3 | 5 | 7,35 | 1 | 5 | 7,35 |
1 |
X |
2 |
1,3 | 9,0 | 9,5 | 6 | 7,69 | X | 6 | 8,24 |
1 |
X |
2 |
4,6 | 3,2 | 2,1 | 1 | 1,09 | X | 1 | 2,44 |
1 |
X |
2 |
1,4 | 6,3 | 6,6 | 4 | 4,88 | X | 4 | 5,12 |
1 |
X |
2 |
1,7 | 4,5 | 5,7 | 3 | 2,82 | X | 3 | 3,99 |
1 |
X |
2 |
1,2 | 11,1 | 11,4 | 8 | 9,9 | X | 8 | 10,2 |
1 |
X |
2 |
1,3 | 9,6 | 9,6 | 7 | 8,36 | 2 | 7 | 8,37 |
| Oddsmixen | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
3,2 | 3,4 | 2,5 | 1 | 0,67 | 1 | 1 | 0,91 |
1 |
X |
2 |
7,3 | 5,6 | 1,5 | 7 | 4,17 | X | 7 | 5,88 |
1 |
X |
2 |
1,4 | 5,9 | 8,1 | 8 | 4,44 | X | 8 | 6,73 |
1 |
X |
2 |
1,8 | 3,5 | 6,0 | 3 | 1,71 | X | 3 | 4,19 |
1 |
X |
2 |
1,6 | 4,3 | 6,2 | 4 | 2,71 | X | 4 | 4,52 |
1 |
X |
2 |
2,3 | 3,4 | 3,7 | 2 | 1,13 | X | 2 | 1,38 |
1 |
X |
2 |
1,5 | 5,5 | 6,5 | 6 | 4,03 | X | 5 | 4,96 |
1 |
X |
2 |
1,5 | 5,3 | 6,5 | 5 | 3,8 | X | 6 | 4,99 |
| Wild 'n' Crazy (%) | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
28% | 37% | 35% | 2 | 2 | 2 | 2 | 9 |
1 |
X |
2 |
47% | 41% | 12% | 5 | 6 | X | 5 | 35 |
1 |
X |
2 |
12% | 41% | 47% | 6 | 6 | X | 6 | 35 |
1 |
X |
2 |
8% | 43% | 49% | 7 | 6 | X | 8 | 41 |
1 |
X |
2 |
15% | 39% | 46% | 8 | 7 | X | 4 | 31 |
1 |
X |
2 |
31% | 35% | 34% | 1 | 1 | 2 | 1 | 4 |
1 |
X |
2 |
21% | 37% | 42% | 3 | 5 | X | 3 | 21 |
1 |
X |
2 |
11% | 42% | 47% | 4 | 5 | X | 7 | 36 |
| Startodds | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
3,05 | 3,05 | 2,45 | 2 | 0,6 | 1 | 2 | 0,6 |
1 |
X |
2 |
3,50 | 3,20 | 2,15 | 3 | 1,05 | X | 3 | 1,35 |
1 |
X |
2 |
1,45 | 4,20 | 7,50 | 7 | 2,75 | X | 7 | 6,05 |
1 |
X |
2 |
1,40 | 4,20 | 7,50 | 8 | 2,8 | X | 8 | 6,1 |
1 |
X |
2 |
1,68 | 3,45 | 5,00 | 5 | 1,77 | X | 5 | 3,32 |
1 |
X |
2 |
2,50 | 2,95 | 2,85 | 1 | 0,35 | 2 | 1 | 0,45 |
1 |
X |
2 |
2,00 | 3,05 | 3,85 | 4 | 1,05 | X | 4 | 1,85 |
1 |
X |
2 |
1,47 | 4,10 | 6,10 | 6 | 2,63 | X | 6 | 4,63 |
| Odds | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
2,55 | 3,30 | 3,10 | 2 | 0,55 | 2 | 2 | 0,75 |
1 |
X |
2 |
6,25 | 4,20 | 1,61 | 5 | 2,59 | X | 7 | 4,64 |
1 |
X |
2 |
1,52 | 4,13 | 6,13 | 6 | 2,61 | X | 5 | 4,61 |
1 |
X |
2 |
1,34 | 4,50 | 7,50 | 8 | 3,16 | X | 8 | 6,16 |
1 |
X |
2 |
1,65 | 3,50 | 5,25 | 4 | 1,85 | X | 4 | 3,6 |
1 |
X |
2 |
2,50 | 2,95 | 2,85 | 1 | 0,35 | 2 | 1 | 0,45 |
1 |
X |
2 |
1,95 | 3,15 | 3,85 | 3 | 1,2 | X | 3 | 1,9 |
1 |
X |
2 |
1,47 | 4,10 | 6,10 | 7 | 2,63 | X | 6 | 4,63 |
| Favoritodds (%) | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
39% | 30% | 32% | 2 | 7 | 2 | 2 | 9 |
1 |
X |
2 |
16% | 23% | 61% | 5 | 38 | X | 5 | 45 |
1 |
X |
2 |
62% | 23% | 15% | 6 | 39 | X | 6 | 47 |
1 |
X |
2 |
68% | 20% | 12% | 8 | 48 | X | 8 | 56 |
1 |
X |
2 |
56% | 26% | 18% | 4 | 30 | X | 4 | 38 |
1 |
X |
2 |
37% | 31% | 32% | 1 | 5 | 2 | 1 | 6 |
1 |
X |
2 |
47% | 29% | 24% | 3 | 18 | X | 3 | 23 |
1 |
X |
2 |
63% | 22% | 15% | 7 | 41 | X | 7 | 48 |
| Slumpade odds (%) | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
31% | 31% | 38% | 2 | 7 | 1 | 2 | 7 |
1 |
X |
2 |
27% | 29% | 44% | 3 | 15 | X | 3 | 17 |
1 |
X |
2 |
65% | 22% | 13% | 7 | 43 | X | 7 | 52 |
1 |
X |
2 |
66% | 22% | 12% | 8 | 44 | X | 8 | 54 |
1 |
X |
2 |
55% | 27% | 18% | 5 | 28 | X | 5 | 37 |
1 |
X |
2 |
37% | 31% | 32% | 1 | 5 | 2 | 1 | 6 |
1 |
X |
2 |
46% | 30% | 24% | 4 | 16 | X | 4 | 22 |
1 |
X |
2 |
63% | 22% | 15% | 6 | 41 | X | 6 | 48 |
| ♈ Väduren | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♉ Oxen | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♊ Tvillingarna | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♋ Kräftan | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♌ Lejonet | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♍ Jungfrun | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♎ Vågen | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♏ Skorpionen | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♐ Skytten | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♑ Stenbocken | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♒ Vattumannen | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♓ Fiskarna | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
Notera att ‘Antal rätt’ indikerar antal möjliga rätt för enkelrader eller vid matematisk gardering.
Utdelning
| Antal rätt | Rätta rader | Utdelning |
|---|---|---|
| 8 rätt | 201 | 931 kr |
| Total utdelning | 187 131 kr (69,98 % av omsättningen) |
|
Resultat Topptipset måndag 1 juli 2024
Spelstopp: 2024-07-01 17:59
Expert: Henrik Johansson
Juli är här och vi bjuds direkt på ett högoktanigt Topptips där dubbla EM-åttondelsfinaler står i centrum. Grupp C i Copa América ska dessutom avgöras och där gäller det att hålla koll på förutsättningarna. Två matcher från svenskt territorium med Piteå gånger två samt dubbla brasilianska duster ska även avhandlas i jakten på åtta gröna bockar. Vi kör igång!
Spikarna
4. Bolivia - Panama - 2
Panama har gett sig själva chansen på allvar inför den avslutande omgången i Copa América. “Kanalmännen” fick visserligen god hjälp mot USA efter Timothy Weahs tidiga röda kort, men de visade samtidigt prov på stark moral när underläge vändes till seger. Då målskillnad går före inbördes möten i Copa América återfinns likväl Panama på en tredjeplats och det är inte ens säkert att seger räcker mot Bolivia. Fler poäng behöver tas än vad USA mäktar med mot Uruguay, alternativt vinna med två mål fler än jänkarna.
Även om Panama inte har sin styrka offensivt finns förutsättningar att vinna med klara siffror i Orlando. Anledningen stavas motståndet, som är Copa Américas sämsta. Bolivia föll med hela 0-5 mot Uruguay och har inte tagit poäng i en tävlingsmatch på främmande mark sedan sommaren 2021. Även om de grönklädda har en mikroskopisk chans att avancera vet de med sig att loppet är kört och jag tror knappast vi får se någon inspirerande insats från sydamerikanerna i Florida.
Panama får klara sig utan avstängda Adalberto Carrasquilla men har en vass målspottare i José Fajardo Nelson som jag räknar gör minst en balja mot det mediokra motståndet från Anderna. Tvåan känns tämligen given i min bok och jag lockas även av oddset (1,70) på “Los Canaleros”. Spik!
8. Santos - Chapecoense - 1
Santos är en klubb som hör hemma i Série A men i fjol var olyckan framme – gänget från São Paulo degraderades från det brasilianska finrummet för första gången på 111 år. Tongivande kuggar som Marcos Leonardo, Stiven Mendoza och Jean Lucas har tappats sedan dess, men Fábio Carilles trupp är stöpt för att slåss i toppen av Série B.
Starten har inte varit den allra bästa, framförallt inte den senaste månaden, men med viktiga Julio Furch åter från rehabrummet har saker och ting börjat se bättre ut. Meriterade Tomás Rincón saknas på grund av landslagsuppdrag och frågetecken sätts kring målspottaren Alfredo Morelos, men Neymars gamla klubb bör klara sig utan duon med tanke på motståndet.
Chapecoense är visserligen solida bakåt, inte minst på bortagräs där de grönklädda spelar en cynisk fotboll, men att Claudinei Oliveiras gäng ska räcka till över 90 minuter i en av säsongens tuffaste matcher har jag svårt att se. Särskilt när duon Auremir och Tarik är avstängda. Den förstnämnda är en rollspelare centralt i banan som onekligen hade behövts i São Paulo. Det mesta talar för en målsnål hemmaseger på Estádio Urbano Caldeira. Trots procent norr om 60 väljer jag att singla ettan.
Skrällen
2. Portugal - Slovenien - 1X2
Portugal stod inte för något speciellt övertygande gruppspel, även om mästarna från 2016 säkrade gruppsegern redan efter två omgångar. Insatsen i 3-0-vinsten mot Turkiet var dock inte i närheten av lika bra som resultatet antyder och i den avslutande matchen mot Georgien förlorade ett roterande Portugal efter en slätstruken insats.
Ronaldo spelade där och tycks vara opetbar, något som knappast gagnar gänget från den iberiska halvön. I VM i Qatar var Portugals offensiv betydligt mer svårfångad när Goncalo Ramos fick chansen längst fram men jag har inte sett några indikationer som tyder på att relativt färska förbundskaptenen Roberto Martínez ska peta världens genom tiderna bästa målskytt i landslagssammanhang.
Slovenien visade att de kan hantera tufft motstånd i gruppspelet när Balkan-nationen kryssade samtliga tre matcher. Defensiven är solid där Jan Oblak styr och ställer längst bak. Att vänsterbacken Erik Janza är avstängd är ett avbräck, men det är samtidigt inte en spelare Slovenien står och faller med. Framåt finns mer att hämta, men en spelare som Benjamin Sesko kan göra mål när man minst anar det.
Dessa nationer möttes faktiskt i en träningsmatch så sent som i mars och då vann Slovenien med 2-0 hemma i Ljubljana. Helt andra förutsättningar råder naturligtvis i Frankfurt, men jag vill inte räkna bort Matjaz Keks mannar till låg procent. Den hårt ansatta ettan garderas hela vägen från start.
Systemförslag
216 rader
1. Frankrike - Belgien 1x
2. Portugal - Slovenien 1x2
3. USA - Uruguay 12
4. Bolivia - Panama 2
5. AIK - Piteå x2
6. IF Karlstad - Piteå 1x2
7. Palmeiras - Corinthians 1x2
8. Santos - Chapecoense 1
/ Henrik Johansson
| Expertens matchanalyser | |||||
| Kupong | Spelförslag |
Expertanalys | |||
| Nr | Match | 1 | X | 2 | (detaljer) |
| 1 | Frankrike - Belgien | 1 | X | 2 | Åttondelsfinalernas största match utspelas i Düsseldorf under måndagen när grannländerna Frankrike och Belgien ställs mot varandra. Båda var besvikelser i gruppspelet där de noterades för den bleka målskillnaden 2-1. Större klass finns hos Frankrike som ska ses som givna favoriter, men kommer “Les Bleus” inte upp i högre nivå än vad som hittills har varit fallet kan de falla i denna repris på VM-semifinalen från 2018. Ettan öppnar, men backas upp tidigt av krysset. |
| 2 | Portugal - Slovenien | 1 | X | 2 | Portugal gjorde en minst sagt slät figur mot Georgien (0-2), och även om den matchen inte betydde något är det inte lätt att bara ställa om. Ronaldo tycks vara opetbar och det är ett stort problem med tanke på att han är långt från sin prime. Slovenien kryssade sig igenom gruppspelet och släppte bara in två mål trots tufft motstånd. Oblak har potential att stänga igen butiken och även om gänget från Balkan slår ur kraftigt underläge vill jag inte utesluta deras chanser. Den hårt ansatta ettan garderas hela vägen. |
| 3 | USA - Uruguay | 1 | X | 2 | Uruguay kan teoretiskt missa slutspel men när sydamerikanerna står i 1,005 att vinna gruppen förstår ni själva att detta är en obetydlig match för Marcelo Bielsas gäng. Rotation är således att vänta i den högra ringhörnan och det öppnar upp för ett USA som är piskat att vinna efter fadäsen mot Panama. Timothy Weah såg rött tidigt där och är nu avstängd, men Gregg Berhalter förfogar över en talangfull trupp som definitivt ska kunna slå tillbaka ett b-betonat Uruguay hemma i Kansas City. Ettan tornar upp som en potentiell värdespik. |
| 4 | Bolivia - Panama | 1 | X | 2 | Panama tog en meriterande 2-1-seger mot USA när “Kanalmännen” fick spela med en man mer i 75 minuter. Ska det bli avancemang måste dock Thomas Christiansens gäng plocka fler poäng här än vad USA gör mot Uruguay, alternativt besegra Bolivia med två mål fler än vad jänkarna lyckas med mot sydamerikanerna. Med tanke på hur usla Bolivia är på låglandet har jag svårt att se detta sluta med något annat än en seger för Panama, även om de rödkläddas offensiv är begränsad. José Fajardo Nelson är åtminstone en lirare med mål i sig och jag tror att strikern hittar nätet minst en gång i Orlando. Tvåan ska sitta! |
| 5 | AIK - Piteå | 1 | X | 2 | Dessa lag drabbade samman så sent som i torsdags och då segrade Piteå med 5-3 i en galen tillställning. Lika målglatt lär det knappast bli på Skytteholms IP, men en ny trepoängare för PIF ligger nära till hands. AIK saknar fortsatt sin skyttedrottning, Adelisa Grabus, och får dessutom klara sig utan viktiga Patricia Fischerova som utgick senast. Piteå har inte rosat marknaden utanför Norrbotten, men är på gång och förlorar knappast i Solna. X2 agerar lås. |
| 6 | IF Karlstad - Piteå | 1 | X | 2 | Vårsäsongen i Ettan Norra tas i mål på Sola Arena under måndagskvällen. IF Karlstad har, precis som vanligt, varit en besvikelse men sju poäng på de tre senaste gör åtminstone att värmlänningarna inte behöver oroa sig för bottenstrid. Där återfinns Piteå som dock vaknat från de döda med två vinster i närtid. Att Jonathan Käller samt Dean Solomons är avstängda samtidigt som bästa målskytten Marcus Fahlgren Hällström saknas på grund av skada är dock kännbara tapp för norrbottningarna. Ettan agerar given utgång. Gardera i samråd med plånboken. |
| 7 | Palmeiras - Corinthians | 1 | X | 2 | “Paulista Derby” tillhör världens största rivalmöten och natten mot tisdag är det dags för storstadsmötet i São Paulo. Palmeiras är otvivelaktigen det bättre laget annó 2024, och de regerande mästarna finns som väntat med i toppen av Série A. Sägas bör dock att de grönklädda kommer från en 0-3-förlust mot Fortaleza och saknar flera betydande kuggar av olika anledningar. Corinthians rosar inte marknaden men har åtminstone löst poäng i fyra av sina fem senaste. Gästerna är inte så chanslösa som strecken antyder i detta derby och då är jag inte sen med att gardera. Gärna alla tecken. |
| 8 | Santos - Chapecoense | 1 | X | 2 | Santos gjorde över ett sekel i Série A innan “Fiskarna” degraderades från det brasilianska finrummet i fjol. I Série B har Neymars gamla klubb inte riktigt fått till det, men gänget från São Paulo är onekligen ett lag för den absoluta toppen. Framförallt är Santos grymt starka hemma på Estádio Urbano Caldeira där de vunnit fyra av fem matcher och gjort hela 13 mål. Chapecoense huserar i de nedre regionerna och kommer att välja en defensiv approach i Brasiliens största stad. Kunnandet är dock inte tillräckligt högt för att hota Santos, särskilt inte när rollspelaren Auremir är avstängd. Jag lämnar ettan åt sitt öde trots hög procent. |
Visa
| Kupong | |
| Nr | Match |
| 1 | Frankrike-Belgien |
| 2 | Portugal-Slovenien |
| 3 | USA-Uruguay |
| 4 | Bolivia-Panama |
| 5 | AIK-Piteå |
| 6 | Karlstad-Piteå |
| 7 | Palmeiras-Corinthia |
| 8 | Santos-Chapecoen |
| Resultat | |||
| Mål | 1 | X | 2 |
| 1 - 0 | 1 | X | 2 |
| 0 - 0 | 1 | X | 2 |
| 0 - 1 | 1 | X | 2 |
| 1 - 3 | 1 | X | 2 |
| 0 - 0 | 1 | X | 2 |
| 6 - 0 | 1 | X | 2 |
| 2 - 0 | 1 | X | 2 |
| 1 - 0 | 1 | X | 2 |
| Antal rätt: | |||
| Mitt spel | ||
|
Spikar och garderingar | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| Statistik | ||||
| Matchform | Inbördes | |||
| Hemmalag | Bortalag | Hemmalag | Oavgjort. | Bortalag |
60% |
67% |
2 | 2 | 1 |
60% |
47% |
0 | 0 | 1 |
47% |
67% |
0 | 2 | 0 |
0% |
60% |
0 | 0 | 4 |
27% |
80% |
1 | 0 | 4 |
47% |
67% |
3 | 0 | 2 |
80% |
27% |
2 | 3 | 0 |
27% |
33% |
4 | 0 | 1 |
| Svenska folket (%) | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
48% | 33% | 19% | 2 | 15 | X | 2 | 29 |
1 |
X |
2 |
67% | 23% | 10% | 7 | 44 | X | 7 | 57 |
1 |
X |
2 |
37% | 30% | 33% | 1 | 4 | 2 | 1 | 7 |
1 |
X |
2 |
13% | 24% | 63% | 6 | 39 | X | 5 | 50 |
1 |
X |
2 |
21% | 29% | 50% | 3 | 21 | X | 3 | 29 |
1 |
X |
2 |
57% | 26% | 17% | 4 | 31 | X | 4 | 40 |
1 |
X |
2 |
62% | 26% | 12% | 5 | 36 | X | 6 | 50 |
1 |
X |
2 |
71% | 20% | 9% | 8 | 51 | X | 8 | 62 |
| Tipper Odds | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
4,7 | 1,7 | 5,3 | 4 | 3,07 | 1 | 4 | 3,68 |
1 |
X |
2 |
1,8 | 3,9 | 5,4 | 2 | 2,13 | X | 3 | 3,66 |
1 |
X |
2 |
4,8 | 4,2 | 1,8 | 3 | 2,38 | X | 2 | 2,98 |
1 |
X |
2 |
8,7 | 8,7 | 1,3 | 7 | 7,35 | 1 | 7 | 7,35 |
1 |
X |
2 |
6,1 | 6,2 | 1,5 | 6 | 4,6 | 1 | 6 | 4,68 |
1 |
X |
2 |
5,8 | 5,5 | 1,5 | 5 | 3,99 | X | 5 | 4,24 |
1 |
X |
2 |
1,3 | 9,0 | 9,5 | 8 | 7,69 | X | 8 | 8,24 |
1 |
X |
2 |
4,6 | 3,2 | 2,1 | 1 | 1,09 | X | 1 | 2,44 |
| Oddsmixen | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
2,7 | 2,5 | 4,5 | 1 | 0,18 | 1 | 3 | 2,06 |
1 |
X |
2 |
1,5 | 4,5 | 9,1 | 6 | 2,99 | X | 8 | 7,64 |
1 |
X |
2 |
3,2 | 3,5 | 2,5 | 2 | 0,66 | 1 | 1 | 0,96 |
1 |
X |
2 |
6,9 | 5,2 | 1,5 | 7 | 3,68 | X | 6 | 5,43 |
1 |
X |
2 |
4,6 | 4,4 | 1,8 | 5 | 2,61 | X | 4 | 2,79 |
1 |
X |
2 |
2,4 | 3,6 | 3,4 | 3 | 1 | 2 | 2 | 1,26 |
1 |
X |
2 |
1,4 | 5,4 | 8,0 | 8 | 3,99 | X | 7 | 6,6 |
1 |
X |
2 |
1,9 | 3,4 | 5,7 | 4 | 1,47 | X | 5 | 3,86 |
| Wild 'n' Crazy (%) | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
21% | 36% | 43% | 5 | 7 | X | 2 | 22 |
1 |
X |
2 |
5% | 44% | 51% | 6 | 7 | X | 8 | 46 |
1 |
X |
2 |
29% | 38% | 33% | 3 | 5 | 2 | 1 | 9 |
1 |
X |
2 |
46% | 39% | 15% | 7 | 7 | X | 5 | 31 |
1 |
X |
2 |
38% | 42% | 20% | 2 | 4 | 1 | 3 | 22 |
1 |
X |
2 |
14% | 42% | 44% | 1 | 2 | X | 4 | 30 |
1 |
X |
2 |
10% | 42% | 48% | 4 | 6 | X | 6 | 38 |
1 |
X |
2 |
9% | 42% | 49% | 8 | 7 | X | 7 | 40 |
| Startodds | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
1,94 | 3,45 | 4,60 | 3 | 1,51 | X | 5 | 2,66 |
1 |
X |
2 |
1,45 | 4,60 | 9,00 | 8 | 3,15 | X | 8 | 7,55 |
1 |
X |
2 |
3,05 | 3,05 | 2,45 | 1 | 0,6 | 1 | 1 | 0,6 |
1 |
X |
2 |
3,50 | 3,20 | 2,15 | 2 | 1,05 | X | 2 | 1,35 |
1 |
X |
2 |
3,60 | 3,60 | 1,85 | 4 | 1,75 | 1 | 3 | 1,75 |
1 |
X |
2 |
1,66 | 3,90 | 4,10 | 5 | 2,24 | X | 4 | 2,44 |
1 |
X |
2 |
1,45 | 4,20 | 7,50 | 6 | 2,75 | X | 6 | 6,05 |
1 |
X |
2 |
1,40 | 4,20 | 7,50 | 7 | 2,8 | X | 7 | 6,1 |
| Odds | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
2,02 | 3,15 | 4,10 | 2 | 1,13 | X | 3 | 2,08 |
1 |
X |
2 |
1,35 | 5,40 | 12,00 | 8 | 4,05 | X | 8 | 10,65 |
1 |
X |
2 |
2,63 | 3,40 | 2,90 | 1 | 0,27 | 2 | 1 | 0,77 |
1 |
X |
2 |
5,40 | 3,75 | 1,76 | 4 | 1,99 | X | 5 | 3,64 |
1 |
X |
2 |
3,20 | 3,95 | 1,90 | 3 | 1,3 | 1 | 2 | 2,05 |
1 |
X |
2 |
1,56 | 4,10 | 4,60 | 5 | 2,54 | X | 4 | 3,04 |
1 |
X |
2 |
1,48 | 4,20 | 6,80 | 6 | 2,72 | X | 6 | 5,32 |
1 |
X |
2 |
1,40 | 4,20 | 7,50 | 7 | 2,8 | X | 7 | 6,1 |
| Favoritodds (%) | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
47% | 30% | 23% | 2 | 17 | X | 2 | 24 |
1 |
X |
2 |
73% | 18% | 8% | 8 | 55 | X | 8 | 65 |
1 |
X |
2 |
37% | 29% | 34% | 1 | 3 | 2 | 1 | 8 |
1 |
X |
2 |
18% | 26% | 56% | 4 | 30 | X | 4 | 38 |
1 |
X |
2 |
29% | 23% | 48% | 3 | 19 | 1 | 3 | 25 |
1 |
X |
2 |
58% | 22% | 20% | 5 | 36 | X | 5 | 38 |
1 |
X |
2 |
64% | 22% | 14% | 6 | 42 | X | 6 | 50 |
1 |
X |
2 |
66% | 22% | 12% | 7 | 44 | X | 7 | 54 |
| Slumpade odds (%) | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
51% | 28% | 21% | 3 | 23 | X | 4 | 30 |
1 |
X |
2 |
68% | 21% | 11% | 8 | 47 | X | 8 | 57 |
1 |
X |
2 |
31% | 31% | 38% | 1 | 7 | 1 | 1 | 7 |
1 |
X |
2 |
27% | 29% | 44% | 2 | 15 | X | 2 | 17 |
1 |
X |
2 |
26% | 25% | 49% | 4 | 23 | 1 | 3 | 24 |
1 |
X |
2 |
55% | 23% | 22% | 5 | 32 | X | 5 | 33 |
1 |
X |
2 |
65% | 22% | 13% | 6 | 43 | X | 6 | 52 |
1 |
X |
2 |
66% | 22% | 12% | 7 | 44 | X | 7 | 54 |
| Experttipset | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♈ Väduren | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♉ Oxen | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♊ Tvillingarna | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♋ Kräftan | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♌ Lejonet | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♍ Jungfrun | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♎ Vågen | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♏ Skorpionen | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♐ Skytten | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♑ Stenbocken | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♒ Vattumannen | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♓ Fiskarna | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
Notera att ‘Antal rätt’ indikerar antal möjliga rätt för enkelrader eller vid matematisk gardering.
Utdelning
| Antal rätt | Rätta rader | Utdelning |
|---|---|---|
| 8 rätt | 2930 | 391 kr |
| Total utdelning | 1 145 630 kr (69,82 % av omsättningen) |
|