Resultat
[Uppdaterad: ]Vill du se tidigare, äldre resultat kan du söka efter dem på Söksidan (kan nås via förstoringsglaset - - i huvudmenyn)!
Resultat Topptipset tisdag 27 februari 2024
Spelstopp: 2024-02-27 20:29
Expert: Henrik Johansson
Tisdagens anrättning bjuder på inte mindre än tre FA-cupmatcher. Där väljer jag att spika två favoriter, men inte den största. Copa del Rey och Coupe de France bistår sedan med en fight vardera innan League One får sista ordet med tre matcher. I den engelska tredjeligan vädrar jag en knall på Pride Park Stadium. Let’s go!
Spikarna
2. Blackburn - Newcastle - 2
Newcastle var utspelade efter noter i lördagens kvällsmatch på Emirates Stadium. “Skatorna” hängde inte alls med i svängarna och föll med 1-4 i norra London, en match där knappt en spelare var godkänd hos de svartvita. Ett glädjeämne var dock att Joe Willock gjorde sina första minuter sedan november och hittade nätet i sitt inhopp.
Newcastles verklighet är en blek niondeplats i Premier League och Eddie Howe torde hänga löst. En räddningsplanka är definitivt FA-cupen och det tror jag kommer att synas på gästernas startelva på Ewood Park. Callum Wilson och Joelinton saknas fortsatt med skador men totalt sett ser truppläget bättre ut än på länge. Bortaspelet har dessutom varit klart förbättrat under det nya kalenderåret.
Blackburn kommer från tre raka kryss och har ännu inte fått någon större utväxling under nya tränaren John Eustace. Defensiven börjar dock sitta allt bättre och att hålla offensivt vassa Norwich under 1,0 i xG, vilket Rovers lyckades med i helgens 1-1-match, är starkt. Nu vrids dock svårighetsgraden upp ett par nivåer och då jag räknar med att Newcastle tar denna match på största allvar har jag svårt att se hemmalaget hänga med. Upp till 65 procent gillar jag spiktvåan i Lancashire.
3. Bournemouth - Leicester - 1
Det börjar osa lite katt för Leicester. Den tidigare överlägsna serieledaren i The Championship tappade ledning till en 1-3-förlust i slutskedet borta mot Leeds och har nu “bara” sex poäng ner till Leeds och Ipswich. Två raka förluster i ligaspelet gör att uppflyttningen är långt ifrån klar och det är således ingen vild gissning att Enzo Maresca lägger sitt krut i serien, där ett gäng tuffa matcher väntar under mars.
Leicester har roterat kraftigt i de tidigare avancemangen mot Birmingham och Millwall men genom sin bredd kunnat passera sina ligakonkurrenter. Nu väntar dock motstånd från Englands översta hylla och då tror jag att “Rävarna” får det svettigt, även om Bournemouth har ett gäng tunga resultat i ryggen.
Sägas bör dock att de hemmahörande “Körsbären” varit bra mycket bättre spelmässigt än formkurvan antyder. Trots fem raka utan seger under februari har Bournemouth hållit tämligen jämna steg i samtliga matcher, inkluderat helgens 0-1-nederlag mot Manchester City. Kontraktet är inte helt säkrat i Premier League, men det ser bra ut för de rödsvarta och jag räknar med att Andoni Iraola ser FA-cupen som en viktig tävling. Det har inte minst spanjoren visat i sina tidigare uttagningar mot QPR (3-2) och Swansea (5-0).
Precis som vanligt när det kommer till cupmatcher är det extra viktigt att vara kylig med inlämning för att få den färskaste infon. Med rådande tabellägen i respektive liga räknar jag ändå kallt med att få se ett minst lika ordinarie Bournemouth som Leicester. Då är det klar fördel hemmalaget och i skrivande stund (måndag) känner jag mig bekväm med att singla ettan såvida den underskrider 60 procent. Go, Cherries!
Skrällen
6. Derby - Charlton - 1X2
Derby har uppflyttning till The Championship i sikte, men de planerna fick sig en törn i helgen när “Baggarna” föll i toppmötet borta mot Barnsley. Trots en statisk matchbild lyckades Derby inte hålla undan efter att Sonny Bradley gett de svartvita ledningen, och 1-2-förlusten i South Yorkshire lär ha svidit rejält för Paul Warnes gäng.
Charlton gör en direkt svag säsong och löper faktiskt stor risk för degradering. Blott en pinne skiljer ned till Cheltenham under strecket och Londonklubben har haft otaliga tränare under säsongen. Tidigare denna månad tillträdde Nathan Jones, tidigare succéman i Luton och flopp i Southampton. Ingen vinst finns i Charltons papper under de fyra matcher Jones lett skutan, men sanningen är att det sett betydligt bättre ut. Närmast kommer de The Addicks från dubbla kryss mot de övriga två topp 3-lagen, Bolton och Portsmouth.
Att det finns hög kapacitet hos Charlton går inte att ifrågasätta. Framförallt finns en vass målskytt i Alfie May. 30-åringen har haft blött krut i bössan en längre period men är utan tvekan ett hot mot hemmalaget på Pride Park Stadium. Därutöver är lånet från Ipswich, Freddie Ladapo, en spelare som kan göra skillnad.
Derby har otvivelaktigen presterat på en genomgående högre nivå under säsongen, inte minst under vintern då Charlton gått 16(!) raka ligamatcher utan seger. Nathan Jones känns med det sagt som rätt man på rätt plats och utifrån gästernas senaste insatser har de bättre chans till poäng än både odds och streck antyder. Jag krämar helt sonika på med samtliga tecken från start och håller tummarna för Charlton.
Systemförslag
| Enkelrad | 48 rader | 216 rader | |
| 1. Luton - Manchester City | 2 | X2 | X2 |
| 2. Blackburn - Newcastle | 2 | 2 | 2 |
| 3. Bournemouth - Leicester | 1 | 1 | 1 |
| 4. Real Sociedad - Mallorca | 1 | 1 | 1X |
| 5. Lyon - Strasbourg | X | 1X | 1X2 |
| 6. Derby - Charlton | X | 1X2 | 1X2 |
| 7. Wigan - Bolton | 2 | X2 | X2 |
| 8. Leyton Orient - Blackpool | 1 | 1X | 1X2 |
/ Henrik Johansson
| Expertens matchanalyser | |||||
| Kupong | Spelförslag |
Expertanalys | |||
| Nr | Match | 1 | X | 2 | (detaljer) |
| 1 | Luton - Manchester City | 1 | X | 2 | Även om Luton återfinns under nedflyttningsstrecket i Premier League så har The Hatters överträffat alla förväntningar under säsongen. Rob Edwards lag har pressat otaliga storklubbar, inte minst här på Kenilworth Road. Manchester City fick slita för 2-1-segern i ligan på denna arena i december och med hänsyn till helgens derby mot United förväntas Pep Guardiola mönstra en roterad elva i Bedfordshire. Den kommer givetvis likväl att osa klass och det är inget snack om att City kliver ut som solklara favoriter, men utifrån vad Luton presterat tidigare förtjänar de hemmahörande respekt. Rensarkrysset ges plats tidigt på mina system. |
| 2 | Blackburn - Newcastle | 1 | X | 2 | John Eustace har fått lite stopp på Blackburns blödning och lett Rovers till tre raka kryss. Defensivt ser det bättre ut för Lancashire-klubben som dock får sägas vara indragna i nedflyttningsstriden i The Championship. Newcastle kommer från en 1-4-smäll mot Arsenal och det ser inte ut att bli någon framskjuten placering i Premier League. Eddie Howes räddningsplanka är FA-cupen och det är 46-åringen såklart väl medveten om. Jag räknar således med att han mönstrar en stark elva på Ewood Park och det ska räcka långt mot ett i grunden klart svagare Blackburn. Spikad tvåa i Lancashire. |
| 3 | Bournemouth - Leicester | 1 | X | 2 | Bournemouth har inte vunnit i Premier League sedan annandagen men “Körsbären” spelar en fin fotboll och har förtjänat mer i så gott som varje match. Iraola visade i senaste FA-cupmatchen mot Swansea (5-0) att han tar denna turnering på största allvar och jag skulle bli förvånad om spanjoren inte mönstrar en stark elva när Leicester kommer på besök till Vitality Stadium. “Rävarna” föll tungt i seriefinalen mot Leeds och toppositionen i The Championship är inte längre självklar. Maresca har roterat tidigt i denna tävling och kan mycket väl göra så även denna tisdag. Oavsett får Leicester det svettigt mot ett offensivt starkt Bournemouth. Spikettan gillas i Dorset. |
| 4 | Real Sociedad - Mallorca | 1 | X | 2 | Det är status quo i denna semifinal i Copa del Rey efter att lagen spelat 0-0 på Mallorca för tre veckor sedan. Lagen har hunnit duellera på samma plats i ligan sedan dess, då vann Sociedad med 2-1 i en match som dominerades av baskerna. Truppläget är inte det bästa för de hemmahörande, men Mallorca vantrivs på fastlandet och slår onekligen ur tydligt underläge i San Sebastián. Ettan agerar tydlig utgång, men då en målsnål historia är att vänta är det inte fel att säkerställa med krysset. |
| 5 | Lyon - Strasbourg | 1 | X | 2 | Lyons segersvit är uppe i fem matcher (alla tävlingar) efter att det tidigare krislaget slagit tillbaka Metz med 2-1 på bortagräs i fredags. OL vände underläge till seger för andra gången inom kort tid och det är uppenbart att Pierre Sage fått in en helt annan känsla i gruppen. Med det sagt ser Lyon ut att bli väl betrodda i tisdagens kvartsfinal i Coupe de France. Strasbourg har inte fått med sig resultaten den senaste tiden, men Patrick Vieiras manskap har en hög kapacitet och kan definitivt hota om avancemanget på Groupama Stadium. Som strecken sitter ger jag gärna plats för samtliga tecken. |
| 6 | Derby - Charlton | 1 | X | 2 | Derby satsar på uppflyttning och återfinns på en andraplats i The Championship. I helgen åkte dock “Baggarna” på en snyting när ledning tappades till förlust i toppmötet mot Barnsley. Hemmaspelet på Pride Park Stadium har varit bra men jag tycker att Derby blir väl favoriserade denna tisdag. Charlton har en hiskeligt usel vinter bakom sig och riskerar degradering, men sedan Nathan Jones tillträdde har Londonlaget tagit poäng mot såväl serieledande Portsmouth som trean Bolton. Jag räknar inte bort gästerna i East Midlands utan blickar brett från start. Bra skrällchans! |
| 7 | Wigan - Bolton | 1 | X | 2 | Bolton stod för en osedvanligt okoncentrerad insats borta mot Blackpool när The Trotters tappade en 1-0-ledning till en 1-4-förlust. Ian Evatt lär ha sagt väl valda ord sedan dess och jag räknar med att få se ett helt annat gästande sällskap i tisdagens derby på DW Stadium. Ricardo Santos är avstängd för gästerna men Bolton har visat ett betydligt större kunnande jämfört med Wigan under säsongen. Värdarna har stått för flertalet tveksamma insatser mot slutet och slår ur underläge trots hemmaplan. Jag nöjer mig med X2. |
| 8 | Leyton Orient - Blackpool | 1 | X | 2 | Efter en tung start på februari har Blackpool löst två imponerande skalper som gjort att de åter är med i playoff-striden. Överlag har dock bortaspelet inte varit mycket att hänga i granen under säsongen och mot ett Leyton som skuggar i tabellen och som bara har förlorat två matcher sedan jul blir det tufft emot. Samtidigt har de hemmahörande nykomlingarna från London inte sett lika självklara ut i de defensiva leden den senaste tiden. Jag streckar från vänster på Brisbane Road, men täcker helst hela brädet. |
Visa
| Kupong | |
| Nr | Match |
| 1 | Luton-Man City |
| 2 | Blackburn-Newcastle |
| 3 | Bournemou-Leicester |
| 4 | Sociedad-Mallorca |
| 5 | Lyon-Strasbour |
| 6 | Derby-Charlton |
| 7 | Wigan-Bolton |
| 8 | Leyton Or-Blackpool |
| Resultat | |||
| Mål | 1 | X | 2 |
| 2 - 6 | 1 | X | 2 |
| 1 - 1 | 1 | X | 2 |
| 0 - 0 | 1 | X | 2 |
| 1 - 1 | 1 | X | 2 |
| 0 - 0 | 1 | X | 2 |
| 1 - 2 | 1 | X | 2 |
| 1 - 0 | 1 | X | 2 |
| 1 - 0 | 1 | X | 2 |
| Antal rätt: | |||
| Mitt spel | ||
|
Spikar och garderingar | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| Statistik | ||||
| Matchform | Inbördes | |||
| Hemmalag | Bortalag | Hemmalag | Oavgjort. | Bortalag |
27% |
87% |
0 | 0 | 1 |
40% |
53% |
2 | 1 | 2 |
20% |
60% |
3 | 0 | 2 |
27% |
33% |
3 | 2 | 0 |
100% |
20% |
2 | 1 | 2 |
67% |
20% |
3 | 0 | 2 |
47% |
53% |
4 | 1 | 0 |
60% |
47% |
0 | 1 | 4 |
| Svenska folket (%) | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
7% | 16% | 77% | 8 | 61 | X | 8 | 70 |
1 |
X |
2 |
13% | 20% | 67% | 7 | 47 | X | 7 | 54 |
1 |
X |
2 |
54% | 23% | 23% | 3 | 31 | X | 3 | 31 |
1 |
X |
2 |
63% | 27% | 10% | 5 | 36 | X | 6 | 53 |
1 |
X |
2 |
57% | 26% | 17% | 4 | 31 | X | 4 | 40 |
1 |
X |
2 |
62% | 25% | 13% | 6 | 37 | X | 5 | 49 |
1 |
X |
2 |
26% | 29% | 45% | 2 | 16 | X | 2 | 19 |
1 |
X |
2 |
38% | 29% | 33% | 1 | 5 | 2 | 1 | 9 |
| Tipper Odds | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
9,8 | 9,7 | 1,3 | 7 | 8,44 | X | 7 | 8,53 |
1 |
X |
2 |
4,9 | 1,8 | 3,9 | 3 | 2,07 | 2 | 3 | 3,07 |
1 |
X |
2 |
6,8 | 6,5 | 1,4 | 5 | 5,03 | X | 5 | 5,35 |
1 |
X |
2 |
5,2 | 2,7 | 2,3 | 1 | 0,49 | X | 1 | 2,91 |
1 |
X |
2 |
1,1 | 16,9 | 16,9 | 8 | 15,72 | 2 | 8 | 15,78 |
1 |
X |
2 |
1,4 | 6,6 | 7,2 | 6 | 5,18 | X | 6 | 5,76 |
1 |
X |
2 |
5,2 | 2,8 | 2,2 | 2 | 0,6 | X | 2 | 2,95 |
1 |
X |
2 |
1,8 | 5,0 | 4,2 | 4 | 2,44 | 2 | 4 | 3,24 |
| Oddsmixen | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
11,8 | 7,5 | 1,3 | 8 | 6,26 | X | 8 | 10,48 |
1 |
X |
2 |
5,7 | 3,6 | 1,8 | 5 | 1,77 | X | 5 | 3,87 |
1 |
X |
2 |
2,4 | 3,9 | 3,1 | 2 | 0,66 | 2 | 1 | 1,44 |
1 |
X |
2 |
2,2 | 2,8 | 5,5 | 1 | 0,63 | X | 4 | 3,35 |
1 |
X |
2 |
1,4 | 6,7 | 7,5 | 7 | 5,33 | X | 7 | 6,12 |
1 |
X |
2 |
1,5 | 4,8 | 7,1 | 6 | 3,29 | X | 6 | 5,53 |
1 |
X |
2 |
4,2 | 3,3 | 2,2 | 4 | 1,13 | X | 3 | 2 |
1 |
X |
2 |
2,3 | 3,8 | 3,3 | 3 | 0,99 | 2 | 2 | 1,45 |
| Wild 'n' Crazy (%) | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
48% | 46% | 6% | 2 | 2 | X | 8 | 42 |
1 |
X |
2 |
47% | 44% | 9% | 4 | 3 | X | 6 | 38 |
1 |
X |
2 |
11% | 43% | 46% | 5 | 3 | X | 4 | 35 |
1 |
X |
2 |
10% | 40% | 50% | 8 | 10 | X | 7 | 40 |
1 |
X |
2 |
19% | 39% | 42% | 6 | 3 | X | 3 | 23 |
1 |
X |
2 |
12% | 41% | 47% | 7 | 6 | X | 5 | 35 |
1 |
X |
2 |
39% | 39% | 22% | 1 | 0 | X | 2 | 17 |
1 |
X |
2 |
30% | 36% | 34% | 3 | 2 | 2 | 1 | 6 |
| Startodds | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
8,50 | 5,75 | 1,31 | 8 | 4,44 | X | 8 | 7,19 |
1 |
X |
2 |
5,35 | 4,95 | 1,50 | 7 | 3,45 | X | 6 | 3,85 |
1 |
X |
2 |
1,69 | 4,10 | 4,45 | 5 | 2,41 | X | 4 | 2,76 |
1 |
X |
2 |
1,58 | 3,49 | 6,20 | 4 | 1,91 | X | 7 | 4,62 |
1 |
X |
2 |
1,76 | 3,60 | 4,30 | 3 | 1,84 | X | 3 | 2,54 |
1 |
X |
2 |
1,58 | 4,00 | 5,20 | 6 | 2,42 | X | 5 | 3,62 |
1 |
X |
2 |
3,38 | 3,30 | 2,10 | 2 | 1,2 | X | 2 | 1,28 |
1 |
X |
2 |
2,41 | 3,21 | 2,87 | 1 | 0,46 | 2 | 1 | 0,8 |
| Odds | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
10,50 | 6,70 | 1,23 | 8 | 5,47 | X | 8 | 9,27 |
1 |
X |
2 |
7,40 | 5,60 | 1,34 | 7 | 4,26 | X | 7 | 6,06 |
1 |
X |
2 |
1,46 | 4,70 | 6,05 | 6 | 3,24 | X | 4 | 4,59 |
1 |
X |
2 |
1,50 | 3,65 | 7,20 | 4 | 2,15 | X | 6 | 5,7 |
1 |
X |
2 |
1,81 | 3,57 | 4,15 | 3 | 1,76 | X | 3 | 2,34 |
1 |
X |
2 |
1,51 | 3,98 | 6,10 | 5 | 2,47 | X | 5 | 4,59 |
1 |
X |
2 |
3,46 | 3,42 | 2,00 | 2 | 1,42 | X | 2 | 1,46 |
1 |
X |
2 |
2,50 | 3,07 | 2,86 | 1 | 0,36 | 2 | 1 | 0,57 |
| Favoritodds (%) | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
9% | 14% | 77% | 8 | 63 | X | 8 | 68 |
1 |
X |
2 |
13% | 17% | 70% | 7 | 53 | X | 7 | 57 |
1 |
X |
2 |
64% | 20% | 16% | 6 | 44 | X | 5 | 48 |
1 |
X |
2 |
62% | 25% | 13% | 4 | 37 | X | 6 | 49 |
1 |
X |
2 |
51% | 26% | 22% | 3 | 25 | X | 3 | 29 |
1 |
X |
2 |
61% | 23% | 15% | 5 | 38 | X | 4 | 46 |
1 |
X |
2 |
27% | 27% | 46% | 2 | 19 | 1 | 2 | 19 |
1 |
X |
2 |
37% | 30% | 33% | 1 | 4 | 2 | 1 | 7 |
| Slumpade odds (%) | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
11% | 17% | 72% | 8 | 55 | X | 8 | 61 |
1 |
X |
2 |
18% | 19% | 63% | 7 | 44 | X | 7 | 45 |
1 |
X |
2 |
56% | 23% | 21% | 4 | 33 | X | 4 | 35 |
1 |
X |
2 |
59% | 26% | 15% | 5 | 33 | X | 6 | 44 |
1 |
X |
2 |
53% | 26% | 21% | 3 | 27 | X | 3 | 32 |
1 |
X |
2 |
59% | 23% | 18% | 6 | 36 | X | 5 | 41 |
1 |
X |
2 |
28% | 28% | 44% | 2 | 16 | 1 | 2 | 16 |
1 |
X |
2 |
39% | 29% | 32% | 1 | 7 | 2 | 1 | 10 |
| Experttipset | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♈ Väduren | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♉ Oxen | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♊ Tvillingarna | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♋ Kräftan | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♌ Lejonet | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♍ Jungfrun | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♎ Vågen | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♏ Skorpionen | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♐ Skytten | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♑ Stenbocken | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♒ Vattumannen | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♓ Fiskarna | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
Notera att ‘Antal rätt’ indikerar antal möjliga rätt för enkelrader eller vid matematisk gardering.
Utdelning
| Antal rätt | Rätta rader | Utdelning |
|---|---|---|
| 8 rätt | 36 | 31 856 kr |
| Total utdelning | 1 146 816 kr (70,00 % av omsättningen) |
|
Resultat Topptipset tisdag 27 februari 2024
Spelstopp: 2024-02-27 00:09
Visa
| Kupong | |
| Nr | Match |
| 1 | Velez Sar-Tigre |
| 2 | C Cordoba-Tucuman |
| 3 | Chico-Santa Fe |
| 4 | Dep. Cali-D. Tolima |
| 5 | Hyderabad-Punjab |
| 6 | England-Italien |
| 7 | Ascoli-Brescia |
| 8 | Reggiana-Südtirol |
| Resultat | |||
| Mål | 1 | X | 2 |
| 2 - 2 | 1 | X | 2 |
| 0 - 0 | 1 | X | 2 |
| 1 - 2 | 1 | X | 2 |
| 1 - 2 | 1 | X | 2 |
| 0 - 2 | 1 | X | 2 |
| 5 - 1 | 1 | X | 2 |
| 1 - 1 | 1 | X | 2 |
| 1 - 1 | 1 | X | 2 |
| Antal rätt: | |||
| Mitt spel | ||
|
Spikar och garderingar | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| Statistik | ||||
| Matchform | Inbördes | |||
| Hemmalag | Bortalag | Hemmalag | Oavgjort. | Bortalag |
80% |
0% |
1 | 1 | 3 |
27% |
13% |
2 | 1 | 2 |
47% |
47% |
0 | 2 | 3 |
60% |
73% |
2 | 0 | 3 |
0% |
47% |
0 | 1 | 0 |
80% |
53% |
3 | 1 | 1 |
47% |
33% |
1 | 2 | 2 |
40% |
47% |
4 | 1 | 0 |
| Svenska folket (%) | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
73% | 17% | 10% | 8 | 56 | X | 8 | 63 |
1 |
X |
2 |
34% | 32% | 34% | 1 | 0 | 2 | 1 | 2 |
1 |
X |
2 |
27% | 31% | 42% | 4 | 11 | X | 4 | 15 |
1 |
X |
2 |
31% | 28% | 41% | 3 | 10 | 1 | 2 | 13 |
1 |
X |
2 |
15% | 22% | 63% | 6 | 41 | X | 6 | 48 |
1 |
X |
2 |
66% | 18% | 16% | 7 | 48 | X | 7 | 50 |
1 |
X |
2 |
41% | 32% | 27% | 2 | 9 | X | 3 | 14 |
1 |
X |
2 |
50% | 31% | 19% | 5 | 19 | X | 5 | 31 |
| Tipper Odds | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
1,1 | 17,0 | 17,0 | 8 | 15,82 | X | 8 | 15,82 |
1 |
X |
2 |
1,5 | 5,5 | 5,9 | 5 | 4,01 | X | 6 | 4,39 |
1 |
X |
2 |
1,8 | 4,2 | 4,8 | 3 | 2,41 | X | 3 | 3,02 |
1 |
X |
2 |
2,0 | 4,4 | 3,6 | 2 | 1,6 | 2 | 1 | 2,36 |
1 |
X |
2 |
7,3 | 7,2 | 1,4 | 7 | 5,81 | X | 7 | 5,94 |
1 |
X |
2 |
1,5 | 5,8 | 5,7 | 6 | 4,16 | 2 | 5 | 4,24 |
1 |
X |
2 |
3,1 | 2,2 | 4,7 | 1 | 0,94 | 1 | 2 | 2,51 |
1 |
X |
2 |
5,9 | 4,1 | 1,7 | 4 | 2,44 | X | 4 | 4,17 |
| Oddsmixen | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
1,3 | 8,1 | 10,4 | 8 | 6,82 | X | 8 | 9,09 |
1 |
X |
2 |
2,3 | 3,5 | 3,5 | 5 | 1,13 | X | 4 | 1,14 |
1 |
X |
2 |
2,8 | 3,3 | 3,0 | 4 | 0,24 | 2 | 2 | 0,49 |
1 |
X |
2 |
2,8 | 3,6 | 2,7 | 1 | 0,15 | 1 | 3 | 0,89 |
1 |
X |
2 |
6,1 | 5,1 | 1,6 | 6 | 3,51 | X | 7 | 4,5 |
1 |
X |
2 |
1,5 | 5,7 | 6,0 | 7 | 4,13 | X | 6 | 4,47 |
1 |
X |
2 |
2,6 | 2,8 | 3,9 | 3 | 0,19 | X | 5 | 1,31 |
1 |
X |
2 |
2,8 | 3,0 | 3,2 | 2 | 0,17 | X | 1 | 0,4 |
| Wild 'n' Crazy (%) | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
11% | 41% | 48% | 8 | 7 | X | 8 | 37 |
1 |
X |
2 |
35% | 33% | 32% | 3 | 2 | X | 2 | 3 |
1 |
X |
2 |
36% | 35% | 29% | 2 | 1 | X | 3 | 7 |
1 |
X |
2 |
38% | 36% | 26% | 4 | 2 | X | 4 | 12 |
1 |
X |
2 |
43% | 40% | 17% | 5 | 3 | X | 7 | 26 |
1 |
X |
2 |
0% | 0% | 0% | 1 | 0 | X | 1 | 0 |
1 |
X |
2 |
26% | 35% | 39% | 6 | 4 | X | 5 | 13 |
1 |
X |
2 |
24% | 35% | 41% | 7 | 6 | X | 6 | 17 |
| Startodds | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
1,63 | 3,37 | 5,25 | 6 | 1,74 | X | 7 | 3,62 |
1 |
X |
2 |
2,93 | 2,60 | 2,69 | 2 | 0,09 | 2 | 2 | 0,33 |
1 |
X |
2 |
2,66 | 2,65 | 2,61 | 1 | 0,04 | X | 1 | 0,05 |
1 |
X |
2 |
2,35 | 2,86 | 2,78 | 3 | 0,43 | 2 | 3 | 0,51 |
1 |
X |
2 |
3,65 | 3,54 | 1,72 | 7 | 1,82 | X | 6 | 1,93 |
1 |
X |
2 |
1,40 | 4,40 | 6,60 | 8 | 3 | X | 8 | 5,2 |
1 |
X |
2 |
2,20 | 2,90 | 3,35 | 4 | 0,7 | X | 4 | 1,15 |
1 |
X |
2 |
2,05 | 2,91 | 3,73 | 5 | 0,86 | X | 5 | 1,68 |
| Odds | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
1,50 | 3,85 | 6,55 | 8 | 2,35 | X | 8 | 5,05 |
1 |
X |
2 |
2,94 | 2,79 | 2,66 | 2 | 0,13 | X | 2 | 0,28 |
1 |
X |
2 |
2,95 | 2,81 | 2,40 | 3 | 0,41 | X | 3 | 0,55 |
1 |
X |
2 |
3,20 | 2,94 | 2,19 | 5 | 0,75 | X | 4 | 1,01 |
1 |
X |
2 |
4,20 | 3,66 | 1,66 | 7 | 2 | X | 7 | 2,54 |
1 |
X |
2 |
0,00 | 0,00 | 0,00 | 1 | 0 | X | 1 | 0 |
1 |
X |
2 |
2,28 | 2,93 | 3,39 | 4 | 0,65 | X | 5 | 1,11 |
1 |
X |
2 |
2,13 | 2,96 | 3,74 | 6 | 0,83 | X | 6 | 1,61 |
| Favoritodds (%) | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
62% | 24% | 14% | 8 | 38 | X | 8 | 48 |
1 |
X |
2 |
32% | 33% | 35% | 2 | 2 | X | 2 | 3 |
1 |
X |
2 |
30% | 32% | 37% | 3 | 5 | X | 3 | 7 |
1 |
X |
2 |
28% | 31% | 41% | 5 | 10 | X | 4 | 13 |
1 |
X |
2 |
21% | 25% | 54% | 7 | 29 | X | 7 | 33 |
1 |
X |
2 |
0% | 0% | 0% | 1 | 0 | X | 1 | 0 |
1 |
X |
2 |
41% | 32% | 27% | 4 | 9 | X | 5 | 14 |
1 |
X |
2 |
44% | 31% | 25% | 6 | 13 | X | 6 | 19 |
| Slumpade odds (%) | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
56% | 27% | 17% | 7 | 29 | X | 7 | 39 |
1 |
X |
2 |
31% | 35% | 34% | 1 | 1 | 2 | 2 | 4 |
1 |
X |
2 |
33% | 33% | 34% | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 |
1 |
X |
2 |
37% | 31% | 32% | 3 | 5 | 2 | 3 | 6 |
1 |
X |
2 |
24% | 25% | 51% | 6 | 26 | X | 6 | 27 |
1 |
X |
2 |
65% | 21% | 14% | 8 | 44 | X | 8 | 51 |
1 |
X |
2 |
42% | 31% | 27% | 4 | 11 | X | 4 | 15 |
1 |
X |
2 |
44% | 31% | 25% | 5 | 13 | X | 5 | 19 |
| ♈ Väduren | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♉ Oxen | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♊ Tvillingarna | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♋ Kräftan | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♌ Lejonet | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♍ Jungfrun | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♎ Vågen | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♏ Skorpionen | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♐ Skytten | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♑ Stenbocken | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♒ Vattumannen | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♓ Fiskarna | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
Notera att ‘Antal rätt’ indikerar antal möjliga rätt för enkelrader eller vid matematisk gardering.
Utdelning
| Antal rätt | Rätta rader | Utdelning |
|---|---|---|
| 8 rätt | 41 | 2 534 kr |
| Total utdelning | 103 894 kr (69,99 % av omsättningen) |
|