Resultat
[Uppdaterad: ]Vill du se tidigare, äldre resultat kan du söka efter dem på Söksidan (kan nås via förstoringsglaset - - i huvudmenyn)!
Resultat Topptipset måndag 12 februari 2024
Spelstopp: 2024-02-12 22:59
Visa
| Kupong | |
| Nr | Match |
| 1 | Instituto-Talleres |
| 2 | Newell´s-Racing Cl |
| 3 | Dep Pasto-Envigado |
| 4 | Shandong -Kawasaki |
| 5 | East Beng-Mumbai C |
| 6 | Gil Vicen-Vizela |
| 7 | Panetolik-Aris |
| 8 | Borussia -SC Preuss |
| Resultat | |||
| Mål | 1 | X | 2 |
| 2 - 2 | 1 | X | 2 |
| 0 - 4 | 1 | X | 2 |
| 0 - 1 | 1 | X | 2 |
| 2 - 3 | 1 | X | 2 |
| 0 - 1 | 1 | X | 2 |
| 0 - 1 | 1 | X | 2 |
| 0 - 1 | 1 | X | 2 |
| 2 - 3 | 1 | X | 2 |
| Antal rätt: | |||
| Mitt spel | ||
|
Spikar och garderingar | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| Statistik | ||||
| Matchform | Inbördes | |||
| Hemmalag | Bortalag | Hemmalag | Oavgjort. | Bortalag |
60% |
60% |
0 | 0 | 0 |
100% |
47% |
1 | 2 | 2 |
27% |
33% |
2 | 1 | 2 |
60% |
73% |
- | - | - |
67% |
60% |
1 | 2 | 2 |
47% |
0% |
1 | 3 | 1 |
67% |
60% |
1 | 0 | 4 |
73% |
60% |
1 | 3 | 1 |
| Svenska folket (%) | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
26% | 32% | 42% | 1 | 10 | X | 1 | 16 |
1 |
X |
2 |
56% | 26% | 18% | 7 | 30 | X | 6 | 38 |
1 |
X |
2 |
55% | 28% | 17% | 6 | 27 | X | 7 | 38 |
1 |
X |
2 |
26% | 25% | 49% | 4 | 23 | 1 | 3 | 24 |
1 |
X |
2 |
22% | 29% | 49% | 2 | 20 | X | 4 | 27 |
1 |
X |
2 |
59% | 25% | 16% | 8 | 34 | X | 8 | 43 |
1 |
X |
2 |
22% | 27% | 51% | 5 | 24 | X | 5 | 29 |
1 |
X |
2 |
47% | 27% | 26% | 3 | 20 | X | 2 | 21 |
| Tipper Odds | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
5,4 | 4,9 | 1,6 | 5 | 3,3 | X | 5 | 3,76 |
1 |
X |
2 |
1,3 | 8,2 | 8,4 | 7 | 6,87 | X | 7 | 7,09 |
1 |
X |
2 |
4,7 | 2,1 | 3,3 | 3 | 1,21 | 2 | 2 | 2,64 |
1 |
X |
2 |
2,2 | 4,1 | 3,2 | 2 | 1,03 | 2 | 1 | 1,92 |
1 |
X |
2 |
1,4 | 7,1 | 6,9 | 6 | 5,54 | 2 | 6 | 5,65 |
1 |
X |
2 |
1,3 | 8,3 | 8,7 | 8 | 7,01 | X | 8 | 7,44 |
1 |
X |
2 |
3,6 | 2,0 | 4,7 | 4 | 1,63 | 1 | 3 | 2,73 |
1 |
X |
2 |
3,0 | 2,0 | 5,6 | 1 | 0,96 | 1 | 4 | 3,51 |
| Oddsmixen | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
4,1 | 3,5 | 2,1 | 6 | 1,43 | X | 6 | 2,02 |
1 |
X |
2 |
1,7 | 4,6 | 5,6 | 7 | 2,97 | X | 7 | 3,96 |
1 |
X |
2 |
2,5 | 2,7 | 4,2 | 3 | 0,19 | X | 5 | 1,68 |
1 |
X |
2 |
3,1 | 3,9 | 2,4 | 5 | 0,77 | 1 | 4 | 1,49 |
1 |
X |
2 |
2,7 | 3,7 | 2,8 | 1 | 0,16 | 2 | 1 | 0,98 |
1 |
X |
2 |
1,6 | 4,8 | 5,8 | 8 | 3,21 | X | 8 | 4,15 |
1 |
X |
2 |
3,7 | 2,8 | 2,7 | 2 | 0,17 | X | 2 | 1,01 |
1 |
X |
2 |
2,5 | 3,0 | 3,8 | 4 | 0,51 | X | 3 | 1,28 |
| Wild 'n' Crazy (%) | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
40% | 34% | 26% | 5 | 6 | X | 2 | 14 |
1 |
X |
2 |
22% | 35% | 43% | 6 | 8 | X | 7 | 21 |
1 |
X |
2 |
20% | 36% | 44% | 7 | 8 | X | 8 | 24 |
1 |
X |
2 |
38% | 40% | 22% | 2 | 2 | 1 | 5 | 18 |
1 |
X |
2 |
41% | 38% | 21% | 3 | 3 | X | 6 | 20 |
1 |
X |
2 |
23% | 38% | 39% | 1 | 1 | X | 3 | 16 |
1 |
X |
2 |
40% | 37% | 23% | 4 | 3 | X | 4 | 17 |
1 |
X |
2 |
31% | 40% | 29% | 8 | 9 | 1 | 1 | 11 |
| Startodds | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
3,25 | 2,93 | 2,22 | 2 | 0,71 | X | 2 | 1,03 |
1 |
X |
2 |
2,21 | 2,95 | 3,52 | 3 | 0,74 | X | 3 | 1,31 |
1 |
X |
2 |
1,56 | 3,26 | 5,35 | 8 | 1,7 | X | 8 | 3,79 |
1 |
X |
2 |
3,45 | 3,32 | 1,84 | 7 | 1,48 | X | 7 | 1,61 |
1 |
X |
2 |
3,20 | 3,31 | 1,91 | 5 | 1,29 | 1 | 4 | 1,4 |
1 |
X |
2 |
1,92 | 3,38 | 3,52 | 6 | 1,46 | X | 5 | 1,6 |
1 |
X |
2 |
3,49 | 3,11 | 1,89 | 4 | 1,22 | X | 6 | 1,6 |
1 |
X |
2 |
2,47 | 3,28 | 2,49 | 1 | 0,02 | 2 | 1 | 0,81 |
| Odds | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
3,46 | 2,85 | 2,30 | 2 | 0,55 | X | 2 | 1,16 |
1 |
X |
2 |
2,03 | 2,99 | 4,05 | 3 | 0,96 | X | 7 | 2,02 |
1 |
X |
2 |
1,87 | 2,97 | 4,15 | 4 | 1,1 | X | 8 | 2,28 |
1 |
X |
2 |
3,22 | 3,48 | 1,95 | 6 | 1,27 | 1 | 5 | 1,53 |
1 |
X |
2 |
3,59 | 3,25 | 1,90 | 8 | 1,35 | X | 6 | 1,69 |
1 |
X |
2 |
2,03 | 3,33 | 3,55 | 7 | 1,3 | X | 4 | 1,52 |
1 |
X |
2 |
3,40 | 3,12 | 2,02 | 5 | 1,1 | X | 3 | 1,38 |
1 |
X |
2 |
2,61 | 3,36 | 2,46 | 1 | 0,15 | 1 | 1 | 0,9 |
| Favoritodds (%) | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
27% | 33% | 40% | 2 | 7 | X | 2 | 13 |
1 |
X |
2 |
46% | 31% | 23% | 3 | 15 | X | 7 | 23 |
1 |
X |
2 |
48% | 30% | 22% | 5 | 18 | X | 8 | 26 |
1 |
X |
2 |
28% | 26% | 46% | 6 | 18 | 1 | 4 | 20 |
1 |
X |
2 |
25% | 28% | 47% | 8 | 19 | X | 6 | 22 |
1 |
X |
2 |
46% | 28% | 26% | 7 | 18 | X | 5 | 20 |
1 |
X |
2 |
27% | 29% | 45% | 4 | 16 | X | 3 | 18 |
1 |
X |
2 |
35% | 27% | 37% | 1 | 2 | 1 | 1 | 10 |
| Slumpade odds (%) | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
28% | 31% | 41% | 2 | 10 | X | 2 | 13 |
1 |
X |
2 |
42% | 32% | 26% | 3 | 10 | X | 3 | 16 |
1 |
X |
2 |
57% | 27% | 16% | 8 | 30 | X | 8 | 41 |
1 |
X |
2 |
26% | 26% | 48% | 7 | 22 | 1 | 6 | 22 |
1 |
X |
2 |
27% | 27% | 46% | 4 | 19 | 1 | 4 | 19 |
1 |
X |
2 |
47% | 27% | 26% | 6 | 20 | X | 5 | 21 |
1 |
X |
2 |
25% | 28% | 47% | 5 | 19 | X | 7 | 22 |
1 |
X |
2 |
36% | 28% | 36% | 1 | 0 | 2 | 1 | 8 |
| ♈ Väduren | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♉ Oxen | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♊ Tvillingarna | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♋ Kräftan | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♌ Lejonet | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♍ Jungfrun | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♎ Vågen | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♏ Skorpionen | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♐ Skytten | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♑ Stenbocken | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♒ Vattumannen | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♓ Fiskarna | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
Notera att ‘Antal rätt’ indikerar antal möjliga rätt för enkelrader eller vid matematisk gardering.
Utdelning
| Antal rätt | Rätta rader | Utdelning |
|---|---|---|
| 8 rätt | 13 | 4 627 kr |
| Total utdelning | 60 151 kr (70,00 % av omsättningen) |
|
Resultat Topptipset måndag 12 februari 2024
Spelstopp: 2024-02-12 20:29
Expert: Henrik Johansson
Premier League, Serie A och La Liga bjuder alla på underhållning veckans första dag. På de brittiska öarna ska ett Londonderby synas där jag tror att Chelsea är snäppet för bra för Crystal Palace. I såväl Italien som Spanien tornar däremot potentiella skrällar upp när både Juventus och Athletic Bilbao svävar i fara. Chansen till hög utdelning är således god när åtta gröna bockar ska jobbas in. Nu kör vi!
Spikarna
1. Crystal Palace - Chelsea - 2
Det har gått rejält knackigt för Crystal Palace under vintern. Visserligen har de två senaste hemmamatcherna i Premier League slutat med seger, men det är också “Örnarnas” enda trepoängare sedan början av november. Senast fick Roy Hodgsons manskap lämna derbyt mot Brighton med svansen mellan benen efter 1-4 i baken.
En anledning till det platta fallet på sydkusten var att Marc Guéhi tvingades utgå med en knäskada. Mittbacken är central i Palace defensiv och finns inte med här precis som Cheick Doucouré. Som om det inte vore nog får Hodgson klara sig utan sina två mest kreativa offensiva krafter, Michael Olise och Eberechi Eze. Då ser det svältfött ut i hemmalagets startelva som kommer få ytterst svårt att matcha Chelsea på Selhurst Park.
Gästerna gör som bekant en usel säsong med deras mått mätt, men till denna match kommer åtminstone Pochettinos manskap med lite vind i seglen. De blåklädda skördade en taktisk triumf borta mot Aston Villa i FA-cupen när bland annat Enzo Fernández stod för ett rasande vackert frisparksmål.
Truppläget ser bra ut för Chelsea som ska kunna klättra i tabellen under våren. Mot Palace har besökarna dessutom enorm plusstatistik – 13(!) raka inbördes möten har slutat med seger för The Blues. Med hemmalagets alla avbräck tvekar jag inte på att spika tvåan till godkänd procent.
5. Saint-Étienne - Troyes - 1
Troyes trillade ur Ligue 1 i fjol och blev därmed av med mängder av centrala pjäser. Gänget från Grand Est har inte alls kommit till sin rätta i andradivisionen heller, men det har åtminstone sett något bättre ut sedan David Guion tog över som ansvarig i december. Senast blev det seger hemma mot Guions gamla Bordeaux efter ett sent avgörande av comebackande Renaud Ripart, men under måndagskvällen tror jag det blir tufft emot för Troyes.
Anrika Saint-Étienne gör ingen vidare säsong men har definitivt inte gett upp hoppet om uppflyttning. Med fyra poäng upp till Caen på playoff-plats och dessutom en match i handen finns alla förutsättningar för de grönvita. Dubbla nederlag har satt lite käppar i hjulen för Sainté, där Olivier Dall’Oglio är tämligen färsk tränare, men den trupp som finns att tillgå ska definitivt kunna tillhöra toppen.
Ibrahim Sissoko är tillbaka från sitt äventyr med Mali i Afrikanska Mästerskapen, och det boostar Saint-Étiennes offensiv något oerhört. Mittbacken Dylan Batubinska är mer tveksam till spel men med rutinerade pjäser som Dennis Appiah och Anthony Briancon går det ingen nöd på hemmalaget.
Troyes har haft uppenbara problem på resande tass denna säsong där de endast vunnit en av tolv matcher. Flera har visserligen renderat i en pinne, men här tror jag helt enkelt gästerna är numret för små. Ettan hamras in upp till 60-strecket.
Skrällen
3. Almería - Athletic Bilbao - 1X
Almería har haft en förskräcklig säsong där allt studsat emot andalusierna. Ingen seger finns i lagets papper efter 23 omgångar och med det är Almería sämst någonsin i La Liga. Spelmässigt har det dock inte sett så illa ut, allra minst hemma på Power Horse Stadium, och såvida spelargruppen inte gett upp hoppet är jag övertygad om att retroaktiv utdelning kommer att komma under våren.
Sett till xPTS (Expected Points) har Almería förtjänat 16 poäng fler, en skörd som inneburit att de på allvar hade kunnat slåss för kontraktet. Domslut, motstuds och ineffektivitet har dock alla grinat värdarna i ansiktet som inte haft någon vidare målskytt som klivit fram när Luis Suárez gått skadad. Sergio Arribas och Largie Ramazani är med det sagt spelare som ska kunna göra det framåt för Almería.
Athletic Bilbao, som är på jakt efter en Champions League-plats, blir en tuff utmaning för de hemmahörande, men jag ser knappast någon given bortaseger framför mig i Andalusien. Gästerna från Baskien har matchats intensivt i och med dubblerandet i Copa del Rey och här ser de till råga på allt ut att få klara sig utan vitala pjäser offensivt i form av Gorka Guruzeta samt Nico Williams.
Athletic har gjort det bättre än vanligt på bortaplan denna säsong, men de har samtidigt bara vunnit fyra av elva kamper på resande tass i La Liga. Elva mål är facit på dessa matcher och här är definitivt baskerna en favorit i fara. Med kraftigt högervriden procent blickar jag främst åt vänster. Tvåan ges först utrymme på större bongar.
Systemförslag
| Enkelrad | 48 rader | 216 rader | |
| 1. Crystal Palace - Chelsea | 2 | 2 | 2 |
| 2. Juventus - Udinese | X | 1X2 | 1X2 |
| 3. Almería - Athletic Bilbao | 1 | 1X | 1X2 |
| 4. Valladolid - Albacete | 1 | 1X | 1X |
| 5. Saint-Étienne - Troyes | 1 | 1 | 1 |
| 6. Arouca - Porto | 2 | 2 | X2 |
| 7. Instituto de Córdoba - Talleres | 2 | X2 | 1X2 |
| 8. Newell’s Old Boys - Racing Club | 1 | 1X | 1X |
/ Henrik Johansson
| Expertens matchanalyser | |||||
| Kupong | Spelförslag |
Expertanalys | |||
| Nr | Match | 1 | X | 2 | (detaljer) |
| 1 | Crystal Palace - Chelsea | 1 | X | 2 | Londonderby mellan två klubbar som har tunga säsonger bakom sig. Palace kommer från storförlust i rivalmötet mot Brighton (1-4) och har inte speciellt långt till nedflyttningsstrecket. Att Guéhi, Doucouré, Eze och Olise – lagets kanske fyra mest centrala spelare – saknas gör knappast saker och ting lättare för Roy Hodgson. Chelsea är en enorm besvikelse men stod åtminstone för en fin insats när de passerade Aston Villa i FA-cupen. The Blues har ett tacksamt truppläge och har 13(!) raka vinster mot Palace. Tvåan sitter på Selhurst Park. |
| 2 | Juventus - Udinese | 1 | X | 2 | Svartvit batalj från Turin där Juventus tappat i kampen om Scudetton. 1-1 mot Empoli följdes upp med ett nederlag mot Inter i “Derby d’Italia” och därmed är avståndet upp till serieledarna från Milano nu sju poäng. Bästa målskytten Dusan Vlahovic ser ut att saknas här och då är Juventus ingen given vinnare trots hemmaplan. Udinese slåss i de nedre regionerna men har tagit poäng i 15 av 23 kamper, där hela 13 av dessa varit enpoängare. Pereyra är ett jobbigt avbräck för gästerna, men med bland annat Thauvin och Lucca i de främre leden finns spelare för att såra “Den gamla damen”. Jag krämar på med samtliga tecken från start där högersidan rensar friskt. |
| 3 | Almería - Athletic Bilbao | 1 | X | 2 | Almería står alltjämt utan seger i La Liga efter 23 omgångar, men det är knappast så att andalusierna inte har varit förtjänta av trepoängare. Emellanåt spelar Almería en trevlig fotboll, inte minst här på Power Horse Stadium. Athletic Bilbao gör en strålande säsong men har matchats hårt i och med dubblerandet i Copa del Rey. Jag blir inte förvånad om en reaktion kommer i denna på pappret lätta bortamatch. Med Guruzeta samt Nico Williams på skadelistan är baskerna en favorit i fara. Jag streckar från vänster där värdet finns. |
| 4 | Valladolid - Albacete | 1 | X | 2 | Valladolid innehar en playoff-plats mot La Liga och klubben som ägs av Ronaldo bör lösa en topp 6-placering med tanke på den trupp som finns till förfogande. Hemmaspelet har varit kliniskt under säsongen men ska uppflyttning bli ett faktum vill det till att spelare kliver fram i de offensiva leden. Mamadou Sylla har gjort det skapligt men samtidigt har senegalesen inte hittat nätet på över två månader, därav Valladolids sämre resultat. Albacete gör en svag säsong och återfinns under nedflyttningsstrecket. Gästerna är tillräckligt bra för att greja kontraktet, men mer än en pinne får de knappast med sig från José Zorrilla. 1X ramar in detta. |
| 5 | Saint Etienne - Troyes | 1 | X | 2 | Två klubbar som tillsammans figurerade i Ligue 1 för två säsonger sedan ställs mot varandra i Loire. Troyes rasade ur finrummet i fjol och har haft det oerhört tungt våningen ner. Sedan David Guion tog över har en förbättring skymtats, men besökarna från Grand Est förväntas få det tufft denna måndag. Saint-Étienne får tillbaka sin skyttekung Ibrahim Sissoko från Afrikanska Mästerskapen och även om Dylan Batubinska troligen saknas är Sainté en befogad favorit på Stade Geoffroy-Guichard. Etta. |
| 6 | Arouca - Porto | 1 | X | 2 | Porto har tappat rejält med mark på Lissabon-klubbarna i kampen om ligatiteln. 0-0 hemma mot Rio Ave var ett snedsteg för “Drakarna” som nu får tillbaka viktiga Mehdi Taremi från AFC Asian Cup. Conceicao har överlag ett bra truppläge och då ska gästerna kunna lägga Arouca på rygg. Hemmalaget är visserligen vid god vigör efter tre raka trepoängare, där Cristo och framförallt Rafa Mújica briljerat, men det är skillnad på att ställas mot Vizela och Porto. Trolig tvåa i detta miniderby. |
| 7 | Instituto de Cordoba - Talleres | 1 | X | 2 | Derby från Argentinas näst största stad mellan två förhållandevis jämbördiga aktörer. Instituto har fått en magisk start på säsongen med sju poäng på tre matcher och nollan intakt bakåt, men så bra är inte de rödvitrandiga. Spelschemat har varit tämligen tacksamt och mot ett Talleres som kommer från en imponerande 4-1-viktoria mot de regerande mästarna Rosario riskerar Instituto att få sina fiskar varma. Talleres höll tätt i fjolårets båda inbördes möten och noterbart är att detta möte spelas på Estadio Mario Alberto Kempes, som är Talleres hemmaplan. X2 blir min utgång. |
| 8 | Newell´s Old Boys - Racing Club | 1 | X | 2 | Lionel Messis gamla Newell’s Old Boys ståtar med fyra vinster av fyra möjliga så här långt in i Copa de la Liga Profesional. Uruguayanska nyförvärvet Ignacio Ramírez har briljerat och stod för ett hattrick senast mot Unión de Santa Fe. Även Brian Aguirre ska nämnas i positiv bemärkelse för Newell’s som menar allvar denna säsong. Racing Club är inte något dussinlag och kommer definitivt bjuda upp till kamp i Rosario. Mer än en pinne har jag dock svårt att se gänget från Avellaneda få med sig – 1X. |
Visa
| Kupong | |
| Nr | Match |
| 1 | Crystal P-Chelsea |
| 2 | Juventus-Udinese |
| 3 | Almería-At Bilbao |
| 4 | Valladoli-Albacete |
| 5 | St Etienn-Troyes |
| 6 | Arouca-Porto |
| 7 | Instituto-Talleres |
| 8 | Newell´s-Racing Cl |
| Resultat | |||
| Mål | 1 | X | 2 |
| 1 - 3 | 1 | X | 2 |
| 0 - 1 | 1 | X | 2 |
| 0 - 0 | 1 | X | 2 |
| 0 - 0 | 1 | X | 2 |
| 5 - 0 | 1 | X | 2 |
| 3 - 2 | 1 | X | 2 |
| 2 - 2 | 1 | X | 2 |
| 0 - 4 | 1 | X | 2 |
| Antal rätt: | |||
| Mitt spel | ||
|
Spikar och garderingar | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| Statistik | ||||
| Matchform | Inbördes | |||
| Hemmalag | Bortalag | Hemmalag | Oavgjort. | Bortalag |
27% |
47% |
0 | 0 | 5 |
67% |
13% |
4 | 1 | 0 |
7% |
67% |
0 | 0 | 5 |
33% |
13% |
3 | 0 | 2 |
47% |
53% |
3 | 1 | 1 |
60% |
87% |
0 | 1 | 4 |
60% |
60% |
0 | 0 | 0 |
100% |
47% |
1 | 2 | 2 |
| Svenska folket (%) | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
16% | 23% | 61% | 6 | 38 | X | 5 | 45 |
1 |
X |
2 |
72% | 20% | 8% | 7 | 52 | X | 8 | 64 |
1 |
X |
2 |
17% | 25% | 58% | 4 | 33 | X | 4 | 41 |
1 |
X |
2 |
60% | 26% | 14% | 5 | 34 | X | 6 | 46 |
1 |
X |
2 |
56% | 28% | 16% | 3 | 28 | X | 3 | 40 |
1 |
X |
2 |
9% | 19% | 72% | 8 | 53 | X | 7 | 63 |
1 |
X |
2 |
29% | 33% | 38% | 1 | 5 | X | 1 | 9 |
1 |
X |
2 |
47% | 32% | 21% | 2 | 15 | X | 2 | 26 |
| Tipper Odds | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
2,7 | 2,5 | 4,3 | 1 | 0,2 | 1 | 1 | 1,8 |
1 |
X |
2 |
1,3 | 7,8 | 8,5 | 7 | 6,51 | X | 8 | 7,13 |
1 |
X |
2 |
7,8 | 7,3 | 1,4 | 6 | 5,96 | X | 6 | 6,49 |
1 |
X |
2 |
1,5 | 5,8 | 6,2 | 5 | 4,33 | X | 5 | 4,69 |
1 |
X |
2 |
4,7 | 2,0 | 3,5 | 2 | 1,49 | 2 | 2 | 2,69 |
1 |
X |
2 |
4,2 | 5,6 | 1,7 | 3 | 2,52 | 1 | 4 | 3,94 |
1 |
X |
2 |
5,4 | 4,9 | 1,6 | 4 | 3,3 | X | 3 | 3,76 |
1 |
X |
2 |
1,3 | 8,2 | 8,4 | 8 | 6,87 | X | 7 | 7,09 |
| Oddsmixen | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
4,2 | 3,3 | 2,2 | 2 | 1,06 | X | 2 | 2,01 |
1 |
X |
2 |
1,4 | 5,6 | 9,8 | 8 | 4,22 | X | 8 | 8,39 |
1 |
X |
2 |
5,9 | 4,8 | 1,6 | 6 | 3,14 | X | 6 | 4,29 |
1 |
X |
2 |
1,7 | 4,2 | 5,8 | 4 | 2,54 | X | 5 | 4,15 |
1 |
X |
2 |
2,4 | 2,8 | 4,4 | 1 | 0,41 | X | 3 | 2,05 |
1 |
X |
2 |
7,7 | 5,2 | 1,5 | 7 | 3,7 | X | 7 | 6,23 |
1 |
X |
2 |
4,0 | 3,5 | 2,2 | 3 | 1,32 | X | 1 | 1,85 |
1 |
X |
2 |
1,7 | 4,3 | 5,2 | 5 | 2,57 | X | 4 | 3,52 |
| Wild 'n' Crazy (%) | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
45% | 40% | 15% | 1 | 5 | X | 6 | 30 |
1 |
X |
2 |
8% | 42% | 50% | 7 | 8 | X | 8 | 42 |
1 |
X |
2 |
44% | 39% | 17% | 2 | 5 | X | 4 | 27 |
1 |
X |
2 |
20% | 37% | 43% | 4 | 6 | X | 3 | 23 |
1 |
X |
2 |
16% | 39% | 45% | 5 | 6 | X | 5 | 29 |
1 |
X |
2 |
48% | 43% | 9% | 3 | 5 | X | 7 | 39 |
1 |
X |
2 |
41% | 34% | 25% | 6 | 7 | X | 1 | 16 |
1 |
X |
2 |
22% | 35% | 43% | 8 | 8 | X | 2 | 21 |
| Startodds | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
4,20 | 3,83 | 1,81 | 5 | 2,02 | X | 4 | 2,39 |
1 |
X |
2 |
1,33 | 4,95 | 8,60 | 8 | 3,62 | X | 8 | 7,27 |
1 |
X |
2 |
4,25 | 3,81 | 1,75 | 6 | 2,06 | X | 5 | 2,5 |
1 |
X |
2 |
1,88 | 3,25 | 3,83 | 3 | 1,37 | X | 3 | 1,95 |
1 |
X |
2 |
1,61 | 3,57 | 4,70 | 4 | 1,96 | X | 6 | 3,09 |
1 |
X |
2 |
6,10 | 4,35 | 1,40 | 7 | 2,95 | X | 7 | 4,7 |
1 |
X |
2 |
3,25 | 2,93 | 2,22 | 1 | 0,71 | X | 1 | 1,03 |
1 |
X |
2 |
2,21 | 2,95 | 3,52 | 2 | 0,74 | X | 2 | 1,31 |
| Odds | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
4,95 | 3,95 | 1,72 | 6 | 2,23 | X | 6 | 3,23 |
1 |
X |
2 |
1,44 | 4,30 | 8,15 | 7 | 2,86 | X | 8 | 6,71 |
1 |
X |
2 |
4,60 | 3,59 | 1,81 | 4 | 1,78 | X | 4 | 2,79 |
1 |
X |
2 |
1,88 | 3,25 | 4,25 | 3 | 1,37 | X | 3 | 2,37 |
1 |
X |
2 |
1,70 | 3,50 | 4,70 | 5 | 1,8 | X | 5 | 3 |
1 |
X |
2 |
7,30 | 4,70 | 1,37 | 8 | 3,33 | X | 7 | 5,93 |
1 |
X |
2 |
3,58 | 2,85 | 2,25 | 1 | 0,6 | X | 1 | 1,33 |
1 |
X |
2 |
2,03 | 2,99 | 4,05 | 2 | 0,96 | X | 2 | 2,02 |
| Favoritodds (%) | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
19% | 24% | 56% | 6 | 32 | X | 6 | 37 |
1 |
X |
2 |
66% | 22% | 12% | 7 | 44 | X | 7 | 54 |
1 |
X |
2 |
21% | 27% | 53% | 4 | 26 | X | 4 | 32 |
1 |
X |
2 |
49% | 29% | 22% | 3 | 20 | X | 3 | 27 |
1 |
X |
2 |
54% | 26% | 20% | 5 | 28 | X | 5 | 34 |
1 |
X |
2 |
13% | 20% | 68% | 8 | 48 | X | 8 | 55 |
1 |
X |
2 |
26% | 33% | 41% | 1 | 8 | X | 1 | 15 |
1 |
X |
2 |
46% | 31% | 23% | 2 | 15 | X | 2 | 23 |
| Slumpade odds (%) | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
23% | 25% | 52% | 4 | 27 | X | 4 | 29 |
1 |
X |
2 |
70% | 19% | 11% | 8 | 51 | X | 8 | 59 |
1 |
X |
2 |
22% | 25% | 53% | 5 | 28 | X | 5 | 31 |
1 |
X |
2 |
48% | 28% | 24% | 3 | 20 | X | 3 | 24 |
1 |
X |
2 |
56% | 25% | 19% | 6 | 31 | X | 6 | 37 |
1 |
X |
2 |
15% | 21% | 64% | 7 | 43 | X | 7 | 49 |
1 |
X |
2 |
28% | 31% | 41% | 1 | 10 | X | 1 | 13 |
1 |
X |
2 |
42% | 32% | 26% | 2 | 10 | X | 2 | 16 |
| Experttipset | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♈ Väduren | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♉ Oxen | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♊ Tvillingarna | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♋ Kräftan | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♌ Lejonet | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♍ Jungfrun | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♎ Vågen | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♏ Skorpionen | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♐ Skytten | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♑ Stenbocken | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♒ Vattumannen | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♓ Fiskarna | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
Notera att ‘Antal rätt’ indikerar antal möjliga rätt för enkelrader eller vid matematisk gardering.
Utdelning
| Antal rätt | Rätta rader | Utdelning |
|---|---|---|
| 8 rätt | 23 | 41 551 kr |
| Total utdelning | 955 673 kr (70,00 % av omsättningen) |
|