Resultat
[Uppdaterad: ]Vill du se tidigare, äldre resultat kan du söka efter dem på Söksidan (kan nås via förstoringsglaset - - i huvudmenyn)!
Resultat Topptipset (europa) torsdag 3 augusti 2023
Spelstopp: 2023-08-03 18:59
Expert: Henrik Johansson
Åtta matcher från kvalet i Europa Conference League står på Topptips-menyn denna torsdag. Svenska bidrag synas i Hammarby och Djurgården där jag menar att de sistnämnda har bäst chans till avancemang. Andra nordiska inslag på kupongen är Århus och Akureyrar. Häng med!
Spikarna
1. Hammarby - Twente - 2
Efter en direkt svag vår har Hammarby börjat hitta mer och mer rätt. Tre vinster har radats upp på de fyra senaste allsvenska matcherna vilket fört Bajen upp på den övre halvan. Spelmässigt finns dock fortsatt mycket att hämta och det ska sägas att stockholmarna inte hållit nollan i någon av sina sju senaste tävlingsmatcher.
Ska det bli avancemang mot Twente kommer något alldeles extra krävas framför supportrarna på Tele2 Arena som kommer göra sitt för att bära fram sina hjältar. Trots en bra insats i Enschede förlorade nämligen Hammarby med uddamålet förra veckan, och är det något Twente är bra på är det att försvara en ledning.
Besökarna var Nederländernas främsta defensiva lag i fjol när de släppte in blott 29 mål på 38 matcher i fartfyllda Eredivisie. Populära tränaren Ron Jans har visserligen tackat för sig sedan dess, men Joseph Oosting gjorde det bra i RKC Waalwijk och ska kunna bygga vidare på vad Jans skapat. Att Vaclav Cerny lämnat är ett aber för offensiven, men Michel Vlap och Ricky van Wolfsvwinkel är samtidigt spelare Hammarby bara kan drömma om.
Bajen har haft vissa problem i uppspelsfasen och mot ett Twente som ligger rätt i positionerna och är sylvassa i sina omställningar tror jag dessvärre ett av våra svenska bidrag i Europa Conference League blir straffade. Jag tror Hammarby får ge vika och med spelvärde till höger väljer jag helt sonika att spika tvåan.
4. Beitar Jerusalem - PAOK - 2
Det ville sig inte för PAOK förra veckan. Grekerna hade svårt att hitta igenom ett lågt liggande Beitar Jerusalem och när Stefan Schwab inte ens hittade rätt från elva meter var det inte så konstigt att bataljen i Thessaloniki slutade mållös. Det var samtidigt PAOK:s första tävlingsmatch för säsongen och därför ingen slump att spelet inte klickade för “De dubbelhövdade örnarna”.
Kvalitet finns det dock så det räcker och blir över hos Pontus Wernblooms gamla klubb. Khaled Narey var en av Super Leagues mest sevärda spelare i fjol och finns kvar. Så gör även Andrija Zivkovic och Brandon Thomas som båda är vassa poängspelare. På minussidan har Nélson Oliveira lämnat men det går knappast någon nöd på Razvan Lucescus manskap som måste växla upp om det inte ska sluta med fiasko i Europa Conference League.
Beitar Jerusalem stod för en stark prestation i Thessaloniki och har ett slagläge i och med det oavgjorda resultatet när det hela nu ska avgöras i Israels huvudstad. Det ska dock sägas att de gulsvarta fixade biljetten till ECL via en cuptriumf men annars har varit långt ifrån toppen i den inhemska ligan de senaste säsongerna. Under sommaren har dessutom målspottaren Danilo Moreno lämnat vilket gör den moldaviska landslagsmannen Ion Nicolaescu relativt ensam i de offensiva leden.
Kommer PAOK upp i ansenlig nivå ska grekerna ses med toppchans att ta sig vidare trots att de satt sig i en jobbig sits inför returen i Israel. Med, vad det verkar, jämna streck väljer jag därför att ta ställning för gästerna fullt ut. Tvåan är en spännande spik.
Skrällen
6. Steaua Bukarest - CSKA 1948 Sofia - X2
I en jämn tillställning, där möjligen CSKA 1948 Sofia – ej att förväxla med mer kända CSKA Sofia – var det något bättre laget, kunde Steaua Bukarest gå segrande efter att formstarka Florinel Coman stått för matchens enda mål i den bulgariska huvudstaden. Rumänerna sitter därmed i förarsätet inför returen, men utifrån hur det såg ut förra veckan är avancemanget långt ifrån klart.
Gästerna övertygade i fjol när de slutade trea i inhemska Parva Liga och att det inte var någon tillfällighet har “Armémännen” visat under säsongsupptakten. Dubbla vinster har radats upp i ligaspelet där brassen Pedrinho visat framfötterna. Att skyttekungen Ivaylo Chochev fortsatt är ett frågetecken stör, men inte mer än att bulgarerna ska kunna hota i Rumänien.
Steaua Bukarest, eller FCSB som de ofta förkortas till, är ett välkänt lag på den europeiska fotbollskartan men de blåröda är långt ifrån fornstora dagar. Faktum är att de inte plockat hem ligatiteln i Rumänien sedan 2015. Nämnda Coman samt italienaren Andrea Compagno är två spelare som har näsa för mål men som helhet är det ingen skrämmande trupp Ilias Charalambous har till förfogande.
Värdarna kan mycket väl välja en relativt defensiv approach med tanke på att det har ledningen, och det är något som kan komma att straffa sig. Med rådande förutsättningar skriver jag hur som helst inte under på den vänstervridna procenten. Den hårt ansatta ettan är sista tecken in på mina system, även om en helgardering är att föredra.
Systemförslag
| Enkelrad | 48 rader | 216 rader | |
| 1. Hammarby - Twente | 2 | 2 | 2 |
| 2. Luzern - Djurgården | 2 | X2 | 1X2 |
| 3. Århus - Club Brugge | 1 | 1X | 1X |
| 4. Beitar Jerusalem - PAOK | 2 | 2 | 2 |
| 5. Vojvodina - Apoel Nicosia | 2 | X2 | X2 |
| 6. Steaua Bukarest - CSKA 1948 Sofia | X | X2 | 1X2 |
| 7. Borac Banja Luka - Austria Wien | X | 1X2 | 1X2 |
| 8. Dundalk - Akureyrar | 1 | 1 | 1X |
/ Henrik Johansson
| Expertens matchanalyser | |||||
| Kupong | Spelförslag |
Expertanalys | |||
| Nr | Match | 1 | X | 2 | (detaljer) |
| 1 | Hammarby - Twente | 1 | X | 2 | Hammarby gjorde det bra i Nederländerna när de bara föll med uddamålet mot ett skickligt Twente. Trots ett massivt stöd från läktarplats och råg i ryggen efter 2-1-vinsten mot Norrköping tror jag dock Bajen får svårt att ta sig vidare. Twente var Eredivisies bästa defensiva lag i fjol och trivs med att ligga lågt och ställa om. Jag tror de rödvita gästerna kommer att straffa ett Hammarby som haft problem i sin uppspelsfas under säsongen. När tvåan erbjuder fint värde ser jag ingen anledning att gardera – spik! |
| 2 | Luzern - Djurgården | 1 | X | 2 | Djurgården fick se sin 1-0-ledning bli till en svidande 1-2-förlust på Tele2 Arena och utgångsläget är således allt annat än perfekt när Blåränderna reser ner till Schweiz. Luzern gjorde det bra i Stockholm men är inte speciellt märkvärdiga enligt mig. Djurgården visade klass i denna tävling i fjol när de bland annat besegrade Genk och Molde på bortagräs. Med fint go i truppen efter 1-0-segern mot Mjällby räknar jag inte bort stockholmarna i urmakarlandet. Luzern får alldeles för stort förtroende och då blir mitt val att vända på klacken. X2 är en kittlande lösning, åtminstone på mindre system. |
| 3 | AGF Århus - Club Brügge | 1 | X | 2 | Århus hade inte en sportmössa i Västflandern när Uwe Röslers manskap föll med klara 0-3. Det underläget kommer inte danskarna vända på men chansen att putsa till siffrorna finns onekligen framför fansen på Ceres Park. Club Brugge har en klasser bättre trupp men jag blir inte förvånad om belgarna tar lätt på uppgiften med rådande förutsättningar och istället lägger krutet på helgens ligamatch mot Westerlo. Favorittvåan lockar inte det minsta – 1X gillas skarpt på Jylland. |
| 4 | Beitar Jerusalem FC - PAOK Thessaloniki | 1 | X | 2 | Det var ingen slump att energi saknades hos PAOK när grekerna drog igång tävlingssäsongen förra veckan. 0-0 hemma mot Beitar Jerusalem var inte enligt kalkyl men prestationen var helt enkelt inte tillräckligt bra. Här tror jag emellertid att Pontus Wernblooms gamla klubb höjer sig och då ska de vara numret större än Beitar Jerusalem trots bortaplan. Värdarna har ett hot i Ion Nicolaescu, som tryckte in två mål för Moldavien mot Polen i senaste EM-kvalet, men de gulsvarta tillhör inte Israels toppskikt. Jag gillar spiktvåan. |
| 5 | FK Vojvodina - Apoel Nicosia FC | 1 | X | 2 | Apoel Nicosia har en knapp 2-1-ledning med sig till Serbien efter att två georgiska spelare visat vägen för cyprioterna hemma på ön. Mer kvalitet finns hos Apoel men framförallt väger rutinen tungt från denna typ av matcher. Vojvodina har visserligen deltagit ett gäng säsonger i UEFA:s turneringar, men sällan med lycka. Serberna kommer ha ett mäktigt stöd från läktarplats, men jag tror inte att det är tillräckligt mot ett defensivt skickligt Apoel. X2. |
| 6 | Steaua Bukarest - CSKA 1948 Sofia | 1 | X | 2 | Steaua Bukarest lyckades segra med 1-0 i Bulgarien efter att formstarka Florinel Coman hittat nätet. FCSB, som värdarna kallas, är dock långt ifrån fornstora dagar och här finns en risk att de blir väl passiva när ledningen ska försvaras. CSKA 1948 Sofia är ett kompetent manskap som tagit stora kliv de senaste säsongerna. Bulgarerna var det något bättre laget förra veckan och ska kunna stå upp i den rumänska huvudstaden. Bra skrällbud och då är X2 givna inslag på mina system. |
| 7 | FK Borac Banja Luka - Austria Wien | 1 | X | 2 | Även om Austria Wien satte dit 1-0 först i 94:e minuten förra veckan lär österrikarna knappast vara tillfreds med att bara ha med sig en uddamålsledning till Bosnien. I helgen åkte dessutom de violetta på en rejäl näsbränna när de föll med hela 0-3 mot Sturm Graz. Borac Banja Luka har inte haft någon större framgång i det kontinentala spelet men har börjat skaffa sig rutin och på hemmaplan har de rödblåa faktiskt bara förlorat en av elva matcher genom historien. Jag blir inte förvånad om de skräller här – alla tecken välkomnas från start. |
| 8 | Dundalk - Akureyrar | 1 | X | 2 | Det är full fart framåt som gäller för Dundalk denna torsdag då irländarna föll med tydliga 1-3 på Island för en vecka sedan. Det resultatet speglade knappast matchbilden men Akureyrar var kliniska i den första halvleken när samtliga mål tillkom. På den gröna ön kommer besökarna få det svettigare, särskilt om Patrick Hoban har siktet rätt inställt för Dundalk. Ettan är trolig men skenar iväg väl mycket för att spikas. Krysset får gärna slå följe om stålarna räcker till. |
Visa
| Kupong | |
| Nr | Match |
| 1 | Hammarby-Twente |
| 2 | Luzern-Djurgårde |
| 3 | AGF Århus-Club Brüg |
| 4 | Beitar Je-PAOK Thes |
| 5 | FK Vojvod-Apoel Nic |
| 6 | Steaua Bu-1948 Sofi |
| 7 | FK Borac -Aus. Wien |
| 8 | Dundalk-Akureyrar |
| Resultat | |||
| Mål | 1 | X | 2 |
| 1 - 0 | 1 | X | 2 |
| 1 - 1 | 1 | X | 2 |
| 1 - 0 | 1 | X | 2 |
| 1 - 4 | 1 | X | 2 |
| 1 - 2 | 1 | X | 2 |
| 3 - 2 | 1 | X | 2 |
| 1 - 2 | 1 | X | 2 |
| 2 - 2 | 1 | X | 2 |
| Antal rätt: | |||
| Mitt spel | ||
|
Spikar och garderingar | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| Statistik | ||||
| Matchform | Inbördes | |||
| Hemmalag | Bortalag | Hemmalag | Oavgjort. | Bortalag |
60% |
73% |
0 | 0 | 1 |
87% |
60% |
1 | 0 | 0 |
47% |
47% |
0 | 0 | 1 |
47% |
33% |
0 | 1 | 0 |
33% |
53% |
0 | 0 | 1 |
87% |
60% |
0 | 0 | 0 |
7% |
53% |
0 | 0 | 1 |
47% |
87% |
0 | 0 | 1 |
| Svenska folket (%) | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
24% | 25% | 51% | 5 | 26 | X | 4 | 27 |
1 |
X |
2 |
49% | 24% | 27% | 3 | 22 | 2 | 3 | 25 |
1 |
X |
2 |
28% | 27% | 45% | 2 | 17 | 1 | 1 | 18 |
1 |
X |
2 |
18% | 25% | 57% | 6 | 32 | X | 6 | 39 |
1 |
X |
2 |
25% | 31% | 44% | 1 | 13 | X | 2 | 19 |
1 |
X |
2 |
61% | 23% | 16% | 7 | 38 | X | 7 | 45 |
1 |
X |
2 |
21% | 28% | 51% | 4 | 23 | X | 5 | 30 |
1 |
X |
2 |
64% | 21% | 15% | 8 | 43 | X | 8 | 49 |
| Tipper Odds | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
1,8 | 4,2 | 4,7 | 3 | 2,39 | X | 3 | 2,84 |
1 |
X |
2 |
1,7 | 5,6 | 4,2 | 4 | 2,54 | 2 | 7 | 3,85 |
1 |
X |
2 |
2,3 | 3,8 | 3,4 | 2 | 1,13 | 2 | 1 | 1,51 |
1 |
X |
2 |
4,4 | 2,6 | 2,5 | 1 | 0,11 | X | 2 | 1,84 |
1 |
X |
2 |
5,5 | 1,7 | 4,4 | 5 | 2,75 | 2 | 6 | 3,79 |
1 |
X |
2 |
1,7 | 5,0 | 4,7 | 6 | 2,99 | 2 | 4 | 3,31 |
1 |
X |
2 |
13,8 | 13,1 | 1,2 | 8 | 11,97 | X | 8 | 12,65 |
1 |
X |
2 |
4,8 | 5,4 | 1,7 | 7 | 3,11 | 1 | 5 | 3,77 |
| Oddsmixen | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
3,0 | 3,6 | 2,5 | 3 | 0,53 | 1 | 1 | 1,1 |
1 |
X |
2 |
2,0 | 4,5 | 3,7 | 6 | 1,78 | 2 | 5 | 2,51 |
1 |
X |
2 |
3,0 | 3,6 | 2,5 | 2 | 0,49 | 1 | 2 | 1,1 |
1 |
X |
2 |
4,6 | 3,4 | 2,1 | 4 | 1,3 | X | 6 | 2,54 |
1 |
X |
2 |
3,9 | 2,6 | 2,8 | 1 | 0,18 | 2 | 3 | 1,29 |
1 |
X |
2 |
1,7 | 4,3 | 5,2 | 7 | 2,59 | X | 7 | 3,51 |
1 |
X |
2 |
6,7 | 6,0 | 1,5 | 8 | 4,53 | X | 8 | 5,26 |
1 |
X |
2 |
2,1 | 3,9 | 3,7 | 5 | 1,62 | 2 | 4 | 1,8 |
| Wild 'n' Crazy (%) | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
40% | 40% | 20% | 1 | 0 | X | 4 | 20 |
1 |
X |
2 |
23% | 40% | 37% | 5 | 3 | 2 | 3 | 17 |
1 |
X |
2 |
37% | 39% | 24% | 3 | 2 | 1 | 2 | 15 |
1 |
X |
2 |
41% | 38% | 21% | 6 | 3 | X | 5 | 20 |
1 |
X |
2 |
36% | 37% | 27% | 2 | 1 | 1 | 1 | 10 |
1 |
X |
2 |
17% | 39% | 44% | 8 | 5 | X | 6 | 27 |
1 |
X |
2 |
43% | 41% | 16% | 4 | 2 | X | 7 | 27 |
1 |
X |
2 |
15% | 41% | 44% | 7 | 3 | X | 8 | 29 |
| Startodds | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
4,75 | 3,60 | 1,64 | 6 | 1,96 | X | 7 | 3,11 |
1 |
X |
2 |
2,07 | 3,42 | 3,11 | 3 | 1,04 | 2 | 3 | 1,35 |
1 |
X |
2 |
2,91 | 3,19 | 2,26 | 2 | 0,65 | 1 | 2 | 0,93 |
1 |
X |
2 |
4,10 | 3,40 | 1,82 | 4 | 1,58 | X | 4 | 2,28 |
1 |
X |
2 |
2,91 | 3,18 | 2,27 | 1 | 0,64 | 1 | 1 | 0,91 |
1 |
X |
2 |
1,60 | 3,69 | 4,95 | 8 | 2,09 | X | 8 | 3,35 |
1 |
X |
2 |
4,15 | 3,47 | 1,75 | 5 | 1,72 | X | 5 | 2,4 |
1 |
X |
2 |
1,66 | 3,71 | 4,40 | 7 | 2,05 | X | 6 | 2,74 |
| Odds | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
3,76 | 3,67 | 1,90 | 6 | 1,77 | X | 5 | 1,86 |
1 |
X |
2 |
2,01 | 3,64 | 3,17 | 3 | 1,16 | 2 | 3 | 1,63 |
1 |
X |
2 |
3,12 | 3,44 | 2,10 | 2 | 1,02 | 1 | 2 | 1,34 |
1 |
X |
2 |
3,78 | 3,29 | 1,93 | 4 | 1,36 | X | 4 | 1,85 |
1 |
X |
2 |
3,02 | 3,15 | 2,28 | 1 | 0,74 | 1 | 1 | 0,87 |
1 |
X |
2 |
1,75 | 3,47 | 4,40 | 5 | 1,72 | X | 6 | 2,65 |
1 |
X |
2 |
4,50 | 3,98 | 1,62 | 7 | 2,36 | X | 7 | 2,88 |
1 |
X |
2 |
1,59 | 4,00 | 4,70 | 8 | 2,41 | X | 8 | 3,11 |
| Favoritodds (%) | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
25% | 26% | 49% | 5 | 23 | X | 4 | 24 |
1 |
X |
2 |
46% | 25% | 29% | 3 | 17 | 2 | 3 | 21 |
1 |
X |
2 |
29% | 27% | 44% | 2 | 15 | 1 | 2 | 17 |
1 |
X |
2 |
24% | 28% | 48% | 4 | 20 | X | 5 | 24 |
1 |
X |
2 |
30% | 29% | 40% | 1 | 10 | 1 | 1 | 11 |
1 |
X |
2 |
53% | 27% | 21% | 6 | 26 | X | 6 | 32 |
1 |
X |
2 |
20% | 23% | 57% | 7 | 34 | X | 7 | 37 |
1 |
X |
2 |
58% | 23% | 19% | 8 | 35 | X | 8 | 39 |
| Slumpade odds (%) | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
19% | 25% | 56% | 6 | 31 | X | 7 | 37 |
1 |
X |
2 |
44% | 27% | 29% | 3 | 15 | 2 | 3 | 17 |
1 |
X |
2 |
31% | 29% | 40% | 1 | 9 | 1 | 1 | 11 |
1 |
X |
2 |
22% | 27% | 51% | 4 | 24 | X | 4 | 29 |
1 |
X |
2 |
31% | 29% | 40% | 2 | 9 | 1 | 2 | 11 |
1 |
X |
2 |
57% | 25% | 18% | 8 | 32 | X | 8 | 39 |
1 |
X |
2 |
22% | 26% | 52% | 5 | 26 | X | 5 | 30 |
1 |
X |
2 |
55% | 24% | 21% | 7 | 31 | X | 6 | 34 |
| Experttipset | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♈ Väduren | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♉ Oxen | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♊ Tvillingarna | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♋ Kräftan | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♌ Lejonet | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♍ Jungfrun | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♎ Vågen | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♏ Skorpionen | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♐ Skytten | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♑ Stenbocken | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♒ Vattumannen | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♓ Fiskarna | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
Notera att ‘Antal rätt’ indikerar antal möjliga rätt för enkelrader eller vid matematisk gardering.
Utdelning
| Antal rätt | Rätta rader | Utdelning |
|---|---|---|
| 8 rätt | 310 | 3 636 kr |
| Total utdelning | 1 127 160 kr (69,98 % av omsättningen) |
|
Resultat Topptipset torsdag 3 augusti 2023
Spelstopp: 2023-08-03 01:59
Visa
| Kupong | |
| Nr | Match |
| 1 | Morocco-Colombia |
| 2 | Sydkorea-Tyskland |
| 3 | Nacional-Boca Juni |
| 4 | Pereira-Independi |
| 5 | A Mineiro-Palmeiras |
| 6 | Londrina-Chapecoen |
| 7 | Vila Nova-SC Recife |
| 8 | Juventude-Novorizon |
| Resultat | |||
| Mål | 1 | X | 2 |
| 1 - 0 | 1 | X | 2 |
| 1 - 1 | 1 | X | 2 |
| 0 - 0 | 1 | X | 2 |
| 1 - 0 | 1 | X | 2 |
| 0 - 1 | 1 | X | 2 |
| 1 - 1 | 1 | X | 2 |
| 0 - 1 | 1 | X | 2 |
| 1 - 0 | 1 | X | 2 |
| Antal rätt: | |||
| Mitt spel | ||
|
Spikar och garderingar | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| Statistik | ||||
| Matchform | Inbördes | |||
| Hemmalag | Bortalag | Hemmalag | Oavgjort. | Bortalag |
33% |
67% |
- | - | - |
60% |
40% |
- | - | - |
67% |
100% |
0 | 1 | 4 |
33% |
20% |
- | - | - |
13% |
53% |
0 | 3 | 2 |
27% |
40% |
2 | 0 | 1 |
27% |
47% |
0 | 3 | 2 |
73% |
67% |
0 | 0 | 1 |
| Svenska folket (%) | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
13% | 21% | 66% | 7 | 45 | X | 7 | 53 |
1 |
X |
2 |
5% | 10% | 85% | 8 | 75 | X | 8 | 80 |
1 |
X |
2 |
25% | 30% | 45% | 6 | 15 | X | 5 | 20 |
1 |
X |
2 |
31% | 29% | 40% | 2 | 9 | 1 | 2 | 11 |
1 |
X |
2 |
33% | 29% | 38% | 1 | 5 | 1 | 1 | 9 |
1 |
X |
2 |
43% | 30% | 27% | 5 | 13 | X | 4 | 16 |
1 |
X |
2 |
44% | 32% | 24% | 4 | 12 | X | 6 | 20 |
1 |
X |
2 |
41% | 30% | 29% | 3 | 11 | X | 3 | 12 |
| Tipper Odds | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
6,9 | 6,6 | 1,4 | 8 | 5,22 | X | 7 | 5,45 |
1 |
X |
2 |
1,5 | 6,5 | 6,4 | 6 | 4,9 | 2 | 6 | 5,01 |
1 |
X |
2 |
6,0 | 6,2 | 1,5 | 5 | 4,55 | 1 | 5 | 4,76 |
1 |
X |
2 |
2,0 | 3,5 | 4,6 | 2 | 1,54 | X | 2 | 2,57 |
1 |
X |
2 |
7,2 | 6,6 | 1,4 | 7 | 5,22 | X | 8 | 5,79 |
1 |
X |
2 |
1,8 | 4,5 | 4,3 | 3 | 2,44 | 2 | 3 | 2,66 |
1 |
X |
2 |
2,7 | 2,5 | 4,3 | 1 | 0,2 | 1 | 1 | 1,8 |
1 |
X |
2 |
1,6 | 5,4 | 5,4 | 4 | 3,79 | 2 | 4 | 3,81 |
| Oddsmixen | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
7,0 | 5,1 | 1,5 | 8 | 3,56 | X | 7 | 5,48 |
1 |
X |
2 |
7,3 | 4,5 | 1,6 | 7 | 2,98 | X | 8 | 5,74 |
1 |
X |
2 |
4,0 | 3,8 | 2,0 | 6 | 1,77 | X | 6 | 1,97 |
1 |
X |
2 |
2,8 | 3,3 | 3,0 | 1 | 0,26 | 2 | 1 | 0,52 |
1 |
X |
2 |
3,7 | 3,8 | 2,2 | 4 | 1,51 | 1 | 3 | 1,6 |
1 |
X |
2 |
2,3 | 3,5 | 3,7 | 3 | 1,25 | X | 2 | 1,4 |
1 |
X |
2 |
2,4 | 2,9 | 4,1 | 2 | 0,48 | X | 4 | 1,68 |
1 |
X |
2 |
2,1 | 3,7 | 3,9 | 5 | 1,58 | X | 5 | 1,76 |
| Wild 'n' Crazy (%) | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
47% | 41% | 12% | 7 | 6 | X | 7 | 35 |
1 |
X |
2 |
50% | 46% | 4% | 5 | 4 | X | 8 | 46 |
1 |
X |
2 |
35% | 33% | 32% | 2 | 2 | X | 1 | 3 |
1 |
X |
2 |
36% | 36% | 28% | 1 | 0 | X | 4 | 8 |
1 |
X |
2 |
30% | 34% | 36% | 3 | 2 | X | 2 | 6 |
1 |
X |
2 |
30% | 34% | 36% | 4 | 2 | X | 3 | 6 |
1 |
X |
2 |
25% | 34% | 41% | 8 | 7 | X | 6 | 16 |
1 |
X |
2 |
28% | 34% | 38% | 6 | 4 | X | 5 | 10 |
| Startodds | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
7,10 | 4,20 | 1,46 | 7 | 2,74 | X | 7 | 5,64 |
1 |
X |
2 |
12,30 | 6,35 | 1,19 | 8 | 5,16 | X | 8 | 11,11 |
1 |
X |
2 |
2,69 | 2,83 | 2,59 | 1 | 0,1 | 1 | 1 | 0,24 |
1 |
X |
2 |
2,88 | 3,01 | 2,32 | 4 | 0,56 | 1 | 4 | 0,69 |
1 |
X |
2 |
2,29 | 2,99 | 2,95 | 6 | 0,66 | 2 | 5 | 0,7 |
1 |
X |
2 |
2,34 | 2,82 | 2,83 | 3 | 0,48 | X | 3 | 0,49 |
1 |
X |
2 |
2,18 | 2,80 | 3,12 | 5 | 0,62 | X | 6 | 0,94 |
1 |
X |
2 |
2,42 | 2,64 | 2,90 | 2 | 0,22 | X | 2 | 0,48 |
| Odds | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
6,20 | 3,90 | 1,55 | 7 | 2,35 | X | 7 | 4,65 |
1 |
X |
2 |
15,25 | 7,15 | 1,17 | 8 | 5,98 | X | 8 | 14,08 |
1 |
X |
2 |
2,88 | 2,77 | 2,64 | 1 | 0,13 | X | 1 | 0,24 |
1 |
X |
2 |
3,05 | 3,02 | 2,34 | 6 | 0,68 | X | 4 | 0,71 |
1 |
X |
2 |
2,48 | 2,83 | 3,03 | 3 | 0,35 | X | 3 | 0,55 |
1 |
X |
2 |
2,48 | 2,72 | 2,95 | 2 | 0,24 | X | 2 | 0,47 |
1 |
X |
2 |
2,14 | 2,79 | 3,52 | 5 | 0,65 | X | 6 | 1,38 |
1 |
X |
2 |
2,33 | 2,74 | 3,16 | 4 | 0,41 | X | 5 | 0,83 |
| Favoritodds (%) | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
15% | 24% | 61% | 7 | 37 | X | 7 | 46 |
1 |
X |
2 |
6% | 13% | 81% | 8 | 68 | X | 8 | 75 |
1 |
X |
2 |
32% | 33% | 35% | 1 | 2 | X | 1 | 3 |
1 |
X |
2 |
30% | 30% | 39% | 5 | 9 | 1 | 4 | 9 |
1 |
X |
2 |
37% | 33% | 30% | 3 | 4 | X | 3 | 7 |
1 |
X |
2 |
36% | 33% | 31% | 2 | 3 | X | 2 | 5 |
1 |
X |
2 |
42% | 32% | 26% | 6 | 10 | X | 6 | 16 |
1 |
X |
2 |
39% | 33% | 28% | 4 | 6 | X | 5 | 11 |
| Slumpade odds (%) | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
13% | 23% | 64% | 7 | 41 | X | 7 | 51 |
1 |
X |
2 |
7% | 15% | 78% | 8 | 63 | X | 8 | 71 |
1 |
X |
2 |
33% | 32% | 35% | 1 | 2 | 1 | 1 | 3 |
1 |
X |
2 |
31% | 30% | 39% | 4 | 8 | 1 | 4 | 9 |
1 |
X |
2 |
39% | 30% | 31% | 5 | 8 | 2 | 5 | 9 |
1 |
X |
2 |
38% | 31% | 31% | 3 | 7 | X | 2 | 7 |
1 |
X |
2 |
40% | 32% | 28% | 6 | 8 | X | 6 | 12 |
1 |
X |
2 |
37% | 33% | 30% | 2 | 4 | X | 3 | 7 |
| ♈ Väduren | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♉ Oxen | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♊ Tvillingarna | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♋ Kräftan | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♌ Lejonet | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♍ Jungfrun | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♎ Vågen | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♏ Skorpionen | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♐ Skytten | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♑ Stenbocken | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♒ Vattumannen | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♓ Fiskarna | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
Notera att ‘Antal rätt’ indikerar antal möjliga rätt för enkelrader eller vid matematisk gardering.
Utdelning
| Antal rätt | Rätta rader | Utdelning |
|---|---|---|
| 8 rätt | 6 | 42 067 kr |
| Total utdelning | 252 402 kr (70,00 % av omsättningen) |
|