Resultat

[Uppdaterad: ]
Här visas senaste resultaten på Stryktipset, Europatipset och Topptipset.

   Vill du se tidigare, äldre resultat kan du söka efter dem på Söksidan (kan nås via förstoringsglaset -   - i huvudmenyn)!

Resultat Topptipset (europa) torsdag 23 mars 2023

Omsättning 1 309 063 kr

Spelstopp: 2023-03-23 20:44

Expert: Henrik Johansson

Torsdagens Topptips fokuserar till fullo på EM-kvalets första omgång. Fem matcher spelas under ärtsoppans dag medan de tre avslutande tar plats under fredagen. Då ska bland annat Sverige in i elden när Belgien står för motståndet på Friends Arena. Tjeckien är en trevlig spik som banar väg i att större favoriter kan garderas. Let’s go!

Spikarna

5. Nordmakedonien - Malta - 1

Vi håller oss kvar på Balkan men beger oss till Grupp C och Skopje. Dessa nationer förväntas inte ha något med toppositionerna att göra då England, Italien och Ukraina är övriga lag. Det är snarare Nordmakedonien och Malta som får göra upp om att undvika jumboplatsen, och det ska de förstnämnda ses med klart bäst möjligheter att göra.

De rödgula “Lodjuren” stod för ett svagt Nations League när de bara lyckades besegra Gibraltar. Dessförinnan visade emellertid Blagoja Milevskis mannar klass när de tog sig hela vägen till playoff-final i VM-kvalet efter bland annat seger borta mot Italien. Truppen går heller inte av för hackor där Napolis Elif Elmas är den stora stjärnan, men även herrar som Ezgjan Alioski, Enis Bardhi samt Stefan Ristovski har ett stort spel i sig.

Malta har tagit kliv som fotbollsnation och har numera ett gäng spelare som lirar utanför hemlandet. Den som verkligen sticker ut är Teddy Teuma som har en stor roll hos Jupiler League-tvåan Royale Union SG. Han målade när Malta kryssade i en vänskapslandskamp mot Grekland i höstas. Det var dock hemma på ön, på fastlandet har de rödvita bara besegrat San Marino och Lettland sedan 2017.

Det ska vara nivåskillnad mellan dessa nationer, framförallt när Nordmakedonien har sina fans i ryggen. Jag räknar med att Elmas och de andra gör jobbet och tar en relativt komfortabel seger i Skopje. Ettan spikas utan krusiduller.

8. Tjeckien - Polen - 1

Tjeckien föll knappt mot Sverige i playoffet mot VM och hade därefter som väntat svårt i A-divisionen av Nations League. Här hemma gjorde Silhavýs gäng det ändå godkänd med seger mot Schweiz och poäng mot Spanien. Nu siktar tjeckerna på sitt åttonde raka EM-slutspel och utsikterna att ta sig dit ser strålande ut med tanke på den tämligen tacksamma lottningen med Polen, Albanien, Färöarna och Moldavien som övriga lag i gruppen.

Truppen Silhavý tagit ut håller hög klass där merparten hämtas från Sparta Prag och Slavia Prag. Därutöver finns West Ham-duon Coufal och Soucek samt Leverkusens dito, Hlozek och Schick, som vassa namn. Det ska dock sägas att den sistnämnda dras med en skada och troligen inte kommer få speltid. I övrigt är trollgubben Antonín Barák en lirare som kan göra det lilla extra. Ett lag som inte ska underskattas, allra minst här hemma i Prag.

Polen lirade som bekant VM i Qatar och tog sig vidare från gruppspelet. Det speglade dock knappast prestationen från de rödvita som hade en storspelande Szczesny att tacka för avancemanget till åttondelsfinal där de sedermera var chanslösa mot Frankrike. Sedan dess har Fernando Santos tagit över som förbundskapten men det känns i ärlighetens namn som en tveksam lösning. Bortsett Szczesny, Zielinski och Lewandowski är detta ett tämligen anonymt landslag.

Jag håller Tjeckien snäppet högre, särskilt här i kraft av hemmaplan. När matchen ser ut att streckas förhållandevis jämnt är det därför inte mycket att orda om. Jag spikar ettan med riktigt god känsla på Fortuna Arena!

Skrällen

4. Slovakien - Luxemburg - 1X2

Slovakien tog sig till senaste EM-slutspelet men sedan dess har det varit nattsvart för “Falkarna”. I VM-kvalet var Slovakien aldrig nära när poäng tappades mot nationer som Malta och Cypern. Efterföljande Nations League var ännu sämre när Milan Skriniar med lagkamrater slutade bakom nationer som Azerbajdzjan och Kazakstan.

Det är tydligt att Marek Hamsik är saknad med sitt ledarskap, trots att det finns flera vassa spelare i Francesco Calzonas trupp. Skriniar och Stanislav Lobotka ska nämnas men Róbert Mak, Juraj Kucka och Ondrej Duda är lirare som passerat sina bäst före-datum. Samtidigt är det påtagligt att en vass målskytt saknas. Slovakien har hamnat i en relativt lätt grupp där det är öppet bakom Portugal, men jag tror de får svårt att norpa andraplatsen.

Luxemburg är en dark horse i det racet. “Lejonen” har sakta men säkert gått från en slagpåse till en respekterad fotbollsnation. Blott en förlust på de åtta senaste landskamperna vittnar om detta. Luc Holtz har varit förbundskapten i 13 år nu och gjort ett gediget jobb där samtliga spelare vet sin roll. Samtidigt gör några av dessa det bra ute i Europa, inte minst målvakten Anthony Moris (Royale Union SG) och mittfältaren Leandro Barreiro (Mainz). Al-Wehdas Gerson Rodrigues är i sin tur bara en balja från att tangera Léon Marts rekord som den lilla nationens främsta målskytt genom tiderna.

Ettan ser ut att streckas relativt förmånligt på Topptipset, men här har jag likväl svårt att backa Slovakien men tanke på hur de uppträtt. Luxemburg ska ses med vettig skrällchans i Trnava och jag väljer således att trycka på med samtliga tecken från start.
 

Systemförslag

 Enkelrad48 rader216 rader
1. Italien - EnglandX1X1X2
2. Danmark - Finland11X1X
3. Bosnien - Island111X
4. Slovakien - LuxemburgX1X21X2
5. Nordmakedonien - Malta111
6. Sverige - Belgien2121X2
7. Frankrike - Nederländerna11212
8. Tjeckien - Polen111


 

/ Henrik Johansson

Expertens matchanalyser
Kupong
Spelförslag
Expertanalys
NrMatch 1X 2 (detaljer)
1 Italien - England 1 X 2 Tungviktsmöte från Neapel där dessa stornationer inleder sin marsch mot EM-slutspelet i Tyskland. Båda har stått för missräkningar sedan EM-finalen 2021 – Italien genom att missa VM och England genom att sluta sist i sin Nations League-grupp. Som lag känns britterna snäppet vassare men här kommer de vara nöjda med en pinne mot ett Italien som plockade fyra poäng mot The Three Lions i NL. Svårsiat där jag väljer krysset först och tvåan sist.
2 Danmark - Finland 1 X 2 Nordisk duell där minnena går till Christian Eriksen som tragiskt föll ihop när lagen senast möttes här på Parken för knappt två år sedan. Finland lyckades då vinna men kommer få det tufft denna gång, även om Eriksen saknas på grund av en skada. Danskarna har dock mer kvalitet på samtliga positioner och imponerade stort i VM-kvalet. Ettan är trolig men med tanke på att den skenar iväg är det inte fel att överväga rensarkrysset.
3 Bosnien & Hercegovina - Island 1 X 2 Bakom Portugal är det öppet i Grupp J men jag ser Bosnien med bäst möjligheter att lösa den andra biljetten till Tyskland. Pjanic saknas men klass finns hos “Drakarna” där Edin Dzeko fortsatt står stark längst fram. Hemma i Zenica är Balkan-nationen alltid att räkna med och jag tror de tämligen enkelt besegrar ett Island som sett bättre dagar. Öborna saknar spets och räcker högst troligt inte till på Bilino Polje – ettan är en fullt gångbar spik.
4 Slovakien - Luxemburg 1 X 2 Slovakien har sett bättre dagar. Sedan Marek Hamsik tackade för sig i landslagsdressen har resultaten varit undermåliga. Generationsväxlingen går segt och avsaknaden av en pålitlig målskytt är tydlig. Luxemburg är i sin tur en nation på fortsatt frammarsch där Luc Holtz gjort ett gediget jobb som förbundskapten i över ett decennium. Jag tycker “Lejonen” ska ses med bra chans i Trnava och väljer helt sonika att täcka hela brädet.
5 Nordmakedonien - Malta 1 X 2 Malta har fått fram en stjärna i Teddy Teuma (Royale Union SG) vilket gjort att öborna kunnat hävda sig något bättre än tidigare. Det är dock främst hemma på ön, på fastlandet står fortsatt förlusterna som spön i backen. Det mesta talar för att de rödvita även går bet mot ett Nordmakedonien som har klass i bland annat Elif Elmas. “Lodjuren”, som värdarna kallas, är att räkna med hemma på Balkan och bör inleda EM-kvalet med en komfortabel seger. Jag lämnar ettan allena.
6 Sverige - Belgien 1 X 2 Sverige kliver in i EM-kvalet med ett riktigt dåligt Nations League i ryggen. Flera ropade på Janne Anderssons avgång men hallänningen sitter alltjämt kvar och det känns trots allt rätt med tanke på vad han åstadkommit. Truppen är högintressant denna samling där framförallt den offensiva bredden imponerar. Med det sagt kommer det bli tufft när gruppens storfavorit Belgien kommer på besök. “De röda djävlarna” har Domenico Tedesco som ny förbundskapten och vi lär få se betydligt mer horn ut från gästerna jämfört med i Qatar-VM. Tvåan först men med tanke på Sveriges hemmastyrka på Friends täcker jag gärna upp.
7 Frankrike - Nederländerna 1 X 2 Två giganter inom fotbollen ställs mot varandra i Paris. Båda föll mot Argentina efter straffar i VM men spelade bitvis en riktigt fin fotboll. Nederländerna saknar viktiga Dumfries (avstängd) och får finna sig i att slå ur klart underläge på Stade de France. Lloris och Varane har tackat för sig hos Les Bleus men Deschamps trupp är ren och skär världsklass där Kylian Mbappé går i bräschen. Jag utgår från ettan i “kärlekens stad”. Vid gardering är det främst den lågt streckade tvåan som lockar.
8 Tjeckien - Polen 1 X 2 Dessa nationer förväntas avancera till EM-slutspelet då övriga lag i gruppen håller låg nivå. Så gjorde Polen i VM men lyckades på något sätt tråckla sig vidare till åttondelsfinal. Fernando Santos är ny förbundskapten och det ska bli intressant att se vad portugisen kan åstadkomma i sin nya tillvaro. Hans första test blir tufft. Tjeckien är starka hemma i Prag och truppen Silhavý har till förfogande känns homogen. Spets finns dessutom i Soucek samt Hlozek. Jag tror på värdnationen och spikar gladeligen ettan till runt 40 procent.
 

Visa

System
Rader: 1
Helgard:0

Halvgard:0
System:Matematiskt Rader:1
 
Resultat
Mål 1 X 2
1 - 2 1 X 2
3 - 1 1 X 2
3 - 0 1 X 2
0 - 0 1 X 2
2 - 1 1 X 2
0 - 3 1 X 2
4 - 0 1 X 2
3 - 1 1 X 2
Antal rätt:
  Mitt spel
Spikar och garderingar
1X 2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
 
  Statistik
MatchformInbördes
HemmalagBortalag HemmalagOavgjort. Bortalag
0%
0%
---
0%
0%
---
0%
0%
---
0%
0%
---
0%
0%
---
0%
0%
---
0%
0%
---
0%
0%
---
System
Svenska folket (%)
Spelförslag
Odds Guide
1X2 1X2 OrdAvstGard OrdAvst
1
X
2
32% 34% 34% 1 0 2 1 2
1
X
2
78% 16% 6% 7 62 X 8 72
1
X
2
62% 25% 13% 5 37 X 5 49
1
X
2
62% 25% 13% 6 37 X 6 49
1
X
2
78% 15% 7% 8 63 X 7 71
1
X
2
27% 30% 43% 3 13 X 3 16
1
X
2
55% 28% 17% 4 27 X 4 38
1
X
2
41% 30% 29% 2 11 X 2 12
 
Startodds
Spelförslag
Odds Guide
1X2 1X2 OrdAvstGard OrdAvst
1
X
2
2,70 3,08 2,48 1 0,22 1 1 0,6
1
X
2
1,28 4,90 8,60 8 3,62 X 8 7,32
1
X
2
1,78 3,41 4,10 5 1,63 X 5 2,32
1
X
2
1,47 4,05 5,75 6 2,58 X 6 4,28
1
X
2
1,33 4,70 7,50 7 3,37 X 7 6,17
1
X
2
3,30 3,21 2,07 3 1,14 X 3 1,23
1
X
2
1,81 3,40 3,98 4 1,59 X 4 2,17
1
X
2
2,20 3,15 3,07 2 0,87 2 2 0,95
 
Slumpade odds (%)
Spelförslag
Odds Guide
1X2 1X2 OrdAvstGard OrdAvst
1
X
2
34% 29% 37% 1 3 1 1 8
1
X
2
71% 18% 11% 8 53 X 8 60
1
X
2
51% 27% 22% 5 24 X 5 29
1
X
2
62% 22% 16% 6 40 X 6 46
1
X
2
69% 19% 12% 7 50 X 7 57
1
X
2
28% 28% 44% 3 16 1 3 16
1
X
2
50% 27% 23% 4 23 X 4 27
1
X
2
41% 29% 30% 2 11 2 2 12
 
Enkelrader
Experttipset
Spelförslag
1X 2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
 

Notera att ‘Antal rätt’ indikerar antal möjliga rätt för enkelrader eller vid matematisk gardering.

Utdelning

Antal rättRätta raderUtdelning
8 rätt 3927 233 kr
Total utdelning 914 991 kr
(69,90 % av omsättningen)