Resultat
[Uppdaterad: ]Vill du se tidigare, äldre resultat kan du söka efter dem på Söksidan (kan nås via förstoringsglaset - - i huvudmenyn)!
Resultat Stryktipset söndag 4 januari 2026
Spelstopp: 2026-01-04 15:59
Expert: Henrik Johansson
Årets första Stryktips infaller för ovanlighetens skull på en söndag. Kupongen ser däremot ut som sig bör med idel matcher från Premier League och The Championship. Jag tycker mig ha hittat en fin slalombana med olika typer av spikar kombinerat med ett gäng bortplockade favoriter. Här ska det således kunna smälla vid en fullträff. Häng med på resan mot 13 rätt!
Spikarna
1. Manchester City - Chelsea - 1
Manchester City tappade viktig mark i guldstriden när de inte fick hål på Sunderland under nyårsdagen. Insatsen var värd tre poäng men skärpa saknades i den sista tredjedelen, något en xG på över 2,0 vittnar om. Någon fara på taket ska det dock inte vara gällande form, utan det är tydligt att City höjt sin nivå minst ett hack jämfört med i fjol.
Nico González och Savinho utgick med skador i torsdags och åtminstone den sistnämnda ser ut att saknas. Med Rodri tillbaka går det dock ingen nöd på Guardiolas bygge, som är det enda reella hotet till Arsenal i kampen om titeln. Trots ett gäng bortfall kan den spanska tränaren ställa en sylvass elva på benen.
Hos Chelsea är Enzo Maresca ett minne blott. Italienaren fick foten efter 2-2 mot Bournemouth, ett beslut jag inte riktigt förstår mig på. Ambitionerna är för höga från ägarna sett till den unga trupp som finns att tillgå, och att inte jobba med kontinuitet kommer knappast att göra gott för The Blues. Känslan är onekligen att Londonlaget kommer få svårt att greja en Champions League-plats, oavsett vem som kliver in som ny ansvarig.
Mot Manchester City har Chelsea, som saknar avstängda Moisés Caicedo, inte haft någon större jaktlycka på länge. De ljusblå har vunnit nio av lagens elva senaste möten. Övriga två har slutat med delad pott. Värdarna är numret större och visar så när Haaland gör minst en balja. Fin spiketta.
4. Newcastle - Crystal Palace - 1
Det är ingen nyhet att Crystal Palace går på knäna. Truppen är inte tillräckligt bred för att hantera det hektiska spelschemat, som rullat på mer eller mindre hela säsongen i och med deltagande i Conference League samt en kvartsfinal i Ligacupen.
Prestationerna har sakta men säkert blivit sämre och med blott en poäng på de fyra senaste har hastigt och lustigt “Örnarna” trillat ned till en tiondeplats (inför helgens omgång). Under nyårsdagen blev det 1-1 i hemmaderbyt mot Fulham efter att Palace inte orkat stå emot i den andra halvleken. Glasner lär köra på med en likvärdig elva när frånvarolistan innehåller namn som Richards (kan möjligen delta), Munoz, Kamada och Sarr, men det är uppenbart att spelarna behöver vila.
Newcastle har en bredare trupp och kommer från en skön 3-1-seger mot Burnley. Glädjande där var att Yoane Wissa gjorde sitt första ligamål för “Skatorna”, en spelare som helt klart kan fungera som en joker framöver. Flera skador i backlinjen stör, men jag tror inte att Newcastles försvar kommer att sättas på större prov. Envägstrafik på St James’ Park – spikad etta!
9. Hull - Watford - 2
Jag har snackat upp Watford sedan Javi Gracia anslöt, och under årets mest hektiska period har sannerligen The Hornets svarat upp till mina förväntningar. Sju raka matcher utan förlust, varav fyra vinster i följd, har fört upp Ken Semas gamla klubb på playoff-plats.
Under nyårsdagen var Tom Ince The Championships stora man med sitt hattrick mot Birmingham (3-0). Snacka om succé för Pauls son, som fördubblade sin tidigare målskörd över två säsonger i Watford-tröjan. Det mesta stämmer för Gracias gäng just nu och jag ser gänget från Hertfordshire spinna vidare i toppmötet mot Hull.
Efter en fin december åkte Hull på en tung förlust 2026-års första dag här på MKM Stadium. Stoke blev för tuffa i en match där Hull var för svaga innan paus. Nivån var inte tillräckligt hög där och kanske börjar verkligheten att komma ikapp “Tigrarna”, som sett till xPTS (Expected Points) är ett lag för den nedre halvan.
Watford besitter en högre nivå och med Ince, Louza och Kjerrumgaard i fint slag tror jag att de visar så i East Riding of Yorkshire. Jag gillar gästernas chanser och spikar gladeligen tvåan hela vägen upp till 40 procent. Go, Hornets!
Skrällen
2. Fulham - Liverpool - 1X
Jag var inne på att Liverpool skulle tappa poäng mot Leeds, men trodde i ärlighetens namn att de skulle göra det på ett annat sätt. Arne Slots manskap stod visserligen för en bra första halvlek utan att få utdelning, men de avslutande 45 minuterna var direkt bleka i den mållösa historien. Det har tidigare varit lätt att gnälla på defensiven med Van Dijk och Konaté, men just nu är det uppenbara brister i de regerande mästarnas främre led.
Hugo Ekitiké är egentligen ensam om att leverera. Övriga offensiva spelare menar jag underpresterar. Både Salah och Isak hade behövts just nu, men är otillgängliga och då blir det lättare för ett formstarkt Fulham.
The Cottagers segersvit sprack i derbyt mot Crystal Palace, men Marco Silvas svartvita manskap löste en sen poäng via Tom Cairneys vackra vänsterskruv. Noterbart är att det var Fulham som tryckte på under avslutningen för ett segermål och sånär kunde kapitalisera genom Castagne och Andersen.
Jag gillar vad jag ser av Fulham just nu och noterbart är att The Cottagers var enda lag, tillsammans med Nottingham, som hade plusstatistik på Liverpool i fjol. Det är ingen nyhet att Silvas kompani trivs mot denna typ av motstånd och jag menar att Fulham tar poäng mer än varannan gång här. Favorittvåan kastas i Themsen – 1X all the way!
Systemförslag
1296 rader
1. Man City - Chelsea 1
2. Fulham - Liverpool 1x
3. Tottenham - Sunderland 1x2
4. Newcastle - Crystal P 1
5. Everton - Brentford 1x2
6. Blackburn - Charlton 1x
7. Bristol City - Preston 1x2
8. Derby - Wrexham X
9. Hull - Watford 2
10. Mboro - Southampton x2
11. Millwall - Swansea x2
12. Norwich - Stoke 1
13. Portsmouth - Ipswich 1x2
/ Henrik Johansson
| Expertens matchanalyser | |||||
| Kupong | Spelförslag |
Expertanalys | |||
| Nr | Match | 1 | X | 2 | (detaljer) |
| 1 | Manchester City - Chelsea | 1 | X | 2 | Någon vidare start på 2026 blev det inte för Enzo Maresca. Den italienska tränaren fick foten efter Chelseas 2-2 mot Bournemouth – ett felbeslut i mitt tycke. Den unga truppen behöver kontinuitet och oavsett vem som kliver in som ny ansvarig ser jag ingen bättring. Manchester City spelar däremot på en bra mycket högre nivå än i fjol, även om de fick nöja sig med en poäng mot Sunderland (0-0). Rodri är tillbaka och även om han inte är i full matchform vet vi vad spanjoren betyder för Pep Guardiola. Här går Haaland längst fram i ledet när City tar tre blytunga poäng. Spikad etta. |
| 2 | Fulham - Liverpool | 1 | X | 2 | Liverpool är uppe på en fjärdeplats, men The Reds rosar sannerligen inte marknaden. 0-0 hemma mot Leeds var ett nytt snedsted, där framförallt den andra halvleken var ett lågvattenmärke. Fulham löste en kvittering sent i derbyt mot Crystal Palace och hade bud på mer. Marco Silvas kompani övertygar för stunden och faktum är att The Cottagers hade plusstatistik på Liverpool i fjol. Trots avsaknaden av ett gäng spelare som lirar för Nigeria i AFCON gör Fulham det bra och här har de vitsvarta strålande poängchans. Jag nöjer mig med 1X i västra London. |
| 3 | Tottenham - Sunderland | 1 | X | 2 | Dessa aktörer var inblandade i varsin mållös historia i torsdagskväll. Sunderlands imponerade mer, även om nykomlingarna flörtade med Fru Fortuna mot Manchester City. Tottenham hade i sin tur att Romero inte såg rött mot Brentford, vilken var en direkt sömnig historia. Det sprakar sannerligen inte om Spurs som kan få bekymmer att luckra upp Sunderlands solida defensiv. En jämn och målsnål batalj ligger i korten i norra London, där jag inte står utan lågt streckade X2. |
| 4 | Newcastle - Crystal Palace | 1 | X | 2 | Tanken har börjat sina för Crystal Palace som gått hårt på flertalet spelare en längre tid. Med skador på Richards, Munoz och Kamada samt Sarr på AFCON är läget allt annat än bra och prestationsnivån inte alls densamma som i början av säsongen. Newcastle har varit en besvikelse, men har en hög höjd. Framförallt här på St James’ Park. Även om “Skatorna” störs av flera bortfall i backlinjen ska deras kunnande och energinivå vara tillräckligt hög för att betvinga ett formsvagt Palace. Jag singlar helt sonika ettan trots halvdant värde. |
| 5 | Everton - Brentford | 1 | X | 2 | Jag trodde inte alls på Everton mot Nottingham, men David Moyes manskap stod för en stabil bortamatch mot ett blekt Forest. Extra starkt med hänsyn till de bortfall Everton hade där. Jack Grealish är åter redo att starta, men Gueye, Dewsbury-Hall och Ndiaye saknas. Då går knappast The Toffees säkert mot ett Brentford som gått starkt under det intensiva jul- och nyårsschemat. “Bina” gör det bra med små medel och har ett skapligt truppläge. Det gör att jag främst lutar åt värdemässigt fina X2 i Liverpool. Ettan följer om råd. |
| 6 | Blackburn - Charlton | 1 | X | 2 | Svag form i båda läger gör att dessa kombattanter i högsta grad är med i nedflyttningsstriden. Blackburns underliggande siffror är dock för bra för att ligga där medan Charlton ser ut som en avstigningskandidat. Nykomlingarna från London har mattats markant och inte segrat på främmande gräs sedan oktober. Något trendbrott ligger inte i korten på Ewood Park, även om Blackburn inte har rosat marknaden hemma i Lancashire. Trots ett tufft truppläge hos Rovers löser 1X den gröna bocken i nordvästra England. |
| 7 | Bristol City - Preston | 1 | X | 2 | Dessa lag är något oväntat i högsta grad med i playoff-kampen drygt halvvägs in i säsongen. Båda kommer från en seger under nyårsdagen där Bristol Citys 5-0-triumf mot Portsmouth övertygade. Mehmeti och Twine hette föga förvånande två av målskyttarna. Däremot inte Emil Riis, som varit en framstående spelare för Preston flera säsonger innan han anslöt till Bristol i somras. Dansken skulle mycket väl kunna stå i huvudrollen mot sina gamla lagkamrater, men jag vågar samtidigt inte räkna bort ett stabilt Preston som blott förlorat en av sina nio senaste. Gärna hela spannet. |
| 8 | Derby - Wrexham | 1 | X | 2 | Det går som på räls för Wrexham just nu. Den magiska vändningen mot Sheffield United, där 1-3 blev till 5-3, sparkade igång en vinstrad som nu är uppe i tre matcher. På Pride Park Stadium kommer ändå walesarna, troligen utan Kieffer Moore, få slita. Derby är svårspelade på denna arena och kommer från en moralhöjande 1-0-seger mot Middlesbrough där Widell Zetterström höll sin femte nolla för säsongen. Jämnt, fysiskt och målsnålt är ingen vild gissning. Jag går för spikkrysset. |
| 9 | Hull - Watford | 1 | X | 2 | The Championships hetaste lag just nu är Watford. Javi Gracia har onekligen höjt gänget från Hertfordshire, som nu är uppe på en fjärdeplats. Tom Ince var matchens stora man i 3-0-vinsten mot Birmingham när han stod för ett hattrick. Därtill är Louza och Kjerrumgaard giftiga hot hos The Hornets. Hull föll tungt mot Stoke (0-1) och känslan är onekligen att “Tigrarna” kommer att dala i tabellen framöver. Så säger åtminstone den underliggande statistiken. Jag håller Watford högre trots bortaplan och spikar tvåan. |
| 10 | Middlesbrough - Southampton | 1 | X | 2 | Efter fyra inledande vinster har Kim Hellberg hastigt och lustigt fått se sitt Middlesbrough ta en poäng på de fyra senaste. Inget mål i dessa matcher är oroväckande siffror, även om Boro skapar en hel del. När Morgan Whittaker är formsvag är det dock ingen annan som kliver fram. Southampton får det inte att flyga och kommer till spel med fem raka utan seger. Kapaciteten är emellertid hög hos The Saints och detta tror jag kan bli en passande uppgift. När ettan övervärderas kraftigt blickar jag åt andra hållet i vad jag ser bli en jämn batalj. X2. |
| 11 | Millwall - Swansea | 1 | X | 2 | Millwalls framskjutna placering är dopad, åtminstone om man ser till underliggande siffror. “Lejonen” har dock en förmåga att få sina motståndare att se dåliga ut, något som inte ska underskattas. Med det sagt är Alex Neils trupp skadedrabbad, inte minst på mittfältet där mängder av spelare saknas. Swansea har det bättre ställt på den fronten och är vid god vigör med tre vinster på de fyra senaste. Walesarna brukar trivas på denna arena och kan mycket väl segra under söndagen. Jag streckar från den värdemässigt fina högersidan. |
| 12 | Norwich - Stoke | 1 | X | 2 | Prestationsnivån har höjts avsevärt hos Norwich sedan Philippe Clement tog över i mitten av november. Mot slutet har också resultaten börjat komma och snart ska positionen under nedflyttningsstrecket vara ett minne blott. Stoke slåss kring playoff-strecket och bröt en negativ trend när Hull besegrades under nyårsdagen. Känslan är emellertid att The Potters inte kommer ha med topp 6 att göra och jag tror att det blir tufft emot denna söndag. Norwich är numret större och segrar – trevlig spiketta. |
| 13 | Portsmouth - Ipswich | 1 | X | 2 | Efter fyra raka utan förlust kom Portsmouth ned på jorden rejält under nyårsdagen. 0-5 i baken mot Bristol City var ord och inga visor. Nederlaget kom dock på bortagräs och där är Pompey inte alls samma lag som här på Fratton Park, där 18 av de blåkläddas totalt 25 poäng har spelats in. Här kan Portsmouth även hota ett topplag som Ipswich, som trots allt har tappat poäng i två tredjedelar av sina bortamatcher. När tvåan seglar iväg blickar jag brett i Hampshire – alla tecken. |
Visa
| Kupong | |
| Nr | Match |
| 1 | Man City-Chelsea |
| 2 | Fulham-Liverpool |
| 3 | Tottenham-Sunderlan |
| 4 | Newcastle-Crystal P |
| 5 | Everton-Brentford |
| 6 | Blackburn-Charlton |
| 7 | Bristol C-Preston |
| 8 | Derby-Wrexham |
| 9 | Hull-Watford |
| 10 | Middlesbr-Southampt |
| 11 | Millwall-Swansea |
| 12 | Norwich-Stoke |
| 13 | Portsmout-Ipswich |
| Resultat | |||
| Mål | 1 | X | 2 |
| 1 - 1 | 1 | X | 2 |
| 2 - 2 | 1 | X | 2 |
| 1 - 1 | 1 | X | 2 |
| 2 - 0 | 1 | X | 2 |
| 2 - 4 | 1 | X | 2 |
| 2 - 2 | 1 | X | 2 |
| 0 - 2 | 1 | X | 2 |
| 1 - 2 | 1 | X | 2 |
| 0 - 0 | 1 | X | 2 |
| 4 - 0 | 1 | X | 2 |
| 2 - 1 | 1 | X | 2 |
| 0 - 2 | 1 | X | 2 |
| 0 - 0 | 1 | X | 2 |
| Antal rätt: | |||
| Mitt spel | ||
|
Spikar och garderingar | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| Statistik | ||||
| Matchform | Inbördes | |||
| Hemmalag | Bortalag | Hemmalag | Oavgjort. | Bortalag |
82% |
58% |
4 | 1 | 0 |
44% |
53% |
1 | 2 | 2 |
40% |
49% |
4 | 1 | 0 |
53% |
49% |
2 | 2 | 1 |
47% |
51% |
3 | 2 | 0 |
44% |
36% |
2 | 0 | 3 |
51% |
53% |
1 | 3 | 1 |
60% |
53% |
1 | 1 | 0 |
58% |
64% |
0 | 2 | 3 |
49% |
47% |
1 | 2 | 2 |
51% |
42% |
3 | 1 | 1 |
36% |
42% |
3 | 2 | 0 |
29% |
69% |
1 | 2 | 2 |
| Svenska folket (%) | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
75% | 16% | 9% | 13 | 59 | X | 13 | 66 |
1 |
X |
2 |
21% | 25% | 54% | 5 | 29 | X | 5 | 33 |
1 |
X |
2 |
56% | 27% | 17% | 6 | 29 | X | 9 | 39 |
1 |
X |
2 |
73% | 17% | 10% | 12 | 56 | X | 12 | 63 |
1 |
X |
2 |
47% | 30% | 23% | 3 | 17 | X | 3 | 24 |
1 |
X |
2 |
52% | 29% | 19% | 4 | 23 | X | 6 | 33 |
1 |
X |
2 |
63% | 23% | 14% | 11 | 40 | X | 11 | 49 |
1 |
X |
2 |
43% | 31% | 26% | 2 | 12 | X | 1 | 17 |
1 |
X |
2 |
32% | 25% | 43% | 1 | 11 | 1 | 2 | 18 |
1 |
X |
2 |
54% | 24% | 22% | 7 | 30 | X | 4 | 32 |
1 |
X |
2 |
57% | 24% | 19% | 9 | 33 | X | 8 | 38 |
1 |
X |
2 |
56% | 23% | 21% | 10 | 33 | X | 7 | 35 |
1 |
X |
2 |
16% | 26% | 58% | 8 | 32 | X | 10 | 42 |
| Tipper Odds | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
1,5 | 5,8 | 5,8 | 13 | 4,22 | X | 13 | 4,23 |
1 |
X |
2 |
4,2 | 4,7 | 1,8 | 11 | 2,38 | 1 | 11 | 2,85 |
1 |
X |
2 |
3,1 | 2,2 | 4,5 | 5 | 0,96 | 1 | 6 | 2,31 |
1 |
X |
2 |
1,9 | 3,8 | 4,7 | 9 | 1,88 | X | 10 | 2,84 |
1 |
X |
2 |
3,4 | 3,1 | 2,6 | 3 | 0,51 | X | 2 | 0,74 |
1 |
X |
2 |
2,9 | 2,3 | 4,6 | 4 | 0,69 | 1 | 8 | 2,34 |
1 |
X |
2 |
2,7 | 3,1 | 3,3 | 2 | 0,4 | X | 1 | 0,62 |
1 |
X |
2 |
3,4 | 2,0 | 4,6 | 7 | 1,42 | 1 | 9 | 2,61 |
1 |
X |
2 |
3,7 | 3,9 | 2,1 | 8 | 1,53 | 1 | 3 | 1,77 |
1 |
X |
2 |
2,5 | 2,6 | 4,8 | 1 | 0,1 | X | 7 | 2,33 |
1 |
X |
2 |
2,1 | 3,5 | 4,0 | 6 | 1,41 | X | 4 | 1,9 |
1 |
X |
2 |
2,0 | 4,0 | 4,0 | 10 | 1,93 | X | 5 | 1,94 |
1 |
X |
2 |
5,2 | 4,6 | 1,7 | 12 | 2,85 | X | 12 | 3,44 |
| Oddsmixen | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
1,5 | 5,6 | 7,6 | 13 | 4,14 | X | 13 | 6,14 |
1 |
X |
2 |
4,4 | 4,1 | 1,9 | 10 | 2,23 | X | 8 | 2,46 |
1 |
X |
2 |
2,2 | 3,1 | 4,7 | 5 | 0,89 | X | 9 | 2,47 |
1 |
X |
2 |
1,6 | 4,5 | 6,5 | 12 | 2,84 | X | 12 | 4,92 |
1 |
X |
2 |
2,6 | 3,1 | 3,4 | 2 | 0,54 | X | 1 | 0,77 |
1 |
X |
2 |
2,3 | 3,0 | 4,5 | 3 | 0,69 | X | 5 | 2,24 |
1 |
X |
2 |
2,0 | 3,6 | 4,8 | 7 | 1,61 | X | 10 | 2,87 |
1 |
X |
2 |
2,6 | 2,8 | 3,8 | 1 | 0,17 | X | 2 | 1,22 |
1 |
X |
2 |
3,2 | 3,8 | 2,4 | 4 | 0,82 | 1 | 3 | 1,37 |
1 |
X |
2 |
2,2 | 3,4 | 4,1 | 6 | 1,3 | X | 4 | 1,93 |
1 |
X |
2 |
2,0 | 3,7 | 4,4 | 8 | 1,69 | X | 7 | 2,4 |
1 |
X |
2 |
2,0 | 4,0 | 4,2 | 9 | 2,03 | X | 6 | 2,25 |
1 |
X |
2 |
5,8 | 4,1 | 1,7 | 11 | 2,38 | X | 11 | 4,12 |
| Tio tidningars tips | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
9 | 1 | 0 | 5 | 8 | X | 5 | 9 |
1 |
X |
2 |
0 | 1 | 9 | 6 | 8 | X | 6 | 9 |
1 |
X |
2 |
9 | 1 | 0 | 7 | 8 | X | 7 | 9 |
1 |
X |
2 |
10 | 0 | 0 | 11 | 10 | X | 11 | 10 |
1 |
X |
2 |
8 | 2 | 0 | 2 | 6 | X | 3 | 8 |
1 |
X |
2 |
10 | 0 | 0 | 12 | 10 | X | 12 | 10 |
1 |
X |
2 |
9 | 0 | 1 | 8 | 8 | 2 | 8 | 9 |
1 |
X |
2 |
7 | 3 | 0 | 1 | 4 | X | 1 | 7 |
1 |
X |
2 |
10 | 0 | 0 | 13 | 10 | X | 13 | 10 |
1 |
X |
2 |
9 | 1 | 0 | 9 | 8 | X | 9 | 9 |
1 |
X |
2 |
8 | 1 | 1 | 4 | 7 | X | 2 | 7 |
1 |
X |
2 |
8 | 2 | 0 | 3 | 6 | X | 4 | 8 |
1 |
X |
2 |
0 | 1 | 9 | 10 | 8 | X | 10 | 9 |
| Wild 'n' Crazy (%) | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
12% | 43% | 45% | 3 | 2 | X | 12 | 33 |
1 |
X |
2 |
41% | 39% | 20% | 4 | 2 | X | 9 | 21 |
1 |
X |
2 |
21% | 38% | 41% | 6 | 3 | X | 8 | 20 |
1 |
X |
2 |
15% | 40% | 45% | 10 | 5 | X | 11 | 30 |
1 |
X |
2 |
29% | 35% | 36% | 1 | 1 | X | 1 | 7 |
1 |
X |
2 |
23% | 36% | 41% | 11 | 5 | X | 5 | 18 |
1 |
X |
2 |
18% | 39% | 43% | 8 | 4 | X | 10 | 25 |
1 |
X |
2 |
26% | 36% | 38% | 5 | 2 | X | 3 | 12 |
1 |
X |
2 |
32% | 38% | 30% | 12 | 6 | 1 | 2 | 8 |
1 |
X |
2 |
25% | 39% | 36% | 7 | 3 | 2 | 4 | 14 |
1 |
X |
2 |
22% | 37% | 41% | 9 | 4 | X | 6 | 19 |
1 |
X |
2 |
21% | 39% | 40% | 2 | 1 | X | 7 | 19 |
1 |
X |
2 |
47% | 40% | 13% | 13 | 7 | X | 13 | 34 |
| Startodds | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
1,81 | 4,10 | 4,40 | 13 | 2,29 | X | 9 | 2,59 |
1 |
X |
2 |
4,10 | 3,85 | 1,91 | 11 | 1,94 | X | 8 | 2,19 |
1 |
X |
2 |
1,82 | 3,65 | 5,00 | 10 | 1,83 | X | 13 | 3,18 |
1 |
X |
2 |
1,85 | 3,80 | 4,50 | 12 | 1,95 | X | 10 | 2,65 |
1 |
X |
2 |
2,50 | 3,20 | 3,15 | 3 | 0,65 | 2 | 1 | 0,7 |
1 |
X |
2 |
1,93 | 3,20 | 4,60 | 7 | 1,27 | X | 11 | 2,67 |
1 |
X |
2 |
1,96 | 3,45 | 4,10 | 8 | 1,49 | X | 7 | 2,14 |
1 |
X |
2 |
2,30 | 3,20 | 3,40 | 5 | 0,9 | X | 4 | 1,1 |
1 |
X |
2 |
2,60 | 3,45 | 2,75 | 1 | 0,15 | 2 | 3 | 0,85 |
1 |
X |
2 |
2,30 | 3,50 | 3,15 | 4 | 0,85 | 2 | 6 | 1,2 |
1 |
X |
2 |
2,28 | 3,20 | 3,45 | 6 | 0,92 | X | 5 | 1,17 |
1 |
X |
2 |
2,60 | 3,30 | 2,80 | 2 | 0,2 | 2 | 2 | 0,7 |
1 |
X |
2 |
4,80 | 3,50 | 1,83 | 9 | 1,67 | X | 12 | 2,97 |
| Odds | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
1,53 | 4,90 | 5,80 | 13 | 3,37 | X | 13 | 4,27 |
1 |
X |
2 |
4,00 | 3,70 | 1,97 | 10 | 1,73 | X | 8 | 2,03 |
1 |
X |
2 |
2,00 | 3,55 | 4,10 | 8 | 1,55 | X | 9 | 2,1 |
1 |
X |
2 |
1,72 | 3,95 | 5,10 | 12 | 2,23 | X | 11 | 3,38 |
1 |
X |
2 |
2,55 | 3,10 | 3,20 | 2 | 0,55 | X | 1 | 0,65 |
1 |
X |
2 |
2,12 | 3,20 | 3,85 | 5 | 1,08 | X | 6 | 1,73 |
1 |
X |
2 |
1,90 | 3,55 | 4,30 | 9 | 1,65 | X | 10 | 2,4 |
1 |
X |
2 |
2,35 | 3,15 | 3,35 | 3 | 0,8 | X | 3 | 1 |
1 |
X |
2 |
2,80 | 3,30 | 2,60 | 1 | 0,2 | 1 | 2 | 0,7 |
1 |
X |
2 |
2,25 | 3,60 | 3,15 | 4 | 0,9 | 2 | 4 | 1,35 |
1 |
X |
2 |
2,10 | 3,30 | 3,80 | 6 | 1,2 | X | 5 | 1,7 |
1 |
X |
2 |
2,02 | 3,55 | 3,75 | 7 | 1,53 | X | 7 | 1,73 |
1 |
X |
2 |
5,80 | 3,80 | 1,65 | 11 | 2,15 | X | 12 | 4,15 |
| Stryktipset i sista stund | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
58,2 | 24,5 | 17,3 | 13 | 33,67 | X | 13 | 40,87 |
1 |
X |
2 |
32,2 | 30,4 | 37,4 | 3 | 5,22 | 1 | 1 | 6,94 |
1 |
X |
2 |
46,7 | 28,0 | 25,3 | 10 | 18,77 | X | 9 | 21,4 |
1 |
X |
2 |
53,5 | 26,9 | 19,6 | 12 | 26,65 | X | 12 | 33,9 |
1 |
X |
2 |
44,1 | 29,6 | 26,2 | 7 | 14,47 | X | 7 | 17,89 |
1 |
X |
2 |
46,0 | 31,5 | 22,5 | 8 | 14,56 | X | 10 | 23,57 |
1 |
X |
2 |
44,3 | 28,8 | 26,8 | 9 | 15,49 | X | 6 | 17,48 |
1 |
X |
2 |
42,9 | 28,7 | 28,3 | 6 | 14,23 | X | 5 | 14,6 |
1 |
X |
2 |
35,8 | 28,1 | 36,1 | 1 | 0,32 | 1 | 2 | 8,04 |
1 |
X |
2 |
41,7 | 30,1 | 28,2 | 4 | 11,55 | X | 4 | 13,48 |
1 |
X |
2 |
44,6 | 31,4 | 24,0 | 5 | 13,18 | X | 8 | 20,62 |
1 |
X |
2 |
36,3 | 26,7 | 37,0 | 2 | 0,73 | 1 | 3 | 10,26 |
1 |
X |
2 |
21,3 | 26,4 | 52,3 | 11 | 25,93 | X | 11 | 30,98 |
| Favoritodds (%) | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
63% | 20% | 17% | 13 | 43 | X | 13 | 46 |
1 |
X |
2 |
24% | 26% | 49% | 9 | 23 | X | 8 | 25 |
1 |
X |
2 |
49% | 27% | 24% | 8 | 22 | X | 9 | 25 |
1 |
X |
2 |
56% | 25% | 19% | 11 | 31 | X | 11 | 37 |
1 |
X |
2 |
38% | 31% | 30% | 2 | 7 | X | 1 | 8 |
1 |
X |
2 |
45% | 30% | 25% | 5 | 15 | X | 5 | 20 |
1 |
X |
2 |
51% | 27% | 22% | 10 | 24 | X | 10 | 29 |
1 |
X |
2 |
41% | 30% | 29% | 3 | 11 | X | 3 | 12 |
1 |
X |
2 |
34% | 29% | 37% | 1 | 3 | 1 | 2 | 8 |
1 |
X |
2 |
43% | 27% | 31% | 4 | 12 | 2 | 4 | 16 |
1 |
X |
2 |
46% | 29% | 25% | 6 | 17 | X | 6 | 21 |
1 |
X |
2 |
47% | 27% | 26% | 7 | 20 | X | 7 | 21 |
1 |
X |
2 |
17% | 25% | 58% | 12 | 33 | X | 12 | 41 |
| Slumpade odds (%) | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
54% | 24% | 22% | 13 | 30 | X | 11 | 32 |
1 |
X |
2 |
24% | 25% | 51% | 9 | 26 | X | 8 | 27 |
1 |
X |
2 |
54% | 27% | 19% | 11 | 27 | X | 13 | 35 |
1 |
X |
2 |
53% | 25% | 22% | 12 | 28 | X | 10 | 31 |
1 |
X |
2 |
39% | 30% | 31% | 3 | 8 | 2 | 2 | 9 |
1 |
X |
2 |
49% | 30% | 21% | 7 | 19 | X | 9 | 28 |
1 |
X |
2 |
49% | 28% | 23% | 8 | 21 | X | 7 | 26 |
1 |
X |
2 |
42% | 30% | 28% | 5 | 12 | X | 4 | 14 |
1 |
X |
2 |
37% | 28% | 35% | 1 | 2 | 2 | 3 | 9 |
1 |
X |
2 |
42% | 27% | 31% | 4 | 11 | 2 | 6 | 15 |
1 |
X |
2 |
42% | 30% | 28% | 6 | 12 | X | 5 | 14 |
1 |
X |
2 |
37% | 29% | 34% | 2 | 3 | 2 | 1 | 8 |
1 |
X |
2 |
20% | 27% | 53% | 10 | 26 | X | 12 | 33 |
| Experttipset | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♈ Väduren | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♉ Oxen | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♊ Tvillingarna | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♋ Kräftan | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♌ Lejonet | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♍ Jungfrun | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♎ Vågen | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♏ Skorpionen | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♐ Skytten | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♑ Stenbocken | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♒ Vattumannen | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♓ Fiskarna | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
Notera att ‘Antal rätt’ indikerar antal möjliga rätt för enkelrader eller vid matematisk gardering.
Utdelning
| Antal rätt | Rätta rader | Utdelning |
|---|---|---|
| 13 rätt | 10 | 682 027 kr |
| 12 rätt | 292 | 8 758 kr |
| 11 rätt | 4302 | 475 kr |
| 10 rätt | 37589 | 113 kr |
| Total utdelning | 15 668 613 kr (59,73 % av omsättningen) |
|