Resultat
[Uppdaterad: ]Vill du se tidigare, äldre resultat kan du söka efter dem på Söksidan (kan nås via förstoringsglaset - - i huvudmenyn)!
Resultat Stryktipset lördag 27 december 2025
Spelstopp: 2025-12-27 15:59
Expert: Henrik Johansson
Det är ett monstruöst Stryktips som tornar upp den sista lördagen för 2025. 20(!) miljoner i jackpot och sex Premier League-matcher är något att götta sig åt. Serie A, Premiership och slutligen Jupiler League finns även med på ett hörn. Jag inleder med trippla spikar, varav två streckas högt, men när jag plockar bort flertalet favoriter längre ner på kupongen ska det kunna ge bra betalt ändå. Burnley, Lazio och St. Mirren kastas alla i soptunnan. Mot 13 rätt och hög utdelning!
Spikarna
1. Chelsea - Aston Villa - 1
Det är en sällan skådat vinstsvit Aston Villa är uppe i. För första gången sedan tidigt 1900-tal har tio vinster (alla tävlingar) i följd radats upp. I Premier League är sviten uppe i sju trepoängare och Birmingham-klubben har tätkänning. Är Villa en titelkandidat på riktigt? Nej, inte alls.
Det må finnas gott om kvalitet i Unai Emerys trupp och spanjoren är en tränare med fingertoppskänsla, men det går inte att komma ifrån att Aston Villa haft alla möjliga marginaler med sig. Faktum är att underliggande statistik talar om att “Lejonen” är ett lag för den nedre halvan. En sådan flört med Fru Fortuna ska bara inte kunna hålla i sig över tid, även om spelare som Buendía och framförallt Rogers kan slå dessa siffror på fingrarna.
Denna lördagskväll ställs Rogers mot sin gamla vapendragare i Manchester Citys akademi, Cole Palmer. Han är inte i närheten av sin leverans de två senaste säsongerna med hänsyn till den långdragna tåskadan, men jag tycker det finns delar av spelet som talar att Palmer är på gång. Där har Chelsea ett sparkapital så det heter duga och jag ser snarare Londonlaget kunna hota Arsenal och Manchester City i toppstriden, även om jag inte tror något lag rår på den duon.
Chelsea har gjort sina bästa matcher för säsongen mot kvalitativt motstånd och framför fansen på Stamford Bridge är det inget snack om att de ska gälla som tydliga favoriter, oavsett Villas form. Förhoppningsvis gör den att gästerna får större förtroende än de borde ute i stugorna. Upp till 55 procent tvekar hur som helst inte jag på att spika ettan.
2. Arsenal - Brighton - 1
Efter många om och men lyckades Arsenal avancera till semifinal i Ligacupen i tisdags. Crystal Palace tvingade fram straffar efter en sen kvittering av Guéhi, men väl där var The Gunners kliniska när de satte åtta av åtta. Saliba satte den avgörande och hans comeback efter skada är guld värd för Premier Leagues serieledare.
Vill det sig väl kan eventuellt även hans mittbackskollega, Gabriel, vara åter till denna match. Stalltipset är dock att brassen saknas. Med Saliba tillbaka ser det ändå genast mer stabilt ut, något som blev påtagligt i 1-0-vinsten mot Everton där trepoängaren inte var hotad, det knappa resultatet till trots.
Brighton förtjänade inte mer än en pinne i den mållösa historien mot Sunderland. “Fiskmåsarna” fortsätter att ha förtvivlat svårt att leverera som favoriter. Mot topplagen tenderar Hürzelers gäng att trivas bättre men mot ett cyniskt Arsenal, som har gått fram som en slåttermaskin här på Emirates Stadium, är jag likväl tveksam om gästerna räcker till.
Danny Welbeck kan möjligen vara tillbaka efter ryggskadan som höll honom borta mot Sunderland. Med Mitoma åter därtill har Brighton offensiva hot, men jag tror helt enkelt att Arsenal är numret för stora. Även om ettan streckas väl högt ser jag tillräckligt många rensare på annat håll för att utdelningen ska kunna bli hög ändå. Premier Leagues serieledare bankas in i norra London!
10. Dundee FC - Falkirk - 2
Falkirk har onekligen visat att de är i Premiership för att stanna. Fjolårssäsongens vinnare i Championship har inte visat någon respekt i den skotska toppligan, där de nosar på en plats i mästerskapsgruppen. Efter en tyngre period plockades en skön trepoängare senast borta mot Kilmarnock, och det var ingen mindre än 38-årige Brian Graham som klev fram. Där har Falkirk sitt stora offensiva hot tillsammans med Calvin Miller.
Annars är det den defensiva strukturen som främst imponerar hos nykomlingen. Försvaret har emellanåt fallit samman, men det har varit borta mot toppduon Hearts och Celtic. Annars har det generellt sett bra ut och mot ett uddlöst Dundee FC ser jag inte Falkirks defensiv sättas på alltför stora prov.
15 mål på 18 matcher är allt hemmahörande DFC mäktat med under säsongen, och även om merparten av baljorna har kommit här på Dens Park är värdarnas offensiv allt annt än skrämmande. En av få spelare som utmärker sig är unga Swansea-lånet Cameron Congreve, som toppar Premierships assistliga med sex framspelningar.
Tar ett taktiskt skickligt Falkirk bort honom ur matchen har jag svårt att se Dundee hitta nätet. Gästerna ska samtidigt kunna peta in någon boll. Upp till 40-45 procent ser jag tvåan som en gångbar spik i Skottlands fjärde största stad.
Skrällen
5. Burnley - Everton - 1X
Sean Dyche har influerat båda dessa klubbar, men numera är det Scott Parker och David Moyes som styr skeppet med lite mer framåtlutad fotboll. Med det sagt är det så att det sannerligen inte sprakat om varken Burnley eller Everton.
De sistnämnda störs av pågående Afrikanska Mästerskapen som innebär att Gueye och Ndiaye är otillgängliga. Därtill är Dewsbury-Hall out på grund av skada. Det är en trio som stått för över hälften av Evertons 18 ligamål denna säsong och föga förvånande såg The Toffees uddlösa ut i 0-1-förlusten mot Arsenal.
Burnley fick äntligen med sig en pinne efter sju raka nederlag. Armando Broja, som lirade med Everton i fjol, löste en pinne sent borta mot Bournemouth. Albanen lär säkerligen vara extra sugen här och kan mycket väl få chansen när Lyle Foster är på AFCON.
Sker inget drastiskt i kommande transferfönster räknar jag kallt med att Burnley kommer få lämna Premier League i vår, men detta är en överkomlig uppgift för nykomlingarna. Everton, utan sina bästa offensiva spelare, ska The Clarets kunna hantera och jag köper helt enkelt inte det stora favoritskap de tillresta från Liverpool får av såväl oddssättare som tippare. Jag går all in på värdemässigt fina 1X!
Systemförslag
1296 rader
1. Chelsea - Aston Villa 1
2. Arsenal - Brighton 1
3. Liverpool - Wolves 1
4. West Ham - Fulham 1x2
5. Burnley - Everton 1x
6. Brentford - Bournem. 1x2
7. Pisa - Juventus x2
8. Udinese - Lazio 1x
9. Aberdeen - Dundee U 1x2
10. Dundee FC - Falkirk 2
11. Rangers - Motherwell 1x2
12. St. Mirren - Kilmarnock x2
13. RAAL Louvière - Leuven 2
/ Henrik Johansson
| Expertens matchanalyser | |||||
| Kupong | Spelförslag |
Expertanalys | |||
| Nr | Match | 1 | X | 2 | (detaljer) |
| 1 | Chelsea - Aston Villa | 1 | X | 2 | Den krampaktiga 1-0-segern mot Bologna i slutet av september var en vändpunkt på Villas bedrövliga säsongsstart som hette duga. Vinsterna har staplats på hög därefter och in till denna kamp kommer “Lejonen” med tio(!) raka segrar (alla tävlingar). Det är bara att lyfta på hatten över, men rent spelmässigt övertygar faktiskt inte Villa nämnvärt. Sett till xPTS (Expected Points) borde de husera på den nedre halvan, och sådan statistik brukar åtminstone jämna ut sig något. Chelsea återfinns positionen bakom i tabellen trots en tung period. The Blues har svårt med kontinuiteten, men har ett mittfält som konkurrerar om Premier League bästa. Palmer lär dessutom komma igång när som helst. Spikettan gillas. |
| 2 | Arsenal - Brighton | 1 | X | 2 | En av flera 1-0-vinster under säsongen bärgades senast mot Everton. Viktor Gyökeres blev hjälte när han bombade in matchens enda mål från elva meter, en stabil insats från Arsenal som genast såg mer trygga ut när Saliba var tillbaka i mittlåset. Överlag ser truppläget numera bra ut för Arteta, även om Gabriel är ett frågetecken. Avancemanget mot Crystal Palace i Ligacupen i tisdags bör inte ha tagit alltför mycket kraft och jag har svårt att se ett formsvagt Brighton räcka till över 90 minuter på Emirates. Singlad etta. |
| 3 | Liverpool - Wolverhampton | 1 | X | 2 | Sedan Salah klev ut i media och sa att han blivit kastad under bussen har Liverpool vaknat. Inter, Brighton och Tottenham har i tur och ordning slagits tillbaka. Det faktum att egyptiern är på AFCON är således bara positivt i nuläget. Alexander Isak blir dessvärre också borta en tid medan Szobozslai är avstängd, men Gakpo kan möjligen vara redo för ett inhopp. Oavsett kan Slot ställa en tillräckligt stark elva på benen för att avfärda usla jumbon Wolverhampton utan problem. Wolves har inte blivit bättre sedan Rob Edwards intåg, snarare tvärtom. Förlusterna haglar och säsongen börjar snart handla om att inte bli sämst någonsin i Premier League. Detta är en 12-rätters – spika ettan och gå vidare. |
| 4 | West Ham - Fulham | 1 | X | 2 | Intressant Londonderby som framförallt betyder mycket för ett pressat West Ham. Avståndet upp till säker mark börjar bli obehagligt, och även om ett rätt tacksamt spelschema väntar den kommande månaden kan det slå åt andra hållet. Fulham inkasserade en skön seger mot Nottingham i måndags där de visade att avsaknaden av Bassey, Chukwueze och Iwobi kan hanteras. Den högre lägstanivån gör att jag blickar mot tvåan, men Fulhams svaga bortaspel gör att garderingar välkomnas illa kvickt. Alla tecken om råd. |
| 5 | Burnley - Everton | 1 | X | 2 | Armando Broja var på lån från Chelsea till Everton i fjol och det slutade inte med någon succé. Under sommaren köptes albanen av Burnley men hösten har varit mörk även i Lancashire – tills i lördags. Då gjorde Broja sitt första Premier League-mål på över två år när han räddade en sen poäng mot Bournemouth (1-1). Mot hans gamla klubb utesluter jag inte en ny fullträff. Everton lider av tunga avbräck då Gueye, Dewsbury-Hall och Ndiaye alla saknas. Det såg uddlöst ut mot Arsenal och även om motståndet är betydligt lättare här kan The Toffees mycket väl köra fast. Favorittvåan lockar föga. |
| 6 | Brentford - Bournemouth | 1 | X | 2 | Bournemouths segerlösa svit såg ut att få ett slut mot Burnley, men så blev inte fallet. “Körsbären” tappade in 1-1 sent och har därmed gått åtta raka utan vinst. En 15:e-plats har det blivit som följd, men fotbollen Iraolas gäng spelar lovar åtminstone mer. Brentford gjorde jobbet borta mot Wolves när Keane Lewis-Potter klev fram och stod för en doppietta. Med Dango Ouattara borta försvinner ändå en dimension från “Bina”, som inte har fått någon vidare produktion från Igor Thiago på senare tid. Högersidan lockar, men inte mer än att jag vill gardera hela vägen. |
| 7 | Pisa - Juventus | 1 | X | 2 | Juventus känns på gång. Vinster i närtid har bärgats mot andra toppkonkurrenter i form av Bologna och Roma. Därmed är “Den gamla damen” i högsta grad med i kampen om Scudetton, och det är en het Kenan Yildiz som bär offensiven. Han är dock lite väl ensam vilket gör att få garantier finns kring de svartvita när det kommer till målskyttet. Sju gjorda mål på åtta bortamatcher talar inte minst om detta. Pisa har det kämpigt i de nedre regionerna men har kryssat hälften av de 16 matcherna. Delad pott ska inte ses som omöjligt i Toscana. Tvåan inleder, krysset följer. |
| 8 | Udinese - Lazio | 1 | X | 2 | Det svänger knappast om Lazio. Blott 27 mål har fallit i lagets 16 matcher. Ivan Provedel står på huvudet i match efter match samtidigt som romarna har Fru Fortuna med sig. Totalt sett ser det nämligen inte alls bra ut, något som blev märkbart i 0-0-matchen senast mot Cremonese. Nu saknas mittfältaren Basic och Guendouzi som båda är avstängda. Då blir det tufft emot trots att Udinese inte imponerar och har Okoye på botbänken. Värdarna har dock trivts mot Lazio i närtid och jag tror inte att de förlorar detta. 1X i en troligen målsnål batalj. |
| 9 | Aberdeen - Dundee U | 1 | X | 2 | Sexpoängsmatch från Premierships mittenrike, där dessa lag slåss om att sluta topp 6 och få spela i mästerskapsgruppen. Jimmy Thelins Aberdeen var inne i en bra period, men någon mysig jul blev det inte efter tre insläppta mot såväl Sparta Prag (0-3) som Celtic (1-3). Detta är betydligt lättare än så, men Aberdeen har haft uppenbara offensiva problem under säsongen och saknar avstängda ytterbacken Dylan Lobban. Samtidigt har Dundee United visat sig svårslagna med blott fem förluster på 18 matcher. Gästerna har dessutom tagit tio poäng på lagens fyra senaste inbördes möten. Jag täcker upp och försöker jobba in rensaren till höger. |
| 10 | Dundee FC - Falkirk | 1 | X | 2 | 38-årige Brian Graham frälste Falkirk senast mot Kilmarnock. Det satte stopp för en radda tyngre resultat för nykomlingen, som har imponerat i sin återkomst till Premiership. Defensiven har inte minst hållit ihop mot de sämre lagen i den skotska toppdivisionen, och dit tillhör definitivt Dundee FC. Värdarna ser slätstrukna ut i offensiv riktning och visar svag form med en poäng på de fyra senaste. Jag ger Falkirk goda utsikter att hålla tätt och sätta dit någon balja på Dens Park. Spiktvåan gillas upp till dryga 40 procent. |
| 11 | Rangers - Motherwell | 1 | X | 2 | Det var nog inte många som hade sett i sin spåkula att Motherwell skulle placera sig före Rangers vid jul. Så är dock fallet efter att Glasgow-klubben underpresterat och Motherwell levererat över förväntan. “Stålmännens” framskjutna placering är dock befogad sett till underliggande statistik och jag ser gästerna hota ett pressat Rangers på Ibrox. Med ordinarie mittbackarna Cornelius och Souttar på skadelistan är hemmalagets defensiv bristfällig och det ska ett Motherwell, som har tre raka inbördes möten utan förlust, kunna utnyttja. X2 missas inte till låg procent. |
| 12 | St. Mirren - Kilmarnock | 1 | X | 2 | I Paisley stirrar sig tipparna väl blinda på lagens formkurvor. St. Mirren är inne i sin bästa period för säsongen. Nästjumbon Kilmarnock är det sannerligen inte. För två omgångar sedan återfanns dock “Killie” före St. Mirren i tabellen och skillnaden mellan dessa aktörer är minimal. Kilmarnock vann det vändande mötet i oktober och kan de skaka av sig den senaste tidens tunga resultat har de alla möjligheter att få med sig poäng från The SMISA Stadium. Den överstreckade ettan är ett potentiellt avslag. |
| 13 | Raal La Louviere - OH Leuven | 1 | X | 2 | Viktiga poäng står på spel i Jupiler Leagues nedre regioner när två 19-poängare går i klinch. Enligt mig är det dock inget snack om att Leuven ska hållas högst, även om nyttiga Birger Verstraete är avstängd. RAAL La Louvières smekmånad tycks nämligen vara slut. Efter en fin start på säsongen har nykomlingarna gått sex raka utan seger och det faktum att nyckelspelare som Wagane Faye och Jordi Liongola dras med skador gör knappast saker och ting lättare. Leuven besitter en högre nivå och har vunnit två av sina tre senaste bortamatcher. Tvåan tornar upp som en potentiell rövarspik. |
Visa
| Kupong | |
| Nr | Match |
| 1 | Chelsea-Aston V |
| 2 | Arsenal-Brighton |
| 3 | Liverpool-Wolves |
| 4 | West Ham-Fulham |
| 5 | Burnley-Everton |
| 6 | Brentford-Bournemou |
| 7 | Pisa-Juventus |
| 8 | Udinese-Lazio |
| 9 | Aberdeen-Dundee U |
| 10 | Dundee FC-Falkirk |
| 11 | Rangers-Motherwel |
| 12 | St. Mirre-Kilmarnoc |
| 13 | Raal La L-OH Leuven |
| Resultat | |||
| Mål | 1 | X | 2 |
| 1 - 2 | 1 | X | 2 |
| 2 - 1 | 1 | X | 2 |
| 2 - 1 | 1 | X | 2 |
| 0 - 1 | 1 | X | 2 |
| 0 - 0 | 1 | X | 2 |
| 4 - 1 | 1 | X | 2 |
| 0 - 2 | 1 | X | 2 |
| 1 - 1 | 1 | X | 2 |
| 1 - 1 | 1 | X | 2 |
| 1 - 0 | 1 | X | 2 |
| 1 - 0 | 1 | X | 2 |
| 0 - 0 | 1 | X | 2 |
| 0 - 0 | 1 | X | 2 |
| Antal rätt: | |||
| Mitt spel | ||
|
Spikar och garderingar | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| Statistik | ||||
| Matchform | Inbördes | |||
| Hemmalag | Bortalag | Hemmalag | Oavgjort. | Bortalag |
62% |
87% |
2 | 2 | 1 |
80% |
51% |
3 | 2 | 0 |
51% |
11% |
5 | 0 | 0 |
29% |
42% |
2 | 1 | 2 |
18% |
40% |
1 | 0 | 4 |
49% |
42% |
4 | 1 | 0 |
22% |
60% |
- | - | - |
38% |
51% |
2 | 1 | 2 |
49% |
38% |
1 | 1 | 3 |
24% |
44% |
3 | 0 | 2 |
49% |
62% |
2 | 2 | 1 |
47% |
20% |
1 | 2 | 2 |
47% |
33% |
0 | 0 | 0 |
| Svenska folket (%) | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
54% | 24% | 22% | 7 | 30 | X | 7 | 32 |
1 |
X |
2 |
79% | 15% | 6% | 12 | 64 | X | 12 | 73 |
1 |
X |
2 |
84% | 11% | 5% | 13 | 73 | X | 13 | 79 |
1 |
X |
2 |
34% | 28% | 38% | 3 | 4 | 1 | 3 | 10 |
1 |
X |
2 |
25% | 30% | 45% | 4 | 15 | X | 5 | 20 |
1 |
X |
2 |
45% | 26% | 29% | 5 | 16 | 2 | 4 | 19 |
1 |
X |
2 |
8% | 18% | 74% | 11 | 56 | X | 11 | 66 |
1 |
X |
2 |
32% | 33% | 35% | 1 | 2 | X | 1 | 3 |
1 |
X |
2 |
58% | 26% | 16% | 8 | 32 | X | 8 | 42 |
1 |
X |
2 |
25% | 28% | 47% | 6 | 19 | X | 6 | 22 |
1 |
X |
2 |
58% | 26% | 16% | 9 | 32 | X | 9 | 42 |
1 |
X |
2 |
64% | 21% | 15% | 10 | 43 | X | 10 | 49 |
1 |
X |
2 |
36% | 34% | 30% | 2 | 2 | X | 2 | 6 |
| Tipper Odds | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
5,4 | 5,6 | 1,6 | 9 | 3,8 | 1 | 9 | 4,07 |
1 |
X |
2 |
1,5 | 6,1 | 6,2 | 10 | 4,66 | X | 10 | 4,74 |
1 |
X |
2 |
1,3 | 7,7 | 8,0 | 13 | 6,33 | X | 13 | 6,69 |
1 |
X |
2 |
4,7 | 4,1 | 1,8 | 6 | 2,27 | X | 6 | 2,9 |
1 |
X |
2 |
5,6 | 5,4 | 1,6 | 8 | 3,78 | X | 8 | 4,05 |
1 |
X |
2 |
1,6 | 4,9 | 5,6 | 7 | 3,24 | X | 7 | 4 |
1 |
X |
2 |
6,7 | 6,4 | 1,4 | 12 | 4,97 | X | 12 | 5,23 |
1 |
X |
2 |
3,4 | 3,1 | 2,6 | 1 | 0,47 | X | 1 | 0,82 |
1 |
X |
2 |
3,3 | 2,0 | 4,9 | 5 | 1,28 | 1 | 5 | 2,87 |
1 |
X |
2 |
4,1 | 3,0 | 2,4 | 3 | 0,65 | X | 2 | 1,72 |
1 |
X |
2 |
4,8 | 2,0 | 3,3 | 4 | 1,27 | 2 | 4 | 2,7 |
1 |
X |
2 |
1,5 | 6,3 | 6,4 | 11 | 4,8 | X | 11 | 4,96 |
1 |
X |
2 |
2,9 | 2,4 | 4,4 | 2 | 0,51 | 1 | 3 | 2,07 |
| Oddsmixen | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
2,5 | 3,8 | 3,0 | 4 | 0,59 | 2 | 4 | 1,34 |
1 |
X |
2 |
1,4 | 6,0 | 10,5 | 12 | 4,67 | X | 12 | 9,19 |
1 |
X |
2 |
1,3 | 7,8 | 13,7 | 13 | 6,56 | X | 13 | 12,48 |
1 |
X |
2 |
3,5 | 3,6 | 2,3 | 7 | 1,16 | 1 | 3 | 1,33 |
1 |
X |
2 |
4,3 | 3,8 | 2,0 | 8 | 1,8 | X | 8 | 2,33 |
1 |
X |
2 |
2,0 | 4,0 | 3,9 | 9 | 1,83 | 2 | 7 | 1,93 |
1 |
X |
2 |
9,3 | 5,4 | 1,4 | 11 | 4 | X | 11 | 7,94 |
1 |
X |
2 |
3,3 | 3,1 | 2,7 | 2 | 0,35 | X | 1 | 0,57 |
1 |
X |
2 |
2,1 | 3,1 | 4,9 | 5 | 0,94 | X | 9 | 2,75 |
1 |
X |
2 |
3,8 | 3,3 | 2,3 | 6 | 1,05 | X | 5 | 1,53 |
1 |
X |
2 |
2,4 | 2,9 | 4,3 | 3 | 0,56 | X | 6 | 1,92 |
1 |
X |
2 |
1,6 | 4,9 | 6,3 | 10 | 3,36 | X | 10 | 4,72 |
1 |
X |
2 |
2,7 | 2,8 | 3,6 | 1 | 0,05 | X | 2 | 0,84 |
| Tio tidningars tips | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
8 | 1 | 1 | 6 | 7 | X | 6 | 7 |
1 |
X |
2 |
9 | 1 | 0 | 8 | 8 | X | 8 | 9 |
1 |
X |
2 |
10 | 0 | 0 | 10 | 10 | X | 10 | 10 |
1 |
X |
2 |
6 | 3 | 1 | 2 | 3 | X | 3 | 5 |
1 |
X |
2 |
2 | 2 | 6 | 5 | 4 | 1 | 2 | 4 |
1 |
X |
2 |
8 | 1 | 1 | 7 | 7 | X | 7 | 7 |
1 |
X |
2 |
0 | 0 | 10 | 11 | 10 | 1 | 11 | 10 |
1 |
X |
2 |
3 | 5 | 2 | 1 | 2 | 1 | 1 | 3 |
1 |
X |
2 |
10 | 0 | 0 | 12 | 10 | X | 12 | 10 |
1 |
X |
2 |
1 | 3 | 6 | 3 | 3 | X | 4 | 5 |
1 |
X |
2 |
9 | 1 | 0 | 9 | 8 | X | 9 | 9 |
1 |
X |
2 |
10 | 0 | 0 | 13 | 10 | X | 13 | 10 |
1 |
X |
2 |
6 | 3 | 1 | 4 | 3 | X | 5 | 5 |
| Wild 'n' Crazy (%) | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
18% | 40% | 42% | 3 | 2 | X | 8 | 24 |
1 |
X |
2 |
8% | 44% | 48% | 7 | 4 | X | 11 | 40 |
1 |
X |
2 |
5% | 45% | 50% | 11 | 5 | X | 13 | 45 |
1 |
X |
2 |
35% | 38% | 27% | 4 | 3 | 1 | 3 | 11 |
1 |
X |
2 |
40% | 36% | 24% | 8 | 4 | X | 6 | 16 |
1 |
X |
2 |
26% | 39% | 35% | 9 | 4 | 2 | 5 | 13 |
1 |
X |
2 |
50% | 42% | 8% | 13 | 8 | X | 12 | 42 |
1 |
X |
2 |
37% | 34% | 29% | 5 | 3 | X | 2 | 8 |
1 |
X |
2 |
19% | 39% | 42% | 6 | 3 | X | 7 | 23 |
1 |
X |
2 |
37% | 37% | 26% | 1 | 0 | X | 4 | 11 |
1 |
X |
2 |
16% | 40% | 44% | 10 | 4 | X | 9 | 28 |
1 |
X |
2 |
14% | 40% | 46% | 12 | 6 | X | 10 | 32 |
1 |
X |
2 |
29% | 35% | 36% | 2 | 1 | X | 1 | 7 |
| Startodds | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
1,86 | 3,95 | 4,30 | 10 | 2,09 | X | 7 | 2,44 |
1 |
X |
2 |
1,45 | 4,80 | 8,00 | 12 | 3,35 | X | 12 | 6,55 |
1 |
X |
2 |
1,24 | 7,00 | 14,00 | 13 | 5,76 | X | 13 | 12,76 |
1 |
X |
2 |
2,85 | 3,45 | 2,60 | 1 | 0,25 | 1 | 4 | 0,85 |
1 |
X |
2 |
4,75 | 3,55 | 1,88 | 7 | 1,67 | X | 9 | 2,87 |
1 |
X |
2 |
2,30 | 3,75 | 3,10 | 5 | 0,8 | 2 | 5 | 1,45 |
1 |
X |
2 |
7,50 | 4,20 | 1,52 | 11 | 2,68 | X | 11 | 5,98 |
1 |
X |
2 |
3,10 | 3,25 | 2,50 | 4 | 0,6 | 1 | 2 | 0,75 |
1 |
X |
2 |
2,02 | 3,30 | 3,90 | 6 | 1,28 | X | 6 | 1,88 |
1 |
X |
2 |
2,95 | 3,25 | 2,48 | 3 | 0,47 | 1 | 3 | 0,77 |
1 |
X |
2 |
1,76 | 3,70 | 4,70 | 9 | 1,94 | X | 10 | 2,94 |
1 |
X |
2 |
1,85 | 3,55 | 4,35 | 8 | 1,7 | X | 8 | 2,5 |
1 |
X |
2 |
2,63 | 2,95 | 3,15 | 2 | 0,32 | X | 1 | 0,52 |
| Odds | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
1,85 | 3,85 | 4,40 | 9 | 2 | X | 8 | 2,55 |
1 |
X |
2 |
1,38 | 5,50 | 8,50 | 12 | 4,12 | X | 12 | 7,12 |
1 |
X |
2 |
1,25 | 6,75 | 12,50 | 13 | 5,5 | X | 13 | 11,25 |
1 |
X |
2 |
3,05 | 3,45 | 2,48 | 3 | 0,57 | 1 | 3 | 0,97 |
1 |
X |
2 |
3,80 | 3,15 | 2,23 | 5 | 0,92 | X | 6 | 1,57 |
1 |
X |
2 |
2,35 | 3,60 | 3,05 | 4 | 0,7 | 2 | 5 | 1,25 |
1 |
X |
2 |
8,50 | 4,40 | 1,45 | 11 | 2,95 | X | 11 | 7,05 |
1 |
X |
2 |
3,25 | 3,00 | 2,60 | 1 | 0,4 | X | 2 | 0,65 |
1 |
X |
2 |
1,84 | 3,65 | 4,20 | 7 | 1,81 | X | 7 | 2,36 |
1 |
X |
2 |
3,25 | 3,25 | 2,28 | 6 | 0,97 | 1 | 4 | 0,97 |
1 |
X |
2 |
1,76 | 3,75 | 4,60 | 8 | 1,99 | X | 9 | 2,84 |
1 |
X |
2 |
1,62 | 3,80 | 5,60 | 10 | 2,18 | X | 10 | 3,98 |
1 |
X |
2 |
2,60 | 3,00 | 3,10 | 2 | 0,4 | X | 1 | 0,5 |
| Stryktipset i sista stund | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
50,2 | 26,9 | 22,9 | 11 | 23,28 | X | 11 | 27,23 |
1 |
X |
2 |
57,1 | 27,3 | 15,6 | 12 | 29,83 | X | 12 | 41,46 |
1 |
X |
2 |
80,6 | 12,6 | 6,7 | 13 | 68,03 | X | 13 | 73,91 |
1 |
X |
2 |
33,4 | 30,1 | 36,6 | 1 | 3,19 | 1 | 1 | 6,49 |
1 |
X |
2 |
33,1 | 26,9 | 40,0 | 2 | 6,91 | 1 | 2 | 13,07 |
1 |
X |
2 |
42,3 | 27,7 | 30,0 | 3 | 12,21 | 2 | 3 | 14,56 |
1 |
X |
2 |
44,9 | 25,5 | 29,6 | 4 | 15,3 | 2 | 4 | 19,4 |
1 |
X |
2 |
44,9 | 25,5 | 29,6 | 5 | 15,3 | 2 | 5 | 19,4 |
1 |
X |
2 |
44,9 | 25,5 | 29,6 | 6 | 15,3 | 2 | 6 | 19,4 |
1 |
X |
2 |
44,9 | 25,5 | 29,6 | 7 | 15,3 | 2 | 7 | 19,4 |
1 |
X |
2 |
44,9 | 25,5 | 29,6 | 8 | 15,3 | 2 | 8 | 19,4 |
1 |
X |
2 |
44,9 | 25,5 | 29,6 | 9 | 15,3 | 2 | 9 | 19,4 |
1 |
X |
2 |
44,9 | 25,5 | 29,6 | 10 | 15,3 | 2 | 10 | 19,4 |
| Favoritodds (%) | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
53% | 25% | 22% | 8 | 28 | X | 8 | 31 |
1 |
X |
2 |
71% | 18% | 11% | 12 | 53 | X | 12 | 60 |
1 |
X |
2 |
78% | 14% | 8% | 13 | 64 | X | 13 | 70 |
1 |
X |
2 |
32% | 28% | 39% | 3 | 7 | 1 | 3 | 11 |
1 |
X |
2 |
26% | 31% | 44% | 5 | 13 | X | 6 | 18 |
1 |
X |
2 |
41% | 27% | 32% | 4 | 9 | 2 | 5 | 14 |
1 |
X |
2 |
11% | 22% | 67% | 11 | 45 | X | 11 | 56 |
1 |
X |
2 |
30% | 33% | 38% | 1 | 5 | X | 2 | 8 |
1 |
X |
2 |
51% | 26% | 23% | 7 | 25 | X | 7 | 28 |
1 |
X |
2 |
29% | 29% | 42% | 6 | 13 | 1 | 4 | 13 |
1 |
X |
2 |
54% | 25% | 21% | 9 | 29 | X | 9 | 33 |
1 |
X |
2 |
58% | 25% | 17% | 10 | 33 | X | 10 | 41 |
1 |
X |
2 |
37% | 32% | 31% | 2 | 5 | X | 1 | 6 |
| Slumpade odds (%) | ||||||||||
Spelförslag |
Odds | Guide | ||||||||
| 1 | X | 2 | 1 | X | 2 | Ord | Avst | Gard | Ord | Avst |
1 |
X |
2 |
52% | 25% | 23% | 9 | 27 | X | 7 | 29 |
1 |
X |
2 |
68% | 20% | 12% | 12 | 48 | X | 12 | 56 |
1 |
X |
2 |
79% | 14% | 7% | 13 | 65 | X | 13 | 72 |
1 |
X |
2 |
34% | 28% | 38% | 1 | 4 | 1 | 3 | 10 |
1 |
X |
2 |
21% | 27% | 52% | 8 | 25 | X | 9 | 31 |
1 |
X |
2 |
42% | 26% | 32% | 5 | 10 | 2 | 5 | 16 |
1 |
X |
2 |
13% | 23% | 64% | 11 | 41 | X | 11 | 51 |
1 |
X |
2 |
31% | 30% | 39% | 4 | 8 | 1 | 2 | 9 |
1 |
X |
2 |
47% | 29% | 24% | 6 | 18 | X | 6 | 23 |
1 |
X |
2 |
32% | 29% | 39% | 3 | 7 | 1 | 4 | 10 |
1 |
X |
2 |
54% | 26% | 20% | 10 | 28 | X | 10 | 34 |
1 |
X |
2 |
51% | 27% | 22% | 7 | 24 | X | 8 | 29 |
1 |
X |
2 |
37% | 33% | 30% | 2 | 4 | X | 1 | 7 |
| Experttipset | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♈ Väduren | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♉ Oxen | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♊ Tvillingarna | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♋ Kräftan | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♌ Lejonet | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♍ Jungfrun | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♎ Vågen | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♏ Skorpionen | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♐ Skytten | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♑ Stenbocken | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♒ Vattumannen | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
| ♓ Fiskarna | ||
Spelförslag | ||
| 1 | X | 2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
1 |
X |
2 |
Notera att ‘Antal rätt’ indikerar antal möjliga rätt för enkelrader eller vid matematisk gardering.
Utdelning
| Antal rätt | Rätta rader | Utdelning |
|---|---|---|
| 13 rätt | 179 | 111 731 kr |
| 12 rätt | 4398 | 833 kr |
| 11 rätt | 48501 | 60 kr |
| 10 rätt | 305923 | 19 kr |
| Total utdelning | 32 385 980 kr (86,17 % av omsättningen) |
|