Resultat

[Uppdaterad: ]
Här visas senaste resultaten på Stryktipset, Europatipset och Topptipset.

   Vill du se tidigare, äldre resultat kan du söka efter dem på Söksidan (kan nås via förstoringsglaset -   - i huvudmenyn)!

Resultat Europatipset söndag 11 januari 2026

Omsättning 8 472 474 kr

Spelstopp: 2026-01-11 14:59

Expert: Henrik Johansson

Det är mycket engelsk fägring på söndagens Europatips. Sex av fighterna hämtas från anrika FA-cupen, där bland annat Manchester United och Arsenal ska synas. I Serie A vankas det dubbla stormöten medan vi bjuds på säsongens andra “El Clásico” när Supercopa de España ska avgöras i Saudiarabien. La Liga, Bundesliga och Coupe de France finns även med på ett hörn. Nu kör vi så det ryker!

Spikarna

2. Portsmouth - Arsenal - 2

Arsenal fick se sin vinstsvit gå upp i rök under torsdagen när Liverpool var på besök på Emirates Stadium. The Gunners kom inte upp i förväntad nivå, men visade samtidigt prov på hur bra deras defensiv sitter då Raya inte tvingades till en räddning på hela matchen. En poäng där var samtidigt ingen fara på taket med tanke på att City kryssade hemma mot Brighton dagen före.

En helt annan elva är att vänta när Premier Leagues serieledare kliver in i FA-cupen under söndagen. Då Mikel Arteta förfogar över en av världens bredaste trupper och skadeläget har ljusnat går det dock ingen nöd på Arsenal. Här lär vi få se namn som Eze, Martinelli, Merino och Madueke ta plats i Londonlagets startelva.

Då ska givetvis inte Portsmouth ha något att säga till om, hur inspirerande denna uppgift än må vara. Pompeys stöd kommer att vara mäktigt på Fratton Park, men här ska man ha med sig att det är ett bottenlag i The Championship som ställs mot oddsfavoriten till att vinna Champions League. Tvåan är bara att spika av i Hampshire.

7. Barcelona - Real Madrid - 1

Det är dags för säsongens andra “El Clásico”. Det första vann Real Madrid på Bernabéu efter att “Marängerna” kontrat bort Barcelona. Nu finns dock inte Militao och Mbappé tillgängliga, som var tongivande i den vinsten. Därtill är det neutral plan i Saudiarabien som gäller när Supercopa de España ska avgöras.

Barcelona övertygade mer i sin semifinal där de gjorde slarvsylta av Athletic Bilbao. Roony Bardghji briljerade i 5-0-krossen med tre individuella poäng. Samtidigt var både Fermín López och Raphinha magiska innan Barca slog av på takten den avslutande halvtimmen. Nu lär bland annat Lamine Yamal komma in i elvan, troligen på Bardghjis bekostnad.

Real Madrid slog tillbaka Atlético i sin semifinal efter dubbla poäng av Valverde. Insatsen övertygade dock föga. Alonsos gäng kom undan med ett nödrop i en match där de förlorade xG klart. Jag är inte speciellt imponerad över Reals defensiv för stunden och anar problem för de marängvita, som får en dags kortare vila, när Barcelona kommer flygandes. Det blir katalanskt firande i Riyadh under söndagskvällen – spikad etta.

8. Inter - Napoli - 1

Det är uppdukat för fest i norra Italien under söndagskvällen. De två senaste årens mästare strålar samman på San Siro i en nervkittlande drabbning. Chivu mot Conte. Sommer mot Milinkovic-Savic. Barella mot McTominay. Och Lautaro mot Höjlund. Slagen är många och jag tror att Inter går segrande ur de flesta såväl som matchen i sig.

De blåsvarta har genomgående varit Italiens bästa lag denna säsong och serieledningen borde ha varit större. Mot slutet har dock Inter gasat genom att bärga sex raka trepoängare. Den pedalen lär inte Chivus adepter släppa på, och truppläget är dessutom bra med enbart Dumfries som kännbart avbräck.

Värre är det för Napoli, som kommer från ett svagt 2-2-resultat hemma mot Hellas Verona. Avsaknaden av Anguissa och De Bruyne är påtaglig, och det faktum att David Neres skadade sig när han var på gång gör att Conte blir än mer beroende av Höjlund. Det är knappast en gubbe som skjuter hem Scudetton till de ljusblå.

Det brukar vara tighta dueller dessa lag emellan och troligen blir så fallet även denna söndag. Jag vill ändå tro att Inter drar den längsta stickan tack vare hemmaplan, ett bättre truppläge och en toppnivå inte Napoli riktigt nuddar. Trots eventuell överstreckning spikar jag ettan i Milano.


Skrällen

3. West Ham - QPR - 1X2

Sedan David Moyes lämnade West Ham sommaren 2024 har inte The Hammers träffat rätt. Julen Lopetegui och Graham Potter misslyckades, och inte har det sett bättre ut under Nuno Espírito Santo. Han riskerar att bli den första managern i Premier League som får foten av två klubbar en och samma säsong. Efter tappet i tisdags mot Nottingham, där en 1-0-ledning blev till en 1-2-förlust, talar inte för att portugisen blir långvarig i östra London.

En nyckelmatch väntar på lördag mot Tottenham, och även om det är långt dit måste Espírito Santos primära fokus läggas på ligan. Inte FA-cupen som gäller denna söndag. Det skulle således inte förvåna om han ställer en roterad elva på benen. Oavsett är jag långt ifrån övertygad om att West Hams nuvarande prestationsnivå kommer att räcka ens mot ett mittenlag i The Championship.

QPR lär vara rejält taggade på denna uppgift – ett derby mot ett lag våningen över. The Hoops gör det förhållandevis bra med små medel. Att Chair och Burrell ser ut att saknas i offensiven är ett aber, men som West Ham uppträder vägrar jag utesluta QPR ur ekvationen. Alla tecken och skrälljobb är rätt väg att vandra på London Stadium.


Systemförslag

1296 rader
1. Man United - Brighton    12
2. Portsmouth - Arsenal    2
3. West Ham - QPR        1x2
4. Hull - Blackburn        x2
5. Norwich - Walsall        1x2
6. Swansea - West Brom    X
7. Barcelona - Real Madrid    1
8. Inter - Napoli        1
9. Fiorentina - Milan        1x
10. Verona - Lazio        1x
11. Levante - Espanyol    1x2
12. M-gladb. - Augsburg    1x2
13. Lille - Lyon        1

/ Henrik Johansson

Expertens matchanalyser
Kupong
Spelförslag
Expertanalys
NrMatch 1X 2 (detaljer)
1 Manchester United - Brighton 1 X 2 Prestationsmässigt var Manchester Uniteds 2-2 mot Burnley ett steg i rätt riktning. Resultaten går dock inte med The Red Devils som fortfarande är alldeles för benägna till misstag i de bakre leden. Huruvida Darren Fletcher hinner få ordning på torpet till FA-cupmötet med Brighton låter jag vara osagt, men gästernas 1-1 mot Manchester City kan ge en boost till söndagen. För ganska exakt ett år sedan triumferade The Seagulls med 3-1 på denna arena i Premier League och jag räknar inte bort en favorit i repris. Ettan först, tvåan sedan.
2 Portsmouth - Arsenal 1 X 2 Arsenals insats mot Liverpool var inte mycket att skryta med, men tabelläget i toppen av Premier League är likväl oförändrat. Härnäst väntar Portsmouth i FA-cupen för Mikel Arteta och hans mannar, en uppgift som de rödvita ska klara av utan några större problem. Pompey går en inspirerande söndag till mötes men har inte sett något vidare ut i The Championship där kontraktet är i fara. Mot Premier Leagues bästa lag räcker Mousinhos gäng inte till. Banktvåa.
3 West Ham - Queens Park Rangers 1 X 2 Blytungt var bara förnamnet när West Ham föll i ångestmatchen mot Nottingham. Nuno Espírito Santo ligger pyrt till på tränarbänken och lär lägga mest fokus på kommande ligamatch mot Tottenham. När West Ham inte har råd att dubbeljobba i inhemska cuper höjer jag ett varningens finger för QPR. The Hoops har höjt sig markant i The Championship och kommer att se denna uppgift som vansinnigt inspirerande. Då missar jag inte spelvärda X2 på London Stadium. Alla tecken och skrälljobb!
4 Hull - Blackburn 1 X 2 Det börjar märkas en tydligt nedåtgående trend för Hull. Bara en seger på de tre senaste – grymt missvisande 1-0 mot Middlesbrough – är ett klent facit och jag ser “Tigrarna” få problem med Blackburn i FA-cupen. Gästerna är ett av en drös lag som väntar på retroaktiv utdelning i ligaspelet, innan den kommer blir jag inte förvånad om Ismaëls mannar förpassar Hull ur FA-cupen. I en på förhand öppen drabbning kittlar spelvärda X2 klart mest. Inte minst när Hull saknar Gelhardt och Ajayi.
5 Norwich - Walsall 1 X 2 Förlusten mot Stoke till trots är jag övertygad om att Philippe Clement är rätt man på rätt plats i Norwich. Åtminstone vad gäller att ordna kontraktet. Belgaren behöver dock rikta det mesta av fokuset mot The Championship och när ett troligen roterat Norwich övervärderas i FA-cupen mot Walsall drar jag öronen åt mig. Som dessa lagen placerar sig just nu i respektive ligaspel spelar de i samma division nästa säsong och Walsall har kapacitet att slå över sin förmåga. Ettan får gärna garderas hela vägen i hopp om en knall.
6 Swansea - West Bromwich 1 X 2 Efter 1-2 i nacken mot Leicester fick Ryan Mason lämna sin post som tränare för West Bromwich. The Baggies har inte alls fått det att stämma i The Championship där datan säger något annat än tabellplaceringen, men när Mason är borta ser jag snarare en cyniskt präglad insats mot Swansea än en islossning. Walesarna blixtrar till mellan varven men är fortfarande inte mer än ett mittenlag i andraligan. Under Matos vingar bjuds det inte på mycket och jag förvånas inte om vi får se ett likaläge efter 90 minuter. Krysset är nära förestående.
7 Barcelona - Real Madrid 1 X 2 Final i Supercopa de España som avgörs på neutral plan i Riyadh, Saudiarabien. Barcelona och inte minst Roony Bardghji hade lekstuga med stackars Athletic Bilbao i onsdags när de vann med 5-0. Real Madrid fick kämpa betydligt hårdare för sitt avancemang dagen därpå. Faktum är att 2-1-vinsten mot Atlético Madrid inte speglade matchbilden. Med Mbappé borta får “Marängerna” det kämpigt, inte minst när en utvilad Yamal kommer in i Barcelonas elva. Katalanerna får revansch för höstens förlust på Bernabéu. Jag singlar ettan med god känsla i Mellanöstern.
8 Inter - Napoli 1 X 2 De två senaste årens mästare i Serie A gör upp i en het duell på San Siro, där Inter har chansen att halvt haka av Napoli i kampen om Scudetton. Som Inter spelar för stunden är de Italiens i särklass bästa lag, och när Napoli fortsatt har tunga bortfall på mittfältet – Anguissa och De Bruyne saknas – tror jag inte att Contes manskap räcker till. Lautaro är stekhet för Inter och skjuter en sjunde raka ligaseger till de blåsvarta. Spikettan gillas i Lombardiet.
9 Fiorentina - Milan 1 X 2 I min bok har Milan vad som krävs för att tampas om Scudetton, men det måste också konstateras att Inter besitter en högre nivå. Ärkerivalen hade troligen lyckats med vad Milan inte klarade av mot Genoa, nämligen att omsätta ett stort spelmässigt övertag i mål och tre poäng. 1-1 sved för Allegri och company som missgynnas av en dags mindre vila inför mötet med Fiorentina. Då är jag på min vakt. Viola har vaknat till liv mot slutet och är bra mycket bättre än vad både tabellen och tipparna säger. Med värdet till vänster blickar jag åt samma håll. 1X!
10 Verona - Lazio 1 X 2 Det är något med den här säsongens upplaga av Lazio som osar katt lång väg. Maurizio Sarris spelsätt är knappast uppdaterat sedan han slog igenom för många år sedan och jag menar också att truppen spretar åt alla möjliga håll. Castellanos har som bekant lämnat för West Ham, Zaccagni är avstängd och när “Örnarna” blir betrodda mot Verona är det dags att höra upp. Hellas spelade 2-2 med mersmak senast mot Napoli och kan mycket väl få med sig något även från denna drabbning. Krysset blir mitt utgångstecken. Därefter ackompanjerar ettan.
11 Levante - Espanyol 1 X 2 Det mesta har studsat Espanyols väg så här långt, men det är heller ingen tillfällighet att katalanerna är med i toppen av La Liga. Manolo González är en underskattad trollgubbe vid sidlinjen som inte sällan får ut mest av sitt lag när de slipper majoriteten av bollinnehavet. Borta mot Levante väntar med det sagt en matchbild som inte spelar gästerna i händerna. Dessutom saknas Lozano. “Grodorna”, som värdarna kallas, är i desperat poängbehov för att inte tappa kontakten med säker mark och jag ser hemmaplan som en betydande faktor. Tvåan är sist in i leken.
12 Mönchengladbach - Augsburg 1 X 2 Totalt 1-5 i nacken mot Wolfsburg och Dortmund var en mörk avslutning på hösten för Mönchengladbach. “Fölen” har alltjämt stora problem med kontinuiteten och har inte Tabakovic en bra dag längst fram ser jag Augsburg ställa till med problem på Borussia-Park. Gästerna saknar avstängda Giannoulis och kommer att få slåss för kontraktet hela säsongen, men här slår jag fast att en passande matchbild väntar. Då missas inte spelvärda X2 på större system. Alla tecken.
13 Lille - Lyon 1 X 2 Ligue 1:s återstart blev inte rolig för Lille. Alexsandro såg rött redan efter en knapp kvart mot Rennes och då var det rullgardinen ned för “Hundarna”. Här får Lille chans att repa sig när det vankas ett prestigemöte i Coupe de France. Lyon skuggar i ligatabellen och kommer från en moralhöjande seger mot Monaco, men OL:s bortaspel har överlag inte övertygat under säsongen. I norra Frankrike håller jag trots allt Lille snäppet högre. Tänkbar spiketta.
 

Visa

System
Rader: 1
Helgard:0

Halvgard:0
System:Matematiskt Rader:1
 
Resultat
Mål 1 X 2
1 - 2 1 X 2
1 - 4 1 X 2
1 - 1 1 X 2
0 - 0 1 X 2
5 - 1 1 X 2
1 - 1 1 X 2
3 - 2 1 X 2
2 - 2 1 X 2
1 - 1 1 X 2
0 - 1 1 X 2
1 - 1 1 X 2
4 - 0 1 X 2
1 - 2 1 X 2
Antal rätt:
  Mitt spel
Spikar och garderingar
1X 2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
 
  Statistik
MatchformInbördes
HemmalagBortalag HemmalagOavgjort. Bortalag
56%
44%
2 0 3
29%
76%
0 0 5
22%
44%
3 2 0
58%
47%
3 0 2
36%
60%
4 1 0
36%
31%
2 1 2
82%
67%
4 0 1
76%
62%
1 3 1
27%
60%
1 1 3
24%
49%
0 1 4
36%
58%
1 1 3
51%
27%
0 0 0
60%
60%
0 1 4
System
Svenska folket (%)
Spelförslag
Odds Guide
1X2 1X2 OrdAvstGard OrdAvst
1
X
2
53% 22% 25% 7 28 2 6 31
1
X
2
2% 6% 92% 13 86 X 13 90
1
X
2
60% 23% 17% 10 37 X 10 43
1
X
2
47% 24% 29% 3 18 2 4 23
1
X
2
71% 18% 11% 12 53 X 12 60
1
X
2
39% 30% 31% 2 8 2 1 9
1
X
2
56% 22% 22% 8 34 X 8 34
1
X
2
65% 24% 11% 11 41 X 11 54
1
X
2
22% 27% 51% 6 24 X 5 29
1
X
2
24% 35% 41% 1 6 X 2 17
1
X
2
20% 29% 51% 5 22 X 7 31
1
X
2
57% 23% 20% 9 34 X 9 37
1
X
2
47% 26% 27% 4 20 2 3 21
 
Tipper Odds
Spelförslag
Odds Guide
1X2 1X2 OrdAvstGard OrdAvst
1
X
2
3,3 2,0 5,1 2 1,33 1 8 3,13
1
X
2
5,7 5,3 1,6 11 3,71 X 11 4,15
1
X
2
5,3 4,5 1,7 10 2,85 X 9 3,56
1
X
2
2,4 2,8 4,3 1 0,41 X 1 1,84
1
X
2
4,6 4,1 1,8 7 2,25 X 5 2,8
1
X
2
1,5 6,1 6,1 13 4,59 2 13 4,64
1
X
2
1,7 5,5 4,3 9 2,62 2 10 3,78
1
X
2
1,9 4,9 3,8 6 1,97 2 7 3
1
X
2
4,5 3,4 2,1 3 1,39 X 2 2,43
1
X
2
4,8 2,0 3,5 4 1,47 2 4 2,76
1
X
2
5,9 5,8 1,5 12 4,32 X 12 4,4
1
X
2
1,8 4,2 4,5 8 2,37 X 3 2,7
1
X
2
1,9 4,9 3,6 5 1,65 2 6 2,94
 
Oddsmixen
Spelförslag
Odds Guide
1X2 1X2 OrdAvstGard OrdAvst
1
X
2
2,2 3,4 4,0 2 1,26 X 5 1,86
1
X
2
23,3 9,5 1,2 13 8,28 X 13 22,12
1
X
2
2,3 3,6 3,6 3 1,33 X 1 1,37
1
X
2
2,2 3,6 3,7 4 1,34 X 3 1,49
1
X
2
2,0 3,7 4,5 8 1,68 X 8 2,49
1
X
2
2,2 3,9 3,6 5 1,38 2 4 1,69
1
X
2
1,9 4,7 4,0 10 2,18 2 11 2,86
1
X
2
1,7 4,1 6,1 12 2,4 X 12 4,39
1
X
2
4,1 3,5 2,1 6 1,42 X 7 2,03
1
X
2
4,1 2,6 2,7 1 0,11 2 2 1,48
1
X
2
4,5 4,0 1,9 9 2,12 X 9 2,6
1
X
2
1,8 4,2 4,6 11 2,31 X 10 2,73
1
X
2
2,1 4,1 3,5 7 1,43 2 6 1,96
 
Wild 'n' Crazy (%)
Spelförslag
Odds Guide
1X2 1X2 OrdAvstGard OrdAvst
1
X
2
19% 41% 40% 1 1 2 7 22
1
X
2
50% 46% 4% 7 4 X 13 46
1
X
2
14% 41% 45% 8 4 X 10 31
1
X
2
23% 39% 38% 2 1 2 6 16
1
X
2
14% 41% 45% 9 4 X 11 31
1
X
2
33% 38% 29% 10 5 1 1 9
1
X
2
20% 43% 37% 12 6 2 9 23
1
X
2
15% 39% 46% 13 7 X 12 31
1
X
2
38% 37% 25% 3 1 X 4 13
1
X
2
39% 34% 27% 11 5 X 2 12
1
X
2
36% 38% 26% 5 2 1 3 12
1
X
2
19% 40% 41% 4 1 X 8 22
1
X
2
24% 39% 37% 6 2 2 5 15
 
Startodds
Spelförslag
Odds Guide
1X2 1X2 OrdAvstGard OrdAvst
1
X
2
1,97 3,85 3,90 9 1,88 X 8 1,93
1
X
2
13,00 6,75 1,24 13 5,51 X 13 11,76
1
X
2
1,57 4,40 5,80 12 2,83 X 12 4,23
1
X
2
2,28 3,55 3,20 4 0,92 2 4 1,27
1
X
2
1,60 4,20 5,40 11 2,6 X 11 3,8
1
X
2
2,60 3,25 2,88 1 0,28 2 1 0,65
1
X
2
2,14 3,65 3,40 5 1,26 2 6 1,51
1
X
2
1,78 3,60 5,20 8 1,82 X 10 3,42
1
X
2
3,75 3,50 2,10 7 1,4 X 7 1,65
1
X
2
3,55 3,10 2,35 3 0,75 X 3 1,2
1
X
2
3,05 3,50 2,38 2 0,67 1 2 1,12
1
X
2
1,92 3,85 4,10 10 1,93 X 9 2,18
1
X
2
2,14 3,50 3,40 6 1,26 2 5 1,36
 
Odds
Spelförslag
Odds Guide
1X2 1X2 OrdAvstGard OrdAvst
1
X
2
1,89
4,20
3,90
10 2,01 2 9 2,31
1
X
2
17,00
8,00
1,19
13 6,81 X 13 15,81
1
X
2
1,66
4,20
5,25
12 2,54 X 12 3,59
1
X
2
2,12
3,55
3,45
7 1,33 2 6 1,43
1
X
2
1,65
3,95
5,20
11 2,3 X 11 3,55
1
X
2
2,88
3,35
2,55
1 0,33 1 1 0,8
1
X
2
2,04
4,20
3,25
6 1,21 2 7 2,16
1
X
2
1,77
3,55
5,30
8 1,78 X 10 3,53
1
X
2
3,40
3,40
2,28
5 1,12 1 3 1,12
1
X
2
3,55
2,95
2,43
2 0,52 X 4 1,12
1
X
2
3,20
3,40
2,33
3 0,87 1 2 1,07
1
X
2
1,91
3,85
4,10
9 1,94 X 8 2,19
1
X
2
2,20
3,50
3,25
4 1,05 2 5 1,3
 
Favoritodds (%)
Spelförslag
Odds Guide
1X2 1X2 OrdAvstGard OrdAvst
1
X
2
52% 23% 25% 9 27 2 9 29
1
X
2
6% 12% 82% 13 70 X 13 76
1
X
2
58% 23% 18% 12 35 X 11 40
1
X
2
45% 27% 28% 6 17 2 6 18
1
X
2
58% 24% 18% 11 34 X 12 40
1
X
2
33% 29% 38% 1 5 1 1 9
1
X
2
47% 23% 30% 7 17 2 7 24
1
X
2
55% 27% 18% 10 28 X 10 37
1
X
2
29% 29% 43% 4 14 1 4 14
1
X
2
27% 33% 40% 2 7 X 2 13
1
X
2
30% 28% 41% 3 11 1 3 13
1
X
2
51% 25% 24% 8 26 X 8 27
1
X
2
43% 27% 29% 5 14 2 5 16
 
Slumpade odds (%)
Spelförslag
Odds Guide
1X2 1X2 OrdAvstGard OrdAvst
1
X
2
50% 25% 25% 8 25 X 8 25
1
X
2
8% 14% 78% 13 64 X 13 70
1
X
2
61% 22% 17% 12 39 X 12 44
1
X
2
43% 27% 30% 4 13 2 4 16
1
X
2
59% 23% 18% 11 36 X 11 41
1
X
2
37% 30% 33% 1 4 2 1 7
1
X
2
45% 27% 28% 5 17 2 5 18
1
X
2
54% 27% 19% 10 27 X 10 35
1
X
2
26% 28% 46% 7 18 X 7 20
1
X
2
28% 31% 41% 3 10 X 2 13
1
X
2
32% 27% 41% 2 9 1 3 14
1
X
2
51% 25% 24% 9 26 X 9 27
1
X
2
45% 27% 28% 6 17 2 6 18
 
Enkelrader
Experttipset
Spelförslag
1X 2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
 
Horoskop tips Astrologens bästa tips enligt ditt stjärntecken!
♈  Väduren
Spelförslag
1X 2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
 
♉  Oxen
Spelförslag
1X 2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
 
♊  Tvillingarna
Spelförslag
1X 2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
 
♋  Kräftan
Spelförslag
1X 2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
 
♌  Lejonet
Spelförslag
1X 2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
 
♍  Jungfrun
Spelförslag
1X 2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
 
♎  Vågen
Spelförslag
1X 2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
 
♏  Skorpionen
Spelförslag
1X 2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
 
♐  Skytten
Spelförslag
1X 2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
 
♑  Stenbocken
Spelförslag
1X 2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
 
♒  Vattumannen
Spelförslag
1X 2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
 
♓  Fiskarna
Spelförslag
1X 2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
 

Notera att ‘Antal rätt’ indikerar antal möjliga rätt för enkelrader eller vid matematisk gardering.

Utdelning

Antal rättRätta raderUtdelning
13 rätt 10 214 777 kr
12 rätt 347 3 491 kr
11 rätt 4141 159 kr
10 rätt 30331 45 kr
Total utdelning 5 382 461 kr
(63,53 % av omsättningen)