Resultat

[Uppdaterad: ]
Här visas senaste resultaten på Stryktipset, Europatipset och Topptipset.

   Vill du se tidigare, äldre resultat kan du söka efter dem på Söksidan (kan nås via förstoringsglaset -   - i huvudmenyn)!

Resultat Europatipset söndag 21 december 2025

Omsättning 9 205 724 kr

Spelstopp: 2025-12-21 14:59

Expert: Henrik Johansson

Det är en blandad kompott som kommer till oss tre dagar innan julafton. Matcher från inte mindre än nio ligor, samtliga högstadivisioner, står på Europatipsmenyn. Mina spikar hämtas från de lite lägre rankade ligorna långt ner på kupongen medan skrällar synas i Serie A och La Liga. 13 rätt finns i sikte – vi dundrar igång!

Spikarna

8. Mainz - St. Pauli - 1

Mainz visade klass när de säkrade en biljett bland de åtta främsta i Conference League i torsdags. Samsunspor slogs tillbaka här på Mewa Arena, en vinst som lär ha gett självförtroendet en skjuts åt Bundesliga-jumbon. I ligan har det nämligen varit nattsvart, åtminstone fram tills för en vecka sedan då målvakten Daniel Batz stod på huvudet när Mainz stal en pinne av Bayern München på Allianz Arena.

Med färskt blod in på tränarbänken i form av Urs Fischer, som tidigare har gjort det bra hos Union Berlin, andas Mainz morgonluft och sanningen är att de är alldeles för bra för att husera i bottenträsket. Nadiem Amiri och Jae-Sung Lee är inte minst två klasspelare i Fischers trupp.

St. Pauli återfinns fyra poäng före på en negativ kvalplats inför helgens omgång. Hamburg-klubben vann sexpoängsmatchen senast mot Heidenheim. Martijn Kaars blev stor matchhjälte med sin doppietta, men vackert var det sannerligen inte. Heidenheim vann xG klart i en match där Eric Smith såg rött. Den svenska mittbacken, som har varit ett stort utropstecken, är därmed avstängd här – ett stort avbräck för de brunklädda.

Mainz slutade 20 poäng före St. Pauli i fjol och även om mycket vatten har runnit under broarna sedan dess ska de rödklädda hållas högst. Motsvarande möte i våras slutade med en 2-0-seger för hemmalaget och jag tror på något liknande. Gångbar spik.

12. Lugano - Young Boys - 1

Lugano svarade upp till mina förväntningar i onsdags när de slog tillbaka Zürich i Schweiz största stad. Avgörandet genom skickliga Kevin Behrens kom dock först på tilläggstid, men det ska sägas att Lugano var det genomgående bättre laget i den matchen. Därmed hänger de vitsvarta på i Super Leagues toppstrid.

Var onsdagen trevlig för Lugano var den precis tvärtom för Young Boys, som förlorade med tennissiffror (2-6) hemma mot Grasshoppers. Ett enormt magplask av det senaste decenniets giganter i schweizisk fotboll. Sanningen är dock att Bern-klubben inte är i närheten av på samma nivå som för några år sedan. Det vittnar inte minst den underliggande statistiken om som säger att de gulsvarta borde husera på den nedre halvan.

Truppläget är dessutom inte heller till Young Boys fördel. Raveloson är avstängd samtidigt som Fernandes dras med en skada och Hadjam lämnat för AFCON. Glädjande är att bästa målskytten Chris Bedia inte blev uttagen i Elfenbenskustens landslag. Framåt har YB sin stora styrka med nämnda Bedia och Fassnacht, vilka båda noterats för elva ligamål under säsongen.

Bakåt ser det däremot bedrövligt ut och det ska ett skickligt Lugano kunna utnyttja, även om Belhajd (landslagsuppdrag) och Mai (avstängd) saknas. Värdarna har fem raka utan förlust här på Stadio di Cornaredo mot Young Boys och ska ses med strålande utsikter att bibehålla sviten. Jag drar det så långt att jag spikar ettan.

13. PAOK - Panathinaikos - 1

Det finns fyra stora klubbar i Grekland. En är redan mer eller mindre borta från guldstriden. Panathinaikos har inte alls levt upp till de högt ställda förväntningarna och inte ens vunnit hälften av de 13 ligamatcherna. Bortaspelet har inte minst lämnat en hel del i övrigt att önska. Likaså defensiven som inte är på samma nivå som topp 3-lagen.

PAOK tappade mark i och med 0-2-förlusten mot Atromitos, men överlag har Wernblooms gamla klubb uppträtt oerhört stabilt under säsongen. Taison och Zivkovic levererar i offensiv riktning samtidigt som det ser stabilt ut i de bakre leden, inte minst här på Toumba Stadium där “Örnarna” blott släppt in två mål på sju ligamatcher.

Panathinaikos får klara sig utan målvakten Lafont och strikern Dessers som lämnat för AFCON. Dragowski har sett allt annat än säker ut mellan Panas stolparna i de chanser han fått under säsongen och det tror jag att PAOK kan utnyttja. Hemmaplan avgör – spikettan gillas upp till dryga 50 procent.


Skrällen

2. Genoa - Atalanta - 1X

Genoa stod för en ny stark insats under Daniele De Rossis ledning i söndags. Denna gång slutade det dock inte med poäng utan en hedersam uddamålsförlust mot Inter. Inget att hänga läpp över. Innan dess hade trots allt Genoa fem raka ligamatcher utan nederlag.

Truppläget är dessutom mer eller mindre så bra det kan bli för De Rossi. Detsamma gäller inte för Rafaele Palladino vars Atalanta får klara sig utan Kossounou och Lookman som dragit till Afrikanska Mästerskapen. När frågetecken sätts kring Hien och Djimisiti i försvaret därtill finns tydliga orosmoment inför trippen till Ligurien.

Det största är dock Atalantas bortaspel, som har varit under all kritik i Serie A denna säsong. Blott en av sju inhemska resor har slutat med seger och då ska det tilläggas att de tre senaste renderat i noll poäng. Jag ser Genoa med toppchans och kastar den överstreckade tvåan i Marassis papperskorg.


Systemförslag

1296 rader
1. Aston Villa - Man United    12
2. Genoa - Atalanta        1x
3. Fiorentina - Udinese    1x2
4. Sassuolo - Torino        1x2
5. Villarreal - Barcelona    1x2
6. Real Betis - Getafe    1x2
7. Elche - Vallecano        x2
8. Mainz - St. Pauli        1
9. Antwerp - Anderlecht    2
10. F.Sittard - AZ Alkmaar    12
11. Celtic - Aberdeen    1
12. Lugano - Young Boys    1
13. PAOK - Panathinaikos    1

/ Henrik Johansson

Expertens matchanalyser
Kupong
Spelförslag
Expertanalys
NrMatch 1X 2 (detaljer)
1 Aston Villa - Manchester United 1 X 2 Spelmässigt har inte Aston Villa levererat på någon skyhög nivå, men som Unai Emery lotsat sitt lag till resultat. Nio av de tio senaste i Premier League har slutat med tre poäng, och vinstraden sett till alla tävlingar är nu uppe i nio matcher. Manchester United uppträder i sin tur allt annat än stabilt. 4-4-matchen mot Bournemouth var en höjdare för den breda massan, men knappast för Amorim. Nu är United dessutom brandskattade efter att Mazraoui, Diallo och Mbeumo lämnat för AFCON. Därtill är Casemiro avstängd. Då känns det givet att utgå från ettan, men när densamma överstreckas är tvåan en vettig följeslagare.
2 Genoa - Atalanta 1 X 2 I Champions League går Atalanta riktigt starkt. I Serie A är det andra tongångar. En position på den nedre halvan 15 omgångar in är knappast enligt kalkyl. Trepoängarna har lyst med sin frånvaro, framförallt på bortagräs där de blåsvarta blott triumferat en gång på sju försök. Nu saknas både Kossounou och Lookman (AFCON) medan frågetecken sätts kring Hien och Djimsiti. Då ska ett Genoa på uppgång kunna slå till. Under Daniele De Rossis ledning har de blåröda från Ligurien tagit stora kliv – innan uddamålstorsken senast mot Inter hade Genoa fem poänggivande matcher i följd. Den överstreckade tvåan lockar inte det minsta – 1X all the way!
3 Fiorentina - Udinese 1 X 2 Jag fick bita i det sura äpplet i torsdags när jag tippade att Fiorentina skulle besegra Lausanne. Det slutade med en ny smäll för krisklubben från Toscana. Det ska sägas att Vanoli valde att ställa över sina bästa pjäser för att komma väl förberedda till denna kamp, men just nu finns det precis noll garantier kring att Viola ska stå för en bra insats. Jesper Karlströms Udinese visar mer men ska i grunden hållas som det sämre laget. Jag går initialt för värdet till vänster, men vågar inte lämna ettan allena. Garderingar välkomnas.
4 Sassuolo - Torino 1 X 2 Sassuolo har gjort det lysande i sin återkomst till Serie A. Senast blev det poäng mot Milan på San Siro och de grönsvartas position på den övre halvan (inför helgens omgång) är på intet sätt ologisk. Att Thorstvedt är avstängd är dock kännbart, inte minst när Berardi saknas sedan tidigare. Torino kommer från en skön trepoängare mot Cremonese, men det sprakar sannerligen inte om “Tjurarna”. Truppläget är med det sagt bättre och här undervärderas de tillresta från Piemonte. X2 erbjuder fint värde och prioriteras. Ettan är ett lyxtecken för den som har råd.
5 Villarreal - Barcelona 1 X 2 Ett tufft test väntar Barcelona under söndagen. Villarreal brukar visserligen trivas bättre på Camp Nou än här på Estadio de la Cerámica mot katalanerna, men denna säsong har “Den gula ubåten” varit i det närmaste omutliga i hemmaborgen. Åtminstone i La Liga där de visar raden 7-1-0. Barcelona toppar serien men har på intet sätt varit omöjliga att rubba, framförallt inte på bortagräs. Villarreal har verktygen för att såra Flicks gäng och jag stänger knappast dörren för 1X till låg procent. Alla tecken.
6 Real Betis - Getafe 1 X 2 Real Betis är drabbat av Afrikanska Mästerskapen, som drar igång denna söndag. Bakambu, Ezzalzouli och Amrabat har alla lämnat och där försvinner en del av andalusiernas offensiva kvaliteter, även om Antony och Cucho håller hög nivå. Getafe är mästare på att få motståndarna ur fas och jag är säker på att Bordalás har taktiken klar för sig för att få Antony att fokusera på fel saker. Gästerna från Madrid har tagit poäng på Benito Villamarín två av de tre senaste säsongerna. Nu är det Estadio de La Cartuja som gäller och det gynnar knappast Betis. Lågt streckade X2 är högvilt i jakten på hög utdelning.
7 Elche - Rayo Vallecano 1 X 2 Någon klang- och jubelföreställning är inte att vänta i Alicante, dit La Ligas målsnålaste lag kommer på besök. Efter den fina fjolårssäsongen har Rayo Vallecano inte fått det att lyfta, och med Jorge de Frutos skadad blir det inte lättare. Kapaciteten finns dock där och att Rayo ska streckas som klara underhundar borta mot en nykomling köper jag inte. Elche har gjort det lysande här hemma, men verkligheten har börjat komma ikapp och till vänstervridna streck blickar jag åt andra hållet. Krysset först, tvåan sedan.
8 Mainz - St. Pauli 1 X 2 Oerhört viktiga poäng står på spel i Bundesligas bottenstrid på Mewa Arena. Mainz har haft en mardrömslik säsong, men med 2-2 mot Bayern München samt en 2-0-seger mot Samsunspor i ryggen den senaste veckan kan det mycket väl skjuta fart. St. Pauli, utan avstängda Eric Smith, på hemmaplan ska vara en fullt görbar uppgift. Gästerna från Hamburg vann turligt senast mot Heidenheim. Innan dess hade de brunklädda tagit en poäng på tio matcher. Jag ställer ut ettan allena i Nordrhein-Westfalen.
9 Royal Antwerp - Anderlecht 1 X 2 Med fem vinster på de sex senaste är Anderlecht Jupiler Leagues formstarkaste lag. 0-4 i baken mot Westerlo var ett grovt snedsteg, men tillbakastudsen veckan efter i toppmötet mot St. Truidense (2-1) gav svar på tal. I november besegrade de lilavita dessutom toppduon Club Brugge och Royale Union SG. Bortaspelet behöver förbättras om det ska kunna bära till Bryssel-klubbens första ligatitel sedan 2017. Antwerp har plockat hem ligan senare än så men är inte på samma nivå nu, även om också deras form är fin. På denna luriga kupong tar jag ställning för Anderlecht. Darrig spiktvåa.
10 Fortuna Sittard - AZ Alkmaar 1 X 2 AZ Alkmaar har inte lirat en ligamatch på två veckor. Då blev det en pinne hemma mot Go Ahead Eagles, ett positivt trendbrott ska sägas då AZ hade tre raka nederlag innan dess. Topp 2-tåget har redan lämnat perrongen och nu gäller det för Parrott med lagkamrater att ta rygg på Ajax på tredjeplatsen. Fortuna Sittard har också en tung period i ryggen och håller i grunden inte samma nivå. Här hemma brukar dock de gröngula kunna sprattla till – segrar mot Utrecht och Heerenveen märks bland annat under säsongen. Jag tror på en målrik batalj och då lämpar sig “gaffeln” (etta-tvåa).
11 Celtic - Aberdeen 1 X 2 Jimmy Thelin har återigen fått fart på Aberdeen, som via sju raka ligamatcher utan förlust har tagit sig upp på den övre halvan. Nu väntar dock ett eldprov som jag inte tror att gästerna klarar. Celtic må göra sin sämsta säsong på länge samtidigt som den nya tränaren Wilfried Nancy har fått en mardrömsstart. Kvalitetsskillnaden är ändå tydlig mellan dessa aktörer och hemma i Glasgow har de grönvita vunnit sex av åtta fighter i Premiership under säsongen. Jag lämnar ettan åt sitt öde trots väl hög procent.
12 Lugano - Young Boys 1 X 2 Det går inte att klaga på underhållningen när Young Boys är i farten. De gulsvarta från Bern snittar över fyra mål per match i inhemska Super League denna säsong. Dessvärre trillar nästan lika många baljor in i baken vilket gör att det senaste decenniets stora lag i Schweiz befinner sig en bra bit bakom toppstriden. Lugano passerade i veckan i och med deras vinst mot Zürich. Skickliga Kevin Behrens avgjorde sent och den rutinerade tysken slickar sig garanterat om munnen när han ser Young Boys försvarsspel. Raveloson, Fernandes samt Hadjam är därtill kännbara tapp för gästerna som får det kämpigt på Stadio di Cornaredo, precis som vanligt. Fin spiketta.
13 PAOK - Panathinaikos 1 X 2 Tungviktsmöte från Thessaloniki där ett revanschsuget PAOK kommer till spel efter 0-2-förlusten mot Atromitos. Här på Toumba Stadium har dock “Örnarna” varit omutliga med 19 poäng av 21 möjliga och blott två insläppta på sju matcher. Panathinaikos är en bra bit efter topptrion och har tappat viktiga målvakten Lafont till Afrikanska Mästerskapen. Detta blir ytterst tufft emot för Marcus Bergs gamla gäng. Spikettan gillas till dryga 50 procent.
 

Visa

System
Rader: 1
Helgard:0

Halvgard:0
System:Matematiskt Rader:1
 
Resultat
Mål 1 X 2
2 - 1 1 X 2
0 - 1 1 X 2
5 - 1 1 X 2
0 - 1 1 X 2
0 - 2 1 X 2
4 - 0 1 X 2
4 - 0 1 X 2
0 - 0 1 X 2
2 - 2 1 X 2
4 - 3 1 X 2
3 - 1 1 X 2
3 - 0 1 X 2
2 - 0 1 X 2
Antal rätt:
  Mitt spel
Spikar och garderingar
1X 2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
 
  Statistik
MatchformInbördes
HemmalagBortalag HemmalagOavgjort. Bortalag
87%
58%
0 1 4
36%
51%
0 0 5
20%
44%
3 1 1
47%
44%
1 3 1
51%
76%
2 0 3
64%
38%
2 2 1
49%
58%
2 0 3
29%
27%
0 0 0
40%
69%
0 0 0
38%
58%
1 0 4
53%
56%
4 1 0
60%
47%
0 0 0
73%
67%
0 0 0
System
Svenska folket (%)
Spelförslag
Odds Guide
1X2 1X2 OrdAvstGard OrdAvst
1
X
2
54% 22% 24% 6 30 2 6 32
1
X
2
23% 28% 49% 3 21 X 5 26
1
X
2
48% 26% 26% 5 22 X 2 22
1
X
2
46% 33% 21% 2 13 X 4 25
1
X
2
16% 21% 63% 11 42 X 9 47
1
X
2
63% 24% 13% 10 39 X 11 50
1
X
2
43% 33% 24% 1 10 X 1 19
1
X
2
60% 23% 17% 8 37 X 8 43
1
X
2
25% 27% 48% 4 21 X 3 23
1
X
2
15% 18% 67% 12 49 X 12 52
1
X
2
83% 12% 5% 13 71 X 13 78
1
X
2
56% 22% 22% 7 34 X 7 34
1
X
2
62% 24% 14% 9 38 X 10 48
 
Tipper Odds
Spelförslag
Odds Guide
1X2 1X2 OrdAvstGard OrdAvst
1
X
2
1,4 6,6 6,5 13 5,07 2 13 5,13
1
X
2
5,1 4,8 1,7 9 3,08 X 9 3,44
1
X
2
5,2 4,8 1,7 10 3,15 X 10 3,49
1
X
2
1,9 3,6 5,1 4 1,74 X 8 3,24
1
X
2
5,8 5,9 1,5 12 4,3 1 12 4,42
1
X
2
1,6 5,4 5,5 11 3,85 X 11 3,9
1
X
2
3,0 2,3 4,4 3 0,72 1 4 2,14
1
X
2
2,8 2,4 4,4 2 0,38 1 3 1,96
1
X
2
4,0 3,8 2,1 6 1,78 X 2 1,9
1
X
2
4,9 4,3 1,8 8 2,47 X 7 3,15
1
X
2
3,7 4,7 1,9 5 1,75 1 5 2,78
1
X
2
1,8 4,2 4,9 7 2,36 X 6 3,06
1
X
2
2,7 3,0 3,3 1 0,28 X 1 0,55
 
Oddsmixen
Spelförslag
Odds Guide
1X2 1X2 OrdAvstGard OrdAvst
1
X
2
1,8 4,7 4,5 10 2,72 2 9 2,93
1
X
2
4,4 3,8 2,0 7 1,78 X 6 2,39
1
X
2
2,7 3,5 2,8 1 0,12 2 1 0,81
1
X
2
2,1 3,3 4,4 3 1,11 X 4 2,29
1
X
2
5,3 5,0 1,6 13 3,39 X 10 3,7
1
X
2
1,7 4,2 6,3 9 2,58 X 12 4,69
1
X
2
2,6 2,8 3,9 2 0,2 X 2 1,29
1
X
2
2,0 3,4 4,7 4 1,33 X 7 2,63
1
X
2
3,8 3,7 2,2 6 1,51 X 3 1,6
1
X
2
5,6 4,7 1,6 11 3,02 X 11 3,96
1
X
2
1,5 4,8 7,9 12 3,25 X 13 6,34
1
X
2
1,9 4,1 4,3 8 2,23 X 5 2,34
1
X
2
2,0 3,4 4,7 5 1,43 X 8 2,68
 
Wild 'n' Crazy (%)
Spelförslag
Odds Guide
1X2 1X2 OrdAvstGard OrdAvst
1
X
2
23% 39% 38% 1 1 2 4 16
1
X
2
40% 36% 24% 10 4 X 5 16
1
X
2
23% 37% 40% 4 3 X 6 17
1
X
2
25% 36% 39% 5 3 X 3 14
1
X
2
40% 43% 17% 6 3 1 10 26
1
X
2
15% 37% 48% 13 11 X 12 33
1
X
2
29% 35% 36% 2 1 X 1 7
1
X
2
20% 38% 42% 11 4 X 9 22
1
X
2
37% 38% 25% 3 1 1 2 13
1
X
2
44% 41% 15% 7 3 X 11 29
1
X
2
8% 44% 48% 12 4 X 13 40
1
X
2
23% 40% 37% 8 3 2 7 17
1
X
2
21% 38% 41% 9 3 X 8 20
 
Startodds
Spelförslag
Odds Guide
1X2 1X2 OrdAvstGard OrdAvst
1
X
2
2,14 3,80 3,40 7 1,26 2 7 1,66
1
X
2
4,30 3,50 1,95 8 1,55 X 8 2,35
1
X
2
2,18 3,30 3,65 4 1,12 X 5 1,47
1
X
2
2,38 3,15 3,40 3 0,77 X 2 1,02
1
X
2
3,60 4,75 1,84 11 1,76 1 11 2,91
1
X
2
1,77 3,45 5,60 10 1,68 X 12 3,83
1
X
2
2,55 3,20 3,10 2 0,55 2 1 0,65
1
X
2
1,94 3,55 4,35 9 1,61 X 10 2,41
1
X
2
3,35 3,45 2,23 5 1,12 1 4 1,22
1
X
2
4,10 4,20 1,80 12 2,3 1 9 2,4
1
X
2
1,27 5,75 10,50 13 4,48 X 13 9,23
1
X
2
2,30 3,45 2,75 1 0,45 2 3 1,15
1
X
2
2,00 3,25 3,60 6 1,25 X 6 1,6
 
Odds
Spelförslag
Odds Guide
1X2 1X2 OrdAvstGard OrdAvst
1
X
2
2,14
3,70
3,50
7 1,36 2 5 1,56
1
X
2
3,80
3,15
2,20
3 0,95 X 6 1,6
1
X
2
2,15
3,25
3,75
5 1,1 X 7 1,6
1
X
2
2,33
3,15
3,50
2 0,82 X 3 1,17
1
X
2
4,00
4,50
1,77
11 2,23 1 10 2,73
1
X
2
1,79
3,30
5,80
9 1,51 X 12 4,01
1
X
2
2,55
3,05
3,20
1 0,5 X 1 0,65
1
X
2
1,98
3,55
4,20
10 1,57 X 9 2,22
1
X
2
3,25
3,40
2,28
4 0,97 1 2 1,12
1
X
2
5,10
4,10
1,68
12 2,42 X 11 3,42
1
X
2
1,34
5,60
8,00
13 4,26 X 13 6,66
1
X
2
2,02
3,50
3,20
6 1,18 2 4 1,48
1
X
2
1,93
3,30
3,75
8 1,37 X 8 1,82
 
Stryktipset i sista stund
Spelförslag
Odds Guide
1X2 1X2 OrdAvstGard OrdAvst
1
X
2
36,1 24,8 39,0 1 2,9 1 1 14,18
1
X
2
44,9 25,5 29,6 2 15,3 2 2 19,4
1
X
2
44,9 25,5 29,6 3 15,3 2 3 19,4
1
X
2
44,9 25,5 29,6 4 15,3 2 4 19,4
1
X
2
44,9 25,5 29,6 5 15,3 2 5 19,4
1
X
2
44,9 25,5 29,6 6 15,3 2 6 19,4
1
X
2
44,9 25,5 29,6 7 15,3 2 7 19,4
1
X
2
44,9 25,5 29,6 8 15,3 2 8 19,4
1
X
2
44,9 25,5 29,6 9 15,3 2 9 19,4
1
X
2
44,9 25,5 29,6 10 15,3 2 10 19,4
1
X
2
44,9 25,5 29,6 11 15,3 2 11 19,4
1
X
2
44,9 25,5 29,6 12 15,3 2 12 19,4
1
X
2
44,9 25,5 29,6 13 15,3 2 13 19,4
 
Favoritodds (%)
Spelförslag
Odds Guide
1X2 1X2 OrdAvstGard OrdAvst
1
X
2
46% 26% 28% 7 18 2 7 20
1
X
2
25% 31% 44% 4 13 X 4 19
1
X
2
45% 30% 26% 5 15 X 5 19
1
X
2
42% 31% 28% 2 11 X 2 14
1
X
2
24% 21% 54% 11 30 1 10 33
1
X
2
54% 29% 17% 10 25 X 11 37
1
X
2
38% 32% 30% 1 6 X 1 8
1
X
2
49% 27% 23% 9 22 X 9 26
1
X
2
30% 28% 42% 3 12 1 3 14
1
X
2
19% 24% 57% 12 33 X 12 38
1
X
2
71% 17% 12% 13 54 X 13 59
1
X
2
45% 26% 29% 6 16 2 6 19
1
X
2
48% 28% 25% 8 20 X 8 23
 
Slumpade odds (%)
Spelförslag
Odds Guide
1X2 1X2 OrdAvstGard OrdAvst
1
X
2
45% 26% 29% 6 16 2 6 19
1
X
2
22% 28% 50% 8 22 X 8 28
1
X
2
44% 29% 27% 5 15 X 5 17
1
X
2
41% 31% 28% 3 10 X 2 13
1
X
2
27% 20% 53% 10 26 1 11 33
1
X
2
55% 28% 17% 11 27 X 12 38
1
X
2
38% 31% 31% 1 7 X 1 7
1
X
2
50% 28% 22% 9 22 X 9 28
1
X
2
29% 28% 43% 4 14 1 4 15
1
X
2
23% 23% 54% 12 31 1 10 31
1
X
2
75% 16% 9% 13 59 X 13 66
1
X
2
40% 27% 33% 2 7 2 3 13
1
X
2
46% 28% 26% 7 18 X 7 20
 
Enkelrader
Experttipset
Spelförslag
1X 2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
 
Horoskop tips Astrologens bästa tips enligt ditt stjärntecken!
♈  Väduren
Spelförslag
1X 2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
 
♉  Oxen
Spelförslag
1X 2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
 
♊  Tvillingarna
Spelförslag
1X 2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
 
♋  Kräftan
Spelförslag
1X 2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
 
♌  Lejonet
Spelförslag
1X 2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
 
♍  Jungfrun
Spelförslag
1X 2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
 
♎  Vågen
Spelförslag
1X 2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
 
♏  Skorpionen
Spelförslag
1X 2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
 
♐  Skytten
Spelförslag
1X 2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
 
♑  Stenbocken
Spelförslag
1X 2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
 
♒  Vattumannen
Spelförslag
1X 2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
 
♓  Fiskarna
Spelförslag
1X 2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
 

Notera att ‘Antal rätt’ indikerar antal möjliga rätt för enkelrader eller vid matematisk gardering.

Utdelning

Antal rättRätta raderUtdelning
13 rätt 52 44 877 kr
12 rätt 1630 807 kr
11 rätt 18576 38 kr
10 rätt 118832 0 kr
Total utdelning 4 354 902 kr
(47,31 % av omsättningen)