Resultat

[Uppdaterad: ]
Här visas senaste resultaten på Stryktipset, Europatipset och Topptipset.

   Vill du se tidigare, äldre resultat kan du söka efter dem på Söksidan (kan nås via förstoringsglaset -   - i huvudmenyn)!

Resultat Europatipset söndag 12 oktober 2025

Omsättning 6 701 024 kr

Spelstopp: 2025-10-12 17:59

Expert: Henrik Johansson

Söndagens Europatips påminner i mångt och mycket om torsdagens kupong – VM-kvalet tar stort utrymme och övergår i matcher under måndagen, när bland annat Sverige ånyo ska in i elden. Jämfört med föregångaren så har vi inga vänskapsmatcher på kupongen. Istället stoltserar Segunda División med tre drabbningar, bland annat ett derby från Kastilien och León där jag hamrar in spikkrysset. Mängder med stora favoriter synas, men Grekland, Litauen, Nordirland och i viss mån även Färöarna kan förhoppningsvis krydda utdelning. Vägen mot 13 rätt ligger öppen – vi kör igång!

Spikarna

2. Nederländerna - Finland - 1

Trots Nederländernas snedsteg hemma mot Polen (1-1) stormar de orangeklädda mot VM. Fyra vinster i övrigt och 17 mål på nämnda fighter gör att Ronald Koemans gäng leder sin kvalgrupp tämligen komfortabelt. Detta med tanke på att Polen föll borta mot Finland tidigare under kvalet.

Polackerna fick dock sin revansch på Finland i föregående samling när våra grannar inte hade något att säga till om i Chorzów. Med tanke på att Jacob Friis blåvita gäng även hunnit med att tappa poäng mot Litauen ser utsikterna till att lösa en topp 2-plats mörka ut. Det äldre gardet drar fortsatt ett tungt lass, även om allsvenska bekantskaper som Leo Walta och numera även Adrian Svanbäck hittas i Friis trupp.

Finlands kanske viktigaste spelare, kaptenen Lukás Hradecký, saknas dock på grund av skada och Vijami Sinisalo är ett tydligt nedköp mellan stolparna. Han såg inte helt komfortabel ut i torsdagens 2-1-seger mot Litauen och kommer minst sagt få det hett om öronen i Amsterdam när Nederländerna – med stjärnor som Dumfries, Reijnders och Gakpo – sätter fart.

Jag kan inte se hur detta relativt anonyma finska landslag ska ha något att hämta. Ettan är minst lika säker som den höga procenten till vänster antyder. Spika och vandra vidare.

3. Rumänien - Österrike - 2

Österrike tog en ny rekordseger när San Marino pulveriserades med 10-0 i torsdags. Även om Marko Arnautovic stack ut med fyra baljor är det Rangnicks kollektiv som ska lyftas. Faktum är att samtliga tio utespelare som startade matchen hamnade i poängprotokollet, något jag har svårt att se har skett i någon form av match på den här nivån tidigare.

Promenadvinsten mot San Marino var Österrikes femte raka i detta kvalspel och under söndagen kan VM-biljetten mer eller mindre kvitteras ut om det blir seger i Bukarest. En betydligt tuffare uppgift väntar där mot ett normalt svårspelat Rumänien, men det ska sägas att de gulklädda inte har varit att känna igen detta kval.

Veckans 2-1-vinst i vänskapsmatchen mot Moldavien var ytterligare en fingervisning på att Rumänien haft svårt att bygga vidare på sitt fina EM-slutspel samt kliniska Nations League-spel förra hösten. Med sju poäng efter fem matcher får Rumänien svårt att nå andraplatsen i gruppen, men samtidigt är just Nations League en livlina som gör att Lucescus manskap likväl lär få spela playoff till våren.

Ska minsta chans finnas på en topp 2-placering måste hur som helst Rumänien vinna detta och såvida de inte får in ett tidigt ledningsmål kommer de att bjuda Österrike på ytor. Det kommer att passa Rangnicks gästande lag som hand i handsken och jag ser alpmännen vara numret större på Arena Nationala. Upp till 55-60 procent är det spikbud till höger.

7. Burgos - Valladolid - X

Burgos hade svårt med målskyttet i fjol när de snittade under ett mål framåt per match. Denna säsong har öppnats bättre, mycket tack vare David González Ballesteros som har varit riktigt fin den senaste månaden. Totalt sett ser jag ändå Burgos som ett defensivt orienterat lag som sätter defensiven först.

De lär de också göra i söndagens derby mot tuffa Valladolid, som visar underliggande siffror för att ligga med i toppen av Segunda División men som har haft svårt med produktionen framåt. En poäng på de tre senaste matcherna vittnar knappast om gryende toppform hos de lilavita, som fortsatt ser ut att få klara sig utan tilltänkta målskytten Amath Ndiaye.

Jag tycker allt talar för en jämn och målsnål historia i Kastilien och León, inte minst med tanke på att detta är ett regionsderby. Jag blir faktiskt inte förvånad om detta tickar 0-0 hela vägen. Spikkrysset känns hur som helst som en intressant lösning när under 2,5 mål står i 2,55 (skrivet fredag).


Skrällen

4. Litauen - Polen - 1X2

Litauen står utan seger sex omgångar in i VM-kvalet, men det är uppenbart att de gulklädda har tagit kliv sedan Edgaras Jankauskas tog över för snart tre år sedan. Balterna har varit med i samtliga matcher, och då har ändå Nederländerna stått på andra sidan här i Kaunas. Vårens vändande möte mot Polen i Warszawa kan även inkluderas i ekvationen där Robert Lewandowski avgjorde med tio minuter kvar på uret.

Barcelona-stjärnan är tillbaka i landslaget efter att ha bojkottat dåvarande förbundskaptenen Michal Probierz i somras, något som förmodligen var orsaken till att förbundet tog in Jan Urban istället. Under hans ledning har resultaten – 1-1 borta mot Nederländerna och 3-1 hemma mot Finland – varit förbättrade, men jag menar fortsatt att det polska landslaget har sett bättre dagar. Framförallt har återväxten varit allt annat än bra.

Jag litar inte alls på Polen som storfavorit i en lurig bortamatch likt denna. De rödvita föll mot ett blåbär som Moldavien i senaste EM-kvalet och imponerade föga i veckans 1-0-seger mot Nya Zeeland. Vinner Jankauskas den taktiska kampen mot Urban löser Litauen poäng i Baltikum – 1X är givna inslag i min bok.


Systemförslag

1296 rader
1. Danmark - Grekland    1x2
2. Nederländerna - Finland    1
3. Rumänien - Österrike    2
4. Litauen - Polen        1x2
5. Färöarna - Tjeckien    x2
6. Cádiz - Huesca        1x2
7. Burgos - Valladolid    X
8. Málaga - Deportivo    x2
9. Sverige - Kosovo        1x2
10. Slovenien - Schweiz    2
11. Wales - Belgien        x2
12. Island - Frankrike    2
13. Nordirland - Tyskland    x2

/ Henrik Johansson

Expertens matchanalyser
Kupong
Spelförslag
Expertanalys
NrMatch 1X 2 (detaljer)
1 Danmark - Grekland 1 X 2 Grekland åkte på en ny sur förlust när Skottland drog den längsta stickan i Glasgow. Att britternas replik bara kom minuter efter Tsimikas ledningsmål efter en dryg timme tog udden av grekerna, som innan dess var det bättre laget. Väl lätta mål har dock trillat in bakom målvakten Tzolakis, som jag menar borde petas när Danmark väntar på Parken. Pölse-vurmarna frontar Grupp C efter veckans 6-0-demolering av Belarus och här kan de skaka av sig Grekland för gott. Med navet på mittfältet, Höjbjerg, avstängd är jag dock inte lika säker som den breda massan att detta kommer gå lätt för Danmark. Jag blickar brett och försöker jobba in minst en grekisk pinne i Köpenhamn.
2 Nederländerna - Finland 1 X 2 Finland gjorde jobbet i torsdags mot Litauen, men någon sprakande insats var det knappast från “Berguvarna”. Vikarierande målvakten Vijami Sinisalo gav inget stabilt intryck och när han ställs mot de nederländska stjärnorna ser jag flertalet bollar trilla in bakom Celtics reservkeeper. Nederländerna vann enkelt med 4-0 mot Malta och även om Finland normalt har en solid defensiv tror jag på liknande siffror i Amsterdam. Given etta.
3 Rumänien - Österrike 1 X 2 Rumänien har inte rosat marknaden i VM-kvalet men kan, via ett starkt Nations League-spel, ändå ta sig till Nordamerika i kommande playoff. Österrike ser däremot ut att kunna kvittera ut en direktbiljett till andra sidan Atlanten och efter torsdagens rekordseger mot San Marino (10-0), där samtliga utespelare i startelvan noterades för minst en individuell poäng, är självförtroendet på topp. Rumänien måste vinna och jag tror att de gulklädda går bort sig mot ett kontringsskickligt Österrike. Tvåa.
4 Litauen - Polen 1 X 2 Polen har fått en skjuts sedan Michal Probierz byttes ut mot Jan Urban på förbundskaptensposten. Framförallt har Lewandowski kommit tillbaka till landslaget och han är alltjämt vital för de rödvita. Med det sagt sprakar det inte på något sätt om polackerna som här ställs mot ett Litauen som har tagit kliv under Edgaras Jankauskas ledning. Tre kryss och tre uddamålsförluster vittnar om att balterna är på riktigt och kan hota även en helt vanlig dag. Jag missar knappast den rensande vänstersidan i Kaunas – bra skrällchans!
5 Färöarna - Tjeckien 1 X 2 Det var Árni Frederiksberg-show här i Tórshavn i torsdags när Färöarna gjorde slarvsylta av Montenegro. 4-0 skrevs de historiska segersiffrorna till efter att Klaksvík-anfallaren legat bakom allt. Stor cred till den lilla nationen, men mot Tjeckien kommer det att bli betydligt tuffare. Förstaplatsen gick upp i rök för pilsner-landet i och med 0-0-matchen mot Kroatien, men en pinne här säkrar playoff. Det ska bara Tjeckien lösa trots avsaknaden av Schick. X2 är en solid lösning ute i Atlanten.
6 Cadiz - Huesca 1 X 2 Cádiz har visat sig väldigt svårslagna och tassar med i toppen av Segunda División, men rent spelmässigt har det inte alls sett bra ut. “Den gula ubåten” visar bedrövliga underliggande siffror och går knappast säkert denna söndag. Huesca är inte mycket för världen, men har en gubben i lådan i Sergio Enrich samtidigt som Iker Kortajarena har en fin passningsfot. Detta känns vidöppet i min bok – alla tecken välkomnas tidigt där framförallt högersidan är av högsta intresse.
7 Burgos - Valladolid 1 X 2 Det blåser upp till derby i Kastilien och León under söndagen, men någon fotbollsfest lär det inte bli för den neutrala åskådaren. Dessa lag sätter defensiven först. Valladolid visar fin underliggande statistik, men det snittas under två mål per match när de lilavita är i farten. Avsaknaden av en pålitlig målskytt är tydlig och med Amath Ndiaye troligen borta blir det än mer påtagligt. Burgos är solida hemma men har ofta svårt att sätta pricken över i:et. Jag räknar kallt med ett fysiskt och målsnålt derby där resultat som 0-0 och 1-1 är troliga. Spikkrysset kittlar således.
8 Málaga - Deportivo La Coruña 1 X 2 Två anrika spanska klubbar går i klinch nere i Andalusien. Deportivo har sovit länge – faktum är att de gjort fler säsonger i tredjedivisionen än La Liga det senaste decenniet – men tycks ha vaknat ur sin dvala. Anförda av sylvassa Yeremay Hernández och super-suben Zakaria Eddachouri har galicierna seglat upp i serieledning, och sett till underliggande siffror är det befogat. Málaga har det tuffare och kommer närmast från fyra raka nederlag. Med Javi Montero avstängd blir saker och ting inte lättare för hemmalaget. När tvåan troligen överstreckas är dock en kryssgardering på sin plats.
9 Sverige - Kosovo 1 X 2 Mitt hjärta sa att Sverige skulle studsa tillbaka mot Schweiz i fredags. Ack så fel jag hade. Bristerna blev än mer påtagliga när svårighetsgraden på motståndet vreds upp och trots Bergvalls dubbla missar var Schweiz seger odiskutabel. De svenska grunderna – ett starkt kollektiv som byggs bakifrån – finns inte en skymt av och då går givetvis inte Blågult säkert mot det lag som pulveriserade Tomassons luftslott i Pristina för en månad sedan. Med bland annat Zhegrova tillbaka är Kosovo mer ordinarie nu än vad de var då och även om jag inleder med ettan är jag inte sen med att gardera hela vägen i Solna. 
10 Slovenien - Schweiz 1 X 2 Schweiz kan redan i den fjärde omgången säkra gruppsegern. Alpnationen är, tyvärr, på en helt egen nivå i denna grupp, något tre raka vinster och 9-0 i målskillnad tydligt understryker. Slovenien hade inte en sportmössa mot Schweiz i Basel och även om Oblak och gänget är ett helt annat lag hemma i Ljubljana har jag svårt att se värdnationen räcka till över 90 minuter mot ett kollektivt robust bortalag. Tvåan streckas i högsta laget, men upp till 60 procent är jag inne på att fatta spikklubban.
11 Wales - Belgien 1 X 2 Belgien tryckte på men fick, oväntat nog, inte hål på Nordmakedonien trots 13 hörnor, 25 avslut och närmare 3,0 i xG. Det gör att Grupp J är vidöppen inför avslutningen. Måndagens möte i Cardiff kan mycket väl bli avgörande, där Belgien kommer att vara betydligt mer nöjda med en pinne än Wales med hänsyn till tabelläget och det kommande spelschemat. Med den kvalitet som finns i gästernas trupp tror jag att de gör vad som krävs, även om Wales ska respekteras på de brittiska öarna. Jag nöjer mig med X2 i en batalj som lär bli betydligt mer tillknäppt än det vändande mötet i Bryssel (4-3). 
12 Island - Frankrike 1 X 2 Island stod för en stark upphämtning i den andra halvleken mot Ukraina efter dubbla Gudmundsson-mål, allt för att sedan tappa igen och förlora med 3-5. Den förlusten lär ha svidit rejält, inte minst för misslyckade målvakten Elías Oláfsson, och när än tuffare motstånd kommer på besök till Reykjavík ser jag ingen tillbakastuds. Island stod upp på ett föredömligt sätt i Paris i föregående samling, men här tror jag att vi får se ett mer påkopplat Frankrike och då ska det inte vara något snack. Given tvåa.
13 Nordirland - Tyskland 1 X 2 Grupp A är högintressant med tre nationer på sex poäng halvvägs in. Tyskland toppar numera gruppen trots premiärsmällen mot Slovakien, och det är i ärlighetens namn svårt att se “Die Mannschaft” tappa förstaplatsen. I Belfast kommer dock Julian Nagelsmanns lag testas av de högljudda fansen och den fysiska fotbollen som Nordirland spelar. Den räckte till tre poäng mot Slovakien på denna arena i fredags, men mot ett Tyskland med extremt mycket mer individuell skicklighet har jag ytterst svårt att se britterna lösa mer än max en pinne. X2 kan ses som helgarderat.
 

Visa

System
Rader: 1
Helgard:0

Halvgard:0
System:Matematiskt Rader:1
 
Resultat
Mål 1 X 2
3 - 1 1 X 2
4 - 0 1 X 2
1 - 0 1 X 2
0 - 2 1 X 2
2 - 1 1 X 2
1 - 0 1 X 2
0 - 1 1 X 2
3 - 0 1 X 2
0 - 1 1 X 2
0 - 0 1 X 2
2 - 4 1 X 2
2 - 2 1 X 2
0 - 1 1 X 2
Antal rätt:
  Mitt spel
Spikar och garderingar
1X 2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
 
  Statistik
MatchformInbördes
HemmalagBortalag HemmalagOavgjort. Bortalag
56%
67%
2 1 1
60%
24%
5 0 0
64%
67%
1 2 2
16%
47%
1 1 3
33%
58%
0 0 4
56%
51%
3 1 1
38%
27%
0 0 0
40%
51%
0 0 0
58%
62%
3 0 1
49%
56%
1 0 4
51%
42%
0 2 3
36%
64%
0 1 4
53%
60%
0 0 5
System
Svenska folket (%)
Spelförslag
Odds Guide
1X2 1X2 OrdAvstGard OrdAvst
1
X
2
61% 26% 13% 6 35 X 6 48
1
X
2
91% 7% 2% 13 84 X 13 89
1
X
2
16% 27% 57% 5 30 X 5 41
1
X
2
8% 23% 69% 9 46 X 10 61
1
X
2
13% 25% 62% 8 37 X 8 49
1
X
2
47% 33% 20% 2 14 X 2 27
1
X
2
34% 36% 30% 1 2 1 1 6
1
X
2
21% 31% 48% 3 17 X 3 27
1
X
2
70% 19% 11% 11 51 X 9 59
1
X
2
13% 26% 61% 7 35 X 7 48
1
X
2
17% 30% 53% 4 23 X 4 36
1
X
2
4% 13% 83% 12 70 X 12 79
1
X
2
9% 21% 70% 10 49 X 11 61
 
Tipper Odds
Spelförslag
Odds Guide
1X2 1X2 OrdAvstGard OrdAvst
1
X
2
1,9 4,8 3,7 4 1,83 2 4 2,92
1
X
2
1,4 6,4 6,6 13 5,01 X 13 5,17
1
X
2
5,3 5,6 1,6 8 3,68 1 9 4
1
X
2
6,4 6,1 1,5 12 4,6 X 12 4,89
1
X
2
4,6 2,1 3,3 2 1,24 2 2 2,48
1
X
2
1,5 5,8 5,8 10 4,24 X 10 4,32
1
X
2
1,7 4,3 5,5 7 2,58 X 7 3,8
1
X
2
5,1 4,0 1,8 5 2,17 X 6 3,35
1
X
2
2,0 4,5 3,5 3 1,51 2 3 2,52
1
X
2
4,8 4,2 1,8 6 2,37 X 5 3,03
1
X
2
2,6 2,6 4,5 1 0,05 1 1 1,9
1
X
2
6,1 6,1 1,5 11 4,58 1 11 4,65
1
X
2
1,6 5,5 5,4 9 3,82 2 8 3,89
 
Oddsmixen
Spelförslag
Odds Guide
1X2 1X2 OrdAvstGard OrdAvst
1
X
2
1,7 4,1 5,8 8 2,44 X 7 4,06
1
X
2
1,2 10,1 26,3 13 8,98 X 13 25,14
1
X
2
5,4 4,3 1,7 9 2,59 X 6 3,64
1
X
2
9,8 5,2 1,4 11 3,77 X 11 8,34
1
X
2
6,0 3,3 1,9 4 1,44 X 8 4,07
1
X
2
1,9 3,8 4,6 5 1,83 X 4 2,66
1
X
2
2,4 3,2 3,7 2 0,87 X 1 1,36
1
X
2
4,4 3,5 2,1 3 1,41 X 3 2,39
1
X
2
1,5 5,0 7,7 10 3,48 X 10 6,22
1
X
2
5,9 4,0 1,7 7 2,26 X 9 4,17
1
X
2
4,0 3,0 2,4 1 0,61 X 2 1,65
1
X
2
15,4 7,0 1,3 12 5,72 X 12 14,17
1
X
2
5,4 3,7 1,8 6 1,89 X 5 3,59
 
Wild 'n' Crazy (%)
Spelförslag
Odds Guide
1X2 1X2 OrdAvstGard OrdAvst
1
X
2
14% 40% 46% 12 6 X 7 32
1
X
2
3% 47% 50% 3 3 X 13 47
1
X
2
43% 40% 17% 4 3 X 4 26
1
X
2
49% 44% 7% 9 5 X 9 42
1
X
2
47% 43% 10% 7 4 X 8 37
1
X
2
25% 36% 39% 5 3 X 3 14
1
X
2
30% 36% 34% 2 2 2 1 6
1
X
2
38% 37% 25% 1 1 X 2 13
1
X
2
6% 44% 50% 13 6 X 11 44
1
X
2
45% 40% 15% 10 5 X 6 30
1
X
2
43% 40% 17% 6 3 X 5 26
1
X
2
50% 46% 4% 8 4 X 12 46
1
X
2
49% 44% 7% 11 5 X 10 42
 
Startodds
Spelförslag
Odds Guide
1X2 1X2 OrdAvstGard OrdAvst
1
X
2
1,68 3,60 5,00 6 1,92 X 7 3,32
1
X
2
1,12 9,00 23,00 13 7,88 X 12 21,88
1
X
2
3,25 3,60 2,05 4 1,2 1 3 1,55
1
X
2
7,50 4,20 1,42 8 2,78 X 8 6,08
1
X
2
9,00 4,90 1,32 9 3,58 X 9 7,68
1
X
2
2,05 3,20 3,80 3 1,15 X 4 1,75
1
X
2
2,50 3,15 2,85 1 0,35 2 1 0,65
1
X
2
3,20 3,20 2,28 2 0,92 1 2 0,92
1
X
2
1,24 5,75 11,00 10 4,51 X 11 9,76
1
X
2
4,25 3,60 1,79 5 1,81 X 5 2,46
1
X
2
4,25 3,80 1,74 7 2,06 X 6 2,51
1
X
2
26,00 8,00 1,13 12 6,87 X 13 24,87
1
X
2
10,00 6,00 1,24 11 4,76 X 10 8,76
 
Odds
Spelförslag
Odds Guide
1X2 1X2 OrdAvstGard OrdAvst
1
X
2
1,66
4,00
5,75
7 2,34 X 7 4,09
1
X
2
1,13
10,50
23,00
13 9,37 X 13 21,87
1
X
2
4,60
3,85
1,82
4 2,03 X 4 2,78
1
X
2
10,00
5,30
1,35
9 3,95 X 10 8,65
1
X
2
7,00
4,60
1,42
8 3,18 X 8 5,58
1
X
2
2,23
3,05
3,45
2 0,82 X 2 1,22
1
X
2
2,55
3,05
2,90
1 0,35 2 1 0,5
1
X
2
3,40
3,15
2,18
3 0,97 X 3 1,22
1
X
2
1,32
5,75
11,00
11 4,43 X 11 9,68
1
X
2
5,00
3,95
1,74
6 2,21 X 6 3,26
1
X
2
4,60
3,90
1,81
5 2,09 X 5 2,79
1
X
2
15,00
7,50
1,22
12 6,28 X 12 13,78
1
X
2
9,50
5,60
1,35
10 4,25 X 9 8,15
 
Favoritodds (%)
Spelförslag
Odds Guide
1X2 1X2 OrdAvstGard OrdAvst
1
X
2
59% 24% 17% 7 35 X 7 42
1
X
2
86% 9% 4% 13 77 X 13 82
1
X
2
21% 25% 54% 4 29 X 4 33
1
X
2
10% 18% 72% 9 54 X 9 62
1
X
2
13% 20% 66% 8 46 X 8 53
1
X
2
42% 31% 27% 2 11 X 2 15
1
X
2
37% 31% 32% 1 5 2 1 6
1
X
2
27% 30% 43% 3 13 X 3 16
1
X
2
74% 17% 9% 11 57 X 11 65
1
X
2
19% 25% 56% 6 31 X 6 37
1
X
2
21% 25% 54% 5 29 X 5 33
1
X
2
7% 13% 80% 12 67 X 12 73
1
X
2
10% 17% 72% 10 55 X 10 62
 
Slumpade odds (%)
Spelförslag
Odds Guide
1X2 1X2 OrdAvstGard OrdAvst
1
X
2
55% 26% 19% 6 29 X 7 36
1
X
2
85% 11% 4% 13 74 X 13 81
1
X
2
29% 26% 45% 3 16 1 3 19
1
X
2
12% 22% 66% 8 44 X 8 54
1
X
2
10% 19% 71% 9 52 X 9 61
1
X
2
46% 29% 25% 4 17 X 4 21
1
X
2
37% 30% 33% 1 4 2 1 7
1
X
2
30% 29% 41% 2 11 1 2 12
1
X
2
75% 16% 9% 10 59 X 10 66
1
X
2
22% 26% 52% 5 26 X 5 30
1
X
2
22% 24% 54% 7 30 X 6 32
1
X
2
4% 12% 84% 12 72 X 12 80
1
X
2
9% 16% 75% 11 59 X 11 66
 
Enkelrader
Experttipset
Spelförslag
1X 2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
 
Horoskop tips Astrologens bästa tips enligt ditt stjärntecken!
♈  Väduren
Spelförslag
1X 2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
 
♉  Oxen
Spelförslag
1X 2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
 
♊  Tvillingarna
Spelförslag
1X 2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
 
♋  Kräftan
Spelförslag
1X 2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
 
♌  Lejonet
Spelförslag
1X 2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
 
♍  Jungfrun
Spelförslag
1X 2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
 
♎  Vågen
Spelförslag
1X 2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
 
♏  Skorpionen
Spelförslag
1X 2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
 
♐  Skytten
Spelförslag
1X 2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
 
♑  Stenbocken
Spelförslag
1X 2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
 
♒  Vattumannen
Spelförslag
1X 2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
 
♓  Fiskarna
Spelförslag
1X 2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
 

Notera att ‘Antal rätt’ indikerar antal möjliga rätt för enkelrader eller vid matematisk gardering.

Utdelning

Antal rättRätta raderUtdelning
13 rätt 3 566 236 kr
12 rätt 110 8 711 kr
11 rätt 1640 318 kr
10 rätt 14894 73 kr
Total utdelning 4 265 700 kr
(63,66 % av omsättningen)