Resultat

[Uppdaterad: ]
Här visas senaste resultaten på Stryktipset, Europatipset och Topptipset.

   Vill du se tidigare, äldre resultat kan du söka efter dem på Söksidan (kan nås via förstoringsglaset -   - i huvudmenyn)!

Resultat Europatipset onsdag 26 april 2023

💰 Jackpot ca 3,5 milj kr
Omsättning 9 179 872 kr

Spelstopp: 2023-04-26 19:29

Expert: Henrik Johansson

Ett mäktigt Europatips med 3,5 miljoner i jackpot kommer till oss under onsdagen. Seriefinalen i Premier League toppar kupongen som även kantas av ligafotboll från The Championship samt toppdivisionerna i Spanien, Grekland och Schweiz. Tre cupsemifinaler från Italien, Portugal och Norge tar även plats på denna mäktiga rad. 13 rätt och hög utdelning ska inte vara någon omöjlighet. Mina främsta drag på vägen dit finner ni nedan. Lycka till!

Spikarna

1. Manchester City - Arsenal - 1

Arsenal har fem poäng tillgodo på Manchester City i titelstriden inför onsdagens seriefinal, men det är fördel de regerande mästarna från Eastlands efter den senaste tidens resultat. City har nämligen två matcher i handen på The Gunners och med ett lättare återstående spelschema är det klar fördel Pep Guardiolas manskap även vid ett oavgjort resultat denna lillördagsafton.

The Gunners har onekligen visat guldfrossa på slutet. Artetas gäng kommer från tre raka kryss där det senaste hemma mot Southampton var uppseendeväckande. Sju insläppta på dessa fighter oroar onekligen och en spelare som Thomas Partey har varit direkt formsvag. Framförallt ser backlinjen inte alls lika stabil ut när Rob Holding spelar istället för skadade William Saliba. Samtidigt har Aaron Ramsdale varit instabil på slutet. Det faktum att Granit Xhaka kan vara åter från sjukdom är såklart positivt, men det kommer räcka föga mot ett urstarkt hemmalag.

Manchester City gjorde processen kort med Sheffield United i semifinalen av FA-cupen i helgen. De ljusblå kunde gå på halvfart och segra med 3-0 efter att Riyad Mahrez stått för ett hattrick. Därmed har City elva vinster och ett kryss på sina tolv senaste tävlingsmatcher. Enda matchen som inte slutade med seger var mötet borta mot Bayern München där 1-1 räckte mer än väl för att enkelt avancera till semifinal i Champions League.

Det är ett City som spelar sin bästa fotboll för säsongen som ställs mot ett Arsenal som är inne i en formsvacka. Då ska det inte vara något som helst snack på Etihad Stadium. Jag ser en ensidig historia framför mig där jag tror hemmalaget vinner komfortabelt. Ettan är en given spik i min bok.

6. Inter - Juventus - 1

“Derby d’Italia” väcker alltid heta känslor och så kommer definitivt även onsdagens kamp på San Siro göra. En finalplats i Coppa Italia finns i potten och det är status quo efter att lagen spelat 1-1 på Allianz Stadium i det inledande mötet. Där kvitterade Lukaku sent i en stökig tillställning där såväl belgaren som Cuadrado och Handanovic åkte ut på tilläggstid. De två sistnämnda är avstängda denna afton men Lukaku har fått sin avstängning hävd och finns således tillgänglig.

Det är onekligen positivt för buffeln från Antwerpen visar fin form. I helgens ligamatch mot Empoli låg Lukaku bakom allt när Inter segrade med 3-0. Viktigt där var även att Lautaro hittade nätet. Den offensiva duon kan så mycket mer än de visat under säsongen. Överlag ser truppläget bra ut för de blåsvarta denna afton där Milan Skriniar egentligen är enda kännbara avbräcket.

Juventus, som föll tungt mot Napoli i helgen, har det också bra ställt på den fronten även om Cuadrado saknas. Värre är den formsvacka “Den gamla damen” befinner sig i som visar tre raka nederlag i ligan och blott ett gjort mål. Allegri får inte anfallsspelet att flyga där Dusan Vlahovic inte levt upp till sin höga prislapp. Serben har faktiskt inte målat mot italienskt motstånd sedan början av februari.

Gästerna från Turin har trivts förhållandevis bra i detta rivalmöte men här tror jag de får ge vika. Jag håller Inter högre och med hemmapublikens hjälp ska Inzaghis manskap kunna ta sig vidare till final i Coppa Italia. När ettan ser ut att streckas till rimlig procent väljer jag därför att greppa tag i spikklubban. Fint singelstreck!

12. St. Gallen - Lugano - 1

St. Gallen har inte fått det att stämma under våren. De grönvita från skidmeckat visar sju raka utan seger men rent spelmässigt har det inte sett så illa ut. Expected Goals har vunnits i flera av dessa matcher, inte minst i den sura 2-3-förlusten mot Winterthur där St. Gallen dominerade med eftertryck.

Med rutinerade tränaren Peter Zeidler vid rodret lär ändå inte hemmalaget stressa upp sig och jag ser trenden brytas redan denna onsdag. Hemma på Kybunpark är St. Gallen normalt att räkna med och lagets speciella målskytt, Jérémy Guillemenot, visar dessutom fin form. Leon Dajaku är avstängd denna afton men tysken har varit direkt misslyckad sedan han anslöt på lån från Sunderland.

Lugano, som återfinns fyra pinnar före i tabellen, har poängmässigt gått betydligt bättre under våren. Landslagsmanen Renato Steffen är givetvis en spelare att framhäva såväl som rutinerade Jonathan Sabbatini och strikern Zan Celar, men som helhet håller jag de svartvita gästerna som snäppet sämre än St. Gallen.

Här på Kybunpark har Lugano generellt haft det tufft de senaste åren och även denna onsdag får Mattia Croci-Tortis gäng finna sig i att slå ur tydligt underläge. Tipparna ser dock ut att bli form- och tabelltittande vilket gör att fint värde dukas upp till vänster. Upp till 55 procent gillas spikettan skarpt i nordöstra Schweiz.

Skrällen

7. Rayo Vallecano - Barcelona - 1X

Barcelona kommer plocka hem sin 28:e ligatitel men säsongen i helhet har inte varit någon succé för Xavis gäng. Det slutade som bekant med fiasko i Europaspelet och 0-4-förlusten mot Real Madrid i semifinalen av Copa del Rey är svår att smälta. Noterbart är att katalanerna bara gjort ett mål på sina fyra senaste tävlingsmatcher, vilket kom i helgens 1-0-viktoria mot Atlético Madrid.

Nio insläppta efter 30 omgångar är givetvis sensationella siffror men offensivt har inte Barcelona sprakat. Robert Lewandowski toppar skytteligan men 17 mål är underkänt för polacken som blott hittat nätet i en match de två senaste månaderna. Spelet har gått i stå för katalanerna som saknar sin stora pådrivare på mittfältet, Sergio Busquets.

Då kan mycket väl nästa poängtapp komma när Rayo Vallecano står för motståndet i utkanten av Madrid. Värdarna har, trots helgens 1-2-förlust mot Real Sociedad, alltjämt en liten chans att lösa en Europaplats. Insatsen i Baskien var bra och noterbart är att Rayo bara förlorat en av sina sex senaste hemmamatcher.

Anmärkningsvärt är dessutom att Barcelona blott löst en pinne mot Rayo sett till lagens tre senaste möten, och i dessa fighter inte lyckats överlista Stole Dimitrievski. Jag tror den nordmakedonska landslagskeepern kan stänga igen butiken igen och lösa minst en pinne åt sitt Vallecano. Fin skrällchans och som strecken sitter är den överstreckade tvåan sista tecken in.
 

Systemförslag

 Enkelrad96 raderR 4-4-144 (12)3456 rader
1. Manchester City - Arsenal1111
2. West Ham - Liverpool2X2X2X2
3. Chelsea - Brentford111X1X
4. Nottingham - Brighton222X2
5. Sheffield United - West BromwichX1X21X21X2
6. Inter - Juventus1111
7. Rayo Vallecano - Barcelona11X1X21X2
8. Getafe - Almería11X1X1X
9. Atlético Madrid - Mallorca111X1X
10. Famalicao - Porto2X21X2X2
11. AEK Aten - PAOK1111X
12. St. Gallen - Lugano1111
13. Lilleström - Bodö/Glimt1121X21X2


 

/ Henrik Johansson

Expertens matchanalyser
Kupong
Spelförslag
Expertanalys
NrMatch 1X 2 (detaljer)
1 Manchester City - Arsenal 1 X 2 Seriefinal i Premier League där jag tror att det inte kommer vara något snack. City flyger fram för stunden, Arsenal gör det inte. Serieledarna från norra London visar tre raka oavgjorda matcher och sju insläppta mål. Saliba är minst sagt saknad och ersättaren Holding kommer få ytterst svårt att hantera Haaland. Jag tror inte bara City segrar och kopplar ett järngrepp om guldet – jag tror även detta rinner iväg till stora siffror i ljusblå favör. Banketta.
2 West Ham - Liverpool 1 X 2 Liverpool löste slutligen tre pinnar mot Nottingham, även om det satt längre in än väntat. Femteplatsen finns nu i egna händer och känslan är att vi kommer få se Klopps röda armé avsluta starkt. West Ham har tagit ett skutt från den absoluta bottenstriden i och med sju poäng på de tre senaste. Fyra olika målskyttar noterades i 4-0-krossen mot Bournemouth men här blir det tuffare emot för The Hammers. X2 känns tryggt på London Stadium.
3 Chelsea - Brentford 1 X 2 Londonderby mellan två tabellgrannar (inför veckans omgång) i Premier Leagues mittenskikt. Chelsea har som bekant gjort en katastrofal säsong och faktum är att The Blues gått på pumpen i samtliga fyra matcher sedan Lampard tog över. Brentford visar också svag form med sex raka utan seger och får finna sig i att slå ur underläge på Stamford Bridge. Kan man få ettan under 60 procent överväger jag att spika, även om Chelsea knappast är någon favorit att hålla i handen.
4 Nottingham Forest - Brighton 1 X 2 Det blev en tung förlust efter straffar i FA-cupsemifinalen mot Manchester United för Brighton. 120 minuters fotboll i söndags sitter givetvis i benen men jag ser likväl “Fiskmåsarna” som tydliga favoriter mot Premier Leagues sämsta lag just nu. Nottingham visar elva raka utan seger och har, trots få poäng upp till säker mark, redan ena foten i The Championship. Forest löser knappast mer än en pinne mot ett betydligt skickligare Brighton. Spikbud på tvåan där X2 är ett lås som heter duga.
5 Sheffield U - West Bromwich 1 X 2 Tre poäng de avslutande fyra omgångarna är allt som behövs för att Sheffield United av egen maskin ska säkra direktuppflyttning till Premier League. Det kommer naturligtvis The Blades lösa men jag är inte övertygad om att fansen får fira denna afton. West Bromwich är i högsta grad med i playoff-striden och kommer sälja sig dyrt på Bramall Lane. 1-2-förlusten mot Sunderland var sur, men WBA stod för en bra insats och förtjänade betydligt mer. Noterbart är att gästerna vunnit sina två senaste bortamatcher och här ska de definitivt kunna bjuda upp till kamp. När ettan skenar iväg är X2 givna inslag på mina system.
6 Inter - Juventus 1 X 2 Returmöte i semifinalen av Coppa Italia. Lagen spelade 1-1 i en stökig tillställning i Turin där tre spelare såg rött på tilläggstid. Lukakus avstängning har blivit hävd och jag tror belgaren hittar nätet denna afton, precis som han gjorde två gånger om i helgen mot Empoli. Juventus har gått på pumpen tre raka matcher i Serie A och ser förvånansvärt bleka ut offensivt. Även om “Den gamla damen” trivts mot rivalerna från Milano håller jag Inter som tämligen klara favoriter på San Siro. Spikettan gillas hela vägen upp till 50 procent.
7 Rayo Vallecano - Barcelona 1 X 2 Barcelona har blott gjort ett mål på sina fyra senaste matcher (Copa del Rey inräknad) och Rayo Vallecano är en motståndare katalanerna brukar ha svårt för. En pinne och noll mål är Barcas facit mot onsdagens kombattant sett till lagens tre senaste möten. Rayo gör det bra och har alltjämt en liten chans att nå en Europaplats. Hemma i Vallecas är de rödvita starka och här tycker jag de har toppchans att åtminstone lösa en pinne mot La Ligas serieledare. 1X är en spännande väg att vandra.
8 Getafe - Almería 1 X 2 Otroligt viktiga poäng står på spel på Coliseum Alfonso Pérez där två tabellgrannar som befinner sig precis ovanför nedflyttningsstrecket strålar samman. Almería gör en klart godkänd säsong i egenskap av nykomlingar men andalusierna har ännu inte segrat på resande fot. Getafe är i sin tur ett gediget hemmalag som inte gått på pumpen framför sina fans sedan januari. Även om fint värde dukas upp till höger har jag svårt att se Almería lösa mer än en pinne. 1X bör räcka för att rätta grönt.
9 Atlético Madrid - Mallorca 1 X 2 Efter ett koppel av vinster fick Atlético Madrid ge vika när de föll med 0-1 på Camp Nou. Diego Simeones lag fortsätter med det sagt att agera stabilt, utan att för den sakens skull ösa in mål. Mycket talar för att huvudstadsmännen hittar tillbaka till vinnarspåret denna onsdag, men samtidigt störs värdarna av avbräck på rollspelare som Savic och Koke. Mallorca är vid god vigör och tog sig upp på den övre halvan efter 3-1-vinsten mot Getafe. Gästerna lider med det sagt av dubbla avstängningar och ska givetvis vara mer än nöjda om de får med sig en poäng från Madrid. 1X ramar in detta.
10 Famalicao - Porto 1 X 2 Semifinal i Taca de Portugal som spelas över två möten. Porto behöver således inte gå all in för att vinna denna match och det skulle inte förvåna om “Drakarna” sparar lite på krutet med tanke på att de har ett derby mot Boavista till helgen. Famalicao är i lysande slag med fem vinster på sina sex senaste vilket tagit upp laget till en sjätteplats i Primeira Liga. Här ska värdarna kunna bjuda upp till kamp, och åtminstone ett kryss bör ta plats bredvid utgångstvåan i en troligen målsnål historia.
11 AEK Aten - PAOK Thessaloniki 1 X 2 Fem omgångar återstår i grekiska Super League och det är AEK Aten samt Panathinaikos som gör upp om guldet. De förstnämnda har radat upp fyra raka vinster och visat sig vara grymt starka på nybyggda arenan Agia Sophia Stadium. I Levi García finns dessutom en matchvinnare av rang. PAOK har haft det tufft i Mästerskapsgruppen och får istället rikta in sig på cupfinalen som spelas mot just AEK Aten om en månad. Här tror jag däremot gästerna väger för lätt – högst trolig etta.
12 St. Gallen - Lugano 1 X 2 St. Gallen har tappat mark den senaste tiden men har, trots sju raka utan seger, inte speciellt långt upp till Luzern på andraplatsen. Spelmässigt har det inte sett så illa ut som resultaten antyder och hemma på Kybunpark är de grönvita att räkna med. Lugano återfinns fyra poäng före i tabellen men är i mitt tycke ett något sämre fotbollslag. Kan St. Gallen hantera Renato Steffen och Zan Celar blir det seger. Med fint värde till vänster spikar jag ettan.
13 Lilleström - Bodö/Glimt 1 X 2 Semifinal i NM Cup, en tävling som Bodö/Glimt inte lyckats plocka hem sedan 1993. Fjolårstvåan i Eliteserien har öppnat säsongen piggt men Lilleström på Åråsen Stadion blir något att bita i. De hemmahörande “Kanariefåglarna” slog tillbaka de regerande mästarna Molde på denna arena i helgen och har spjutspetsen Akor Adams i fint slag. Den lågt streckade ettan kittlar, men med tanke på Glimts höga kapacitet plockar jag även gärna med tvåan i ett tidigt skede. Helst samtliga tecken.
 

Visa

System
Rader: 1
Helgard:0

Halvgard:0
System:Matematiskt Rader:1
 
Resultat
Mål 1 X 2
4 - 1 1 X 2
1 - 2 1 X 2
0 - 2 1 X 2
3 - 1 1 X 2
2 - 0 1 X 2
1 - 0 1 X 2
2 - 1 1 X 2
1 - 2 1 X 2
3 - 1 1 X 2
1 - 2 1 X 2
4 - 0 1 X 2
1 - 2 1 X 2
1 - 0 1 X 2
Antal rätt:
  Mitt spel
Spikar och garderingar
1X 2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
 
  Statistik
MatchformInbördes
HemmalagBortalag HemmalagOavgjort. Bortalag
0%
0%
---
0%
0%
---
0%
0%
---
0%
0%
---
0%
0%
---
0%
0%
---
0%
0%
---
0%
0%
---
0%
0%
---
0%
0%
---
0%
0%
---
0%
0%
---
0%
0%
---
System
Svenska folket (%)
Spelförslag
Odds Guide
1X2 1X2 OrdAvstGard OrdAvst
1
X
2
67% 19% 14% 11 48 X 11 53
1
X
2
22% 23% 55% 6 32 X 4 33
1
X
2
57% 25% 18% 7 32 X 6 39
1
X
2
15% 20% 65% 10 45 X 10 50
1
X
2
55% 25% 20% 5 30 X 5 35
1
X
2
51% 29% 20% 3 22 X 3 31
1
X
2
18% 25% 57% 8 32 X 7 39
1
X
2
57% 28% 15% 4 29 X 8 42
1
X
2
77% 17% 6% 13 60 X 13 71
1
X
2
14% 23% 63% 9 40 X 9 49
1
X
2
70% 20% 10% 12 50 X 12 60
1
X
2
48% 27% 25% 2 21 X 2 23
1
X
2
27% 26% 47% 1 20 1 1 21
 
Startodds
Spelförslag
Odds Guide
1X2 1X2 OrdAvstGard OrdAvst
1
X
2
1,55 4,55 5,80 12 3 X 10 4,25
1
X
2
3,93 3,95 1,89 7 2,04 1 6 2,06
1
X
2
1,71 3,97 5,00 9 2,26 X 9 3,29
1
X
2
6,00 4,55 1,54 13 3,01 X 11 4,46
1
X
2
2,09 3,44 3,61 3 1,35 X 2 1,52
1
X
2
2,00 3,33 3,65 2 1,33 X 3 1,65
1
X
2
4,45 3,83 1,78 8 2,05 X 8 2,67
1
X
2
1,97 3,52 3,92 4 1,55 X 4 1,95
1
X
2
1,43 4,30 8,60 10 2,87 X 13 7,17
1
X
2
6,40 4,30 1,37 11 2,93 X 12 5,03
1
X
2
1,74 3,42 4,10 5 1,68 X 7 2,36
1
X
2
1,75 3,60 3,80 6 1,85 X 5 2,05
1
X
2
3,11 3,39 2,02 1 1,09 1 1 1,37
 
Slumpade odds (%)
Spelförslag
Odds Guide
1X2 1X2 OrdAvstGard OrdAvst
1
X
2
62% 21% 17% 10 41 X 10 45
1
X
2
25% 24% 51% 5 26 1 5 27
1
X
2
57% 24% 19% 9 33 X 9 38
1
X
2
16% 21% 63% 11 42 X 11 47
1
X
2
46% 28% 26% 2 18 X 2 20
1
X
2
47% 28% 25% 3 19 X 3 22
1
X
2
21% 25% 54% 8 29 X 8 33
1
X
2
49% 27% 24% 4 22 X 4 25
1
X
2
67% 22% 11% 13 45 X 13 56
1
X
2
14% 21% 65% 12 44 X 12 51
1
X
2
52% 26% 22% 6 26 X 7 30
1
X
2
51% 25% 24% 7 26 X 6 27
1
X
2
29% 27% 44% 1 15 1 1 17
 
Enkelrader
Experttipset
Spelförslag
1X 2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
1
X
2
 

Notera att ‘Antal rätt’ indikerar antal möjliga rätt för enkelrader eller vid matematisk gardering.

Utdelning

Antal rättRätta raderUtdelning
13 rätt 27 171 859 kr
12 rätt 549 2 391 kr
11 rätt 6402 111 kr
10 rätt 47858 31 kr
Total utdelning 8 147 072 kr
(88,75 % av omsättningen)