Stryktipset på Toutube
Stryktipspodden v.50 - Gäst Timothy Härold

Stryktipspodden v.50 - Gäst Timothy Härold

Stryktipspodden v.49 - Cavani - Uruguays Marcus Berg

Stryktipspodden v.49 - Cavani - Uruguays Marcus Berg

Stryktipspodden v.48 - 12 Miljoner Jackpot!

Stryktipspodden v.48 - 12 Miljoner Jackpot!

RoboBet 4.0

RoboBet 4.0 ute nu!

Smartare tippare vinner mest!

RoboBet

Tips-SM 2020

Tips-SM

I år anordnas Tips-SM för 24:e året i rad - Sveriges pouläraste tävling för fotbolls- och tipsentusiaster. Tävlingen som anordnas av Svenska Spel under sex stryktipsomgångar i oktober och november.

Kolla aktuell ställning i Tips-SM på Svenskaspel.se

I år startar Tips-SM vecka 42, lördagen den 17 oktober. Som tidigare är utmaningen att tippa ett 64-raderssystem på Stryktipset i sex veckor och få så många rätt som möjligt i varje omgång. En skillnad mot tidigare år är att det i år inte kommer att arrangeras någon final och tävlingen är således avgjord efter de sex tipsomgångarna.
Den spelare och det lag som ligger på förstaplats efter sex veckor kan titulera "Svensk Mästare i Stryktips"!

Kolla alla regler på SvenskaSpel.se

Tips-SM på Tipper.se

På Tipper.se kommer du under kvalveckorna få rikligt med 64-raders förslag för att ge dig bästa förutsättningar för framgångsrikt tävlande. Här kommer du också kunna följa resultatutvecklingen vecka för vecka under hela kvalspelet.

Vi ser fram mot ett riktigt spännade Tips-SM!

Stryktipspodden v.50 - Gäst Timothy Härold

Stryktipspodden v.50 - Gäst Timothy Härold

Stryktipspodden v.49 - Cavani - Uruguays Marcus Berg

Stryktipspodden v.49 - Cavani - Uruguays Marcus Berg

Stryktipspodden v.48 - 12 Miljoner Jackpot!

Stryktipspodden v.48 - 12 Miljoner Jackpot!

Tips-SM 2020 - Aktuell ställning

Här redovisas ställningen i Tips-SM löpande, omgång för omgång.

Invividuellt

Scrolla ner till ställningen i lagtävlingen!

Kolla in hela resultatlistan på SvenskaSpel.se

PositionPoängSpelareOmg 1Omg 2Omg 3Omg 4Omg 5Omg 6
152Sergio Pinto - Söderköping1011612910
252Daniel Hansson - Göteborg9101291011
352Göran Gustafsson - Uppsala6911101111
451Anders Brelind - Göteborg109913108
551Per Prim - Barsele989121110
651Mats Johansson - Kristianstad1091210810
751Magnus Campelo - Segeltorp7101111811
851Jörgen Rimsby - Nykvarn799111111
951Karl Johansson - Grästorp6910101111
1051Martin Härnälv - Nossebro8109111011
1151Kurt Rudolfsson - Bromma1099101111
1251Anton Olsson - Västerås61011101010
1350Joel Tivemo - Göteborg7106121011
1450Lennart Karlsson - Limhamn6101271110
1550Ola Sturesson - Löttorp510111289
1650Gabriel Fahlström - Vara987121011
1750Karl Kolmodin - Visby6810101012
1850Bengt Fors - Hofors127991010
1950Stefan Wall - Helsingborg910912910
1950Stefan Kolström - Åkersberga510912910
2150Kennet Grahn - Åsele7116111110
2250Daniel Ströbeck - Perstorp116811911
2350Seppo Vickman - Arboga1011871110
2450Bennet Lundberg - Hisings kärra7118101011
2550Nils Norin - Hässelby699101111
2650Jonny Lindström - Vidsel510911119
2750Anna Persson - Solna810991111
2850Ludvig Nilsson - Täby118910911
2950Gunnel Hermansson - Öckerö511111099
3050Mikael Wretman - Nybro101189911
3150Henrik Ögren - Östersund1011910710
3250Christian Bergström - Stockholm9107111010
3350Harald Segerstedt - Luleå7910111010
3450Anneli Eliasson - Bengtsfors6910111010
3550Carl Jansson - Gävle1010791011
3550Erik Gustafsson - Klippan1110710910
3750Niklas Pettersson - Tierp9107101011
3750Kari Nyman - Motala9107101110
3950Bror Pantzare - Vagnhärad51010101010
4050Christoffer Danborg - Finspång81010101010
4149Sten Svanberg - Askim610713109
4249Erik Hansson - Göteborg9981399
4349Thomas Ramstedt - Borås12679912
4449Tobias Holma - Farsta57912912
4549Göran Nilsson - Stenungsund68912812
4649Mats Waldaeus - Stockholm6106101112
4749Stefan Robertsson - Storvreta711612910
4849Mats Gråbo - Mockfjärd497121011
4949Magnus Zackrisson - Kungälv710812118
5049Jonatan Frid - Trelleborg711812810
5149Gull Larsson - Älekulla688101112
5149Marko Kontio - Bohus128811810
5349André Lundin - Rottneros78911912
5449Peter Emfeldt - Stockholm881012910
5549Mikael Dahlkvist - Furudal101279810
5649Olof Pesonen - Söderhamn809101012
5749Mats Gustafsson - Smålandsstenar689101012
5849Peter Höglund - Undersåker851210910
5949Per Andersson - Sölvesborg681012910
6049Dennis Råberg - Järfälla710812910
6149Mikael Nyberg - Holsbybrunn781010912
6249Christer Hagström - Eksjö95991210
6349Reidar Lunde - Östersund99812109
6449Ola Svensson - Lidingö71099129
6549Tomas Lindgren - Uppsala99109812
6649Sigvard Johansson - Lidköping61091299
6749Mikael Hellsén - Gnesta881111811
6849Sven Andersson - Brämhult0107111011
6949Jon Pettersson - Bollnäs6117101110
7049Erik Persson - Vega7116101011
7149Patrik Andersparr - Huskvarna911511810
7249Kurt Abrahamsson - Vänersborg871091111
7349Håkan Berglind - Bålsta811109118
7449Samuel Bungsmuhr - Stockholm911710118
7549Tony Andersson - Hönö897111011
7649Mikael Eriksson - Västra frölunda861011119
7749Mohamad Kharraziha - Lund118911810
7849Dan Kristiansson - Tyresö107811911
7949Bengt Mattsson - Asarum610811911
7949Rickard Öhrn - Gävle810791111
8149Mats Emme - Öckerö898111011
8249Oscar Mattisson - Malmö598111110
8349Jonny Wallberg - Motala11999117
8449Lars-peter Jernestål - Tenhult99119711
8549Björn Olsson - Osby91191189
8649Fredrik Hammarström - Sundsvall91171199
8749Pär Tidqvist - Nyhamnsläge8101010711
8849Alexander Björlin - Lundsbrunn1087111010
8949Andreas Karlsson - Tyresö1068101011
9049Max Lindell - Stockholm8107111010
9149Stefan Andersson - Stenstorp7108101110
9249Mevludin Haskovic - Tranås8116101010
9349Emil Svensson - Kungsäter1080101011
9449Karl Gustafsson - Skärholmen799101011
9449Jan Rydberg - Västerås910791110
9649Mikael Andersson - Färgelanda910911810
9649Monica Vallberg - Umeå109981011
9649Daniel Jansson-ekrot - Svenljunga109791110
9949Albin Pettersson - Långserud910911810
10049Morgan Almqvist - Vejbystrand979111010

Lagtävlingen

Scrolla upp till ställningen i den individuella tävlingen!

Kolla in hela resultatlistan på SvenskaSpel.se

PositionPoängSpelareOmg 1Omg 2Omg 3Omg 4Omg 5Omg 6
1190IF Lokomotiv Blackeberg402635433636
2187No Fomo363628423835
3185No shame in winning333033423740
4185Vinbalens vänner313535413539
5185Alkisligan343629403837
6184Mighty Ones333931433633
7184Turgubbarna303431423641
8184Team Flasköl333430423837
918410 rätt på en bra dag293131414041
10184Jonjomatchvinnare273234413938
11184PIGBO293333384040
12184Team Ängen273534393640
13184Tipssällskapet DS323336383839
14183Småländsk samling303237403242
15183Royal Waggler Pancho mfl293631403442
16183Team Kese Boys313235423638
17183Matfocus K-S193236423835
18183El gatoz303333413739
19183PRODOC243831413538
20183Gorillaz313832413834
21183Team VA294033403337
22183Greenheads293639373932
23183Super femman283039383838
24183Winners Takers253639363636
25183Tipsexperterna69382937363537
26182Yvonnes yngel253532393442
27182STATOILERS293335423537
28182Ziggezagge272840413934
29182Barse extra323631413439
30182LOTK343529413438
31182HJ Bredd343335413438
32182Team 2 rätt263732413537
33182Mågarna323632413736
34182WESTCOAST373431413436
35182ANDELSKUNGEN TEAM PRO343532384035
36182Fredagsklubben II283534383540
37182Onside313534403736
38182Calzone Family273436364036
39182Döba302937393739
40182Lag Långburk293931373837
41182Sörens Brats293335373938
42182Pip353439373237
43181Lag Leffe363726433530
44181FLOW Motion323333363643
45181Team Tumba333632413239
46181Finally Olearys283830393440
47181Fc skräp293933403138
48181WeStillBelieve303134403838
49181Gröparnas A-lag313632353840
50181Shadowlands Delayed313434383540
51181Ingen ko på taket263434373640
52181Aarland Gamblers283435393538
53181SKOSKAV303935383435
54181Godishuset333137393735
55181TeamPiotr323537393337
56181Finn13rätt373631393534
57181Kärnverksamheten363134353937
58181C-Skiftet263435393637
59181Tippa Fel Med Gänget263535373539
60181Rally1263634383637
61180El Giorgios313331433241
62180Tippex Varberg303135393243
63180Bodden302935433636
64180Allinstjärnorna243432433536
65180414OSV313928423533
66180Tipslappen303532423833
67180Borglins Hjältar303734423334
68180LondonutanBeck333332363642
69180Fredagsklubben 1293434423436
70180Fladje Predators303830413635
71180Team Ola273436413435
72180Skoglunds finest284031383932
73180Snuskiga göbbar303426403937
74180Gknarna333130393740
75180SÖSSEN323133403738
76180Beerhunters263136403538
77180Full attack313631403538
78180Saxne293432384036
79180Olles Jokrar313433403538
80180nickes amatörer283334403538
81180Allians till MAX383432403434
82180FC UnoXDue372834403435
83180Gentlemens club303533403636
84180Hisabs gökers253434393439
85180Framebay IF303134383938
86180FcTorpet United313135383937
87180PETOMI MAMA313632393538
88180HabyPersson373431373339
8918013 Rätt - Respekt323533373639
90180I år händer det343034393736
91180G S G343634393137
92180Mot 13 rätt353430393636
93180HC - PC293734373438
94180LeeWat263738333636
95180Croatian sensation333636383037
96180Mickitipparna323635373834
97180Palmas änglar253837343536
98180Bear and Buddies333536383437
99180Team Dawn353432383736
100180Mina grabbar323535373736

Spelförslag till aktuell omgång på Tips-SM


För närvarande finns ingen spelbar omgång i Tips-SM!

Kolla aktuell ställning i Tips-SM på Svenskaspel.se


Kolla tidigare resultat här på Tipper.se


Resultat i tidigare omgångar

Här hittar du resultat av spelförslag från avslutade Tips-SM-omgångar i grundspelet



Tips-SM 2019

Tips-SM

2019 anordnades Tips-SM för 23:e året i rad - Sveriges pouläraste tävling för fotbolls- och tipsentusiaster. Tävlingen som anordnades av Svenska Spel med kvalspel under oktober och november avslutades med ett rafflande slutspel och final i december.

Tips-SM startade vecka 42, lördagen den 19 oktober. Som tidigare var utmaningen att i ett kvalspel tippa ett 64-raderssystem på Stryktipset i sex veckor. De fem bästa omgångarna räknas, där de 13 tippare samt lag som toppar tabellen efter kvalspelet får ta sig till Stockholm i december för den stora finalen. Fina priser väntade såväl i den individuella tävlingen som i lagtävlingen.

Kolla in prisbordet i Tips-SM 2019 på SvenskaSpel.se

OBS!
Spel från
Svenska Spel Sport & Casino AB


Åldersgräns 18 år. Stödlinjen
020-81 91 00. Spelalagom.se
Gold Partners